Ceny nawozów 2022 i prognozy. Dowiedz się więcej!

Jaka sytuacja panuje obecnie na rynku nawozów? Jakie są ceny nawozów 2022 i co najważniejsze – jakie są prognozy na kolejne miesiące roku? Sprawdźmy!

Przypomnijmy, że ceny nawozów zaczęły zatrważająco rosnąć już w 2021 r. osiągając, a nawet przekraczając wartości z 2008 r. Na początku 2022 r. nie było lepiej, do czego przyczynił się także konflikt zbrojny na linii Rosja-Ukraina. Drożeją jednak nie tylko nawozy, ale również gaz ziemny, który wykorzystuje się do wytworzenia nawozów azotowych. Co więc czeka rynek nawozów w 2022 r.? Jakie są wstępne przewidywania na kolejne miesiące?

Rynek nawozów 2022 w Polsce a sytuacja na Ukrainie

Najnowszą analizę sytuacji na rynku nawozów przedstawiono w opracowaniu Banku PKO BP – Agro Nawigator. Eksperci podkreślili w nim, po pierwsze że zarówno Rosja, jak i Białoruś pełnią fundamentalną rolę dla światowej produkcji i handlu nawozami.

Przypomnijmy, że oba kraje odpowiadają za około 12 proc. światowego eksportu mocznika i saletry amonowej. Dodatkowo Rosja i Białoruś zajmują drugie i trzecie miejsce na świecie pod względem wartości wyeksportowanych nawozów potasowych.

Jakie są ceny nawozów 2022 i prognozy?

Obecnie jednak, jak zauważają eksperci Banku PKO BP rynek nawozów 2022 znajduje się pod wpływem sankcji UE, którymi objęto cały sektor nawozowy w Białorusi. Oprócz tego, dla rynku odczuwalny jest także zakaz eksportu saletry amonowej wprowadzony przez władze rosyjskie.

Te, a także inne czynniki przyczyniły się do wahań, a także do historycznych wzrostów notowań gazu ziemnego. Jak podkreślają analitycy z Banku PKO BP, to z kolei odbiło się na producentach nawozów azotowych, którzy przez wysokie ceny gazu zdecydowali się na zmniejszenie produkcji. Konsekwencją tego jest natomiast zmniejszona dostępność nawozów, a także wysokie ceny nawozów z którymi od dłuższego czasu mierzą się rolnicy.

Ceny nawozów 2022 – sprawdzamy prognozy

Na jakie prognozy rynek nawozów 2022 musi przygotować się? Jakie będą ceny nawozów w najbliższych miesiącach 2022 r.?

Eksperci Banku PKO BP prognozują, że w ciągu najbliższych miesięcy ceny nawozów na światowych rynkach będą rosły. A to z pewnością nie ucieszy rolników.

Przemawiają za tym nadal bardzo wysokie ceny gazu ziemnego w Europie (ponad 100 EUR/MWh, niemal 50% wyżej niż na początku roku) i zwiększony popyt na nawozy. Sytuacja może ulec zmianie w razie poprawy stosunków z Rosją i Białorusią (zwiększenia importu nawozów i obniżenia cen gazu w Europie).

Czytaj również: Rynek wieprzowiny 2022 – ceny i prognozy. Sprawdź!

Źródło: Agro Nawigator PKO BP

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 45

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

DOPŁACAMY 80 ZŁ netto*Kup teraz Maksymalna wydajność z uprawy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Andrzej pisze:

    Z cenami to jest tak. Ja ojciec rodziny rozdaję sąsiadą i obcym ludzią wszystko co mam za groszę a swoim dziecią karzę za wszystko płacić jak za złoto.