Ceny mleka w skupie 2022 – jakie są prognozy? Sprawdź!

Czy wysoka dynamika ceny mleka w skupie 2022 utrzyma się również w kolejnych miesiącach 2022 r.? Jakie są prognozy na rynku mleka? Według ekspertów z Crédit Agricole punkt zwrotny w światowym cyklu mlecznym nastąpi najwcześniej w I kwartale 2023 r. Co to dokładnie oznacza? Sprawdźmy!
Sytuacja na rynku mleka, obserwowane ceny, a także prognozy na kolejne miesiące 2022 r. przeanalizowali specjaliści z Crédit Agricole, jak i z Banku PKO BP. Na podstawie opracowania Agromapa można stwierdzić, że sytuacja popytowo-podażowa na światowym rynku mleka w najbliższych miesiącach 2022 r. pozostanie napięta, co będzie oddziaływało na rosnące ceny mleka w skupie.
Spis treści
Ceny mleka w skupie 2022 jeszcze wzrosną?
Jak zauważają eksperci z Crédit Agricole w najnowszym opracowaniu Agromapa (Lato 2022) ceny skupu mleka, jak i produktów mlecznych będą dalej rosnąć. Natomiast punktu zwrotnego w cyklu mlecznym można spodziewać się nie wcześniej, niż w I kwartale 2023 r.
Według analityków Crédit Agricole mleka na koniec 2022 r., jak i 2023 r. będą kształtować się następująco:
W konsekwencji prognozujemy, że na koniec 2022 r. cena skupu mleka w Polsce wyniesie ok. 260 zł/hl, a na koniec 2023 r. ok. 210 zł/hl. Lokalnie czynnikiem sprzyjającym wzrostowi cen skupu będzie również obserwowana w ostatnim czasie zaostrzająca się rywalizacja o surowiec pomiędzy mleczarniami.
Równocześnie eksperci z Crédit Agricole podkreślają, że najważniejszym czynnikiem ryzyka dla podanej prognozy są warunki agrometeorologiczne u kluczowych eksporterów produktów mlecznych. Ponadto, na powyższy scenariusz może również wpłynąć kształtowanie się popytu na produkty mleczne w Chinach.
Co z ceną mleka i produktów mlecznych w 2022 r.?
Wysokie ceny mleka w skupie 2022 widać także w notowaniach cen surowca opublikowanych przez GUS. Przeciętna cena mleka w skupie w maju 2022 r. wynosiła 2,21 zł/l, co oznacza że była wyższa o 46,1% r/r.
Wzrost kosztów nie pozwoli na istotne odbicie produkcji, co w warunkach wzrostu popytu oznacza wciąż napięty bilans na rynku produktów mleczarskich na świecie. Wzrosty napędzić może normalizacja sytuacji pandemicznej w Chinach – podają analitycy w najnowszym opracowaniu Agro Nawigator PKO BP.
Czytaj również: Ceny zbóż w lipcu 2022 – aktualne notowania na krajowym rynku
Źródło: Agromapa Crédit Agricole; Agro Nawigator PKO BP
