Ceny nawozów azotowych. KE rozpoczyna dochodzenie!

Jak powszechnie wiadomo ceny nawozów, w tym również azotowych w ostatnich miesiącach drastycznie poszły do góry. Zaczyna to coraz bardziej niepokoić rolników, dla których nawozy to jeden z ważnych środków do produkcji rolnej. Na rosnące ceny nawozów zwróciła też uwagę Komisja Europejska, która rozpoczęła dochodzenie w sprawie ceł przywozowych nałożone na nawozy UAN. 

Ceny pobiły rekord tej zimy, a sytuacja jest coraz trudniejsza na poziomie gospodarstw – informacje Copa Cogeca w swoim komunikacie prasowym. W związku z tym, Komisja Europejska ogłosiła rozpoczęcie dochodzenia w sprawie ceł przywozowych nakładanych na nawozy UAN, czyli RSM.

Wysokie ceny nawozów azotowych stanowią zagrożenie dla produkcji

Z informacji przekazanej przez Copa-Cogeca wynika, że ceny nawozów azotowych od początku 2021 r. wzrosły trzykrotnie. Oprócz tego, podaż nawozów poza sezonem była niższa, niż do tej pory dlatego dystrybutorzy nie wiedzą czy do wiosny uda się w pełni zaspokoić popyt rolników.

Według Copa – Cogeca dalszy rozwój tej niekorzystnej sytuacji może stanowić zagrożenie dla produkcji rolnej.

Te warunki w ogromnym stopniu zagrażają zdolnościom produkcyjnym rolników prowadzących uprawy, którzy mierzą się zarówno z niestabilnością międzynarodowego rynku upraw, jak i zakłóceniami konkurencji z rolnikami na całym świecie w związku z nadmiernie chronionym europejskim rynkiem nawozów – podaje Copa Cogeca.

Ceny nawozów 2021. Cła antydumpingowe główną przeszkodą dla rolników

Wysokie ceny nawozów azotowych obserwuje się zwłaszcza w przypadku roztworu saletrzano-mocznikowego (UAN). Wiąże się to ze światowym popytem na gaz i cenami za transport morski. Wpływ na to ma również niewystarczająca konkurencja na rynku wewnętrznym UE. Jak podaje Copa-Cogeca, to właśnie cła antydumpingowe nałożone na nawozy UAN należą do głównych przeszkód dla rolników. Jednocześnie naraziły one producentów na nadmierne opłaty i poważne ryzyko niedoboru dostaw.

W tym samym jednak czasie rynek nawozów w UE doświadczył wysokich kosztów produkcji, cen sprzedaży osiągając również nadmierne marże zysku.

W związku z tym, jak informuje Copa – Cogeca Komisja Europejska podjęła decyzję o rozpoczęciu dochodzenia w sprawie ceł przywozowych, które mają również wpływ na ceny nawozów azotowych.

Z rozpoczęcia dochodzenia zadowolona jest Copa – Cogeca. Wiceprzewodniczący Tim Cullinan ma natomiast nadzieję, że dochodzenie KE zakończy się zanim ceny nawozów azotowych pójdą jeszcze bardziej do góry:

– Jest to pierwszy krok. Komisja zdecydowała się wysłuchać uwag społeczności rolnej na temat nadmiernej ochrony rynku nawozów. Należy działać szybko, jako że ceny UAN wynoszą powyżej 750 €/t a sytuacja jest napięta w niektórych państwach członkowskich. Z tego względu mamy nadzieję, że dochodzenie wszczęte przez Komisję Europejską zostanie zakończone w terminie, który bierze pod uwagę krytyczną sytuacje gospodarstw.

Czytaj również: Rynek nawozów w Polsce w 2021 r. Ceny nawozów stabilizują się?

Źródło: Copa – Cogeca

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 41

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Udowodnione wyższe plony!Kup teraz Inwestuj w plon

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Jacek pisze:

    W tym roku dopłaty zamiast wydać na nawozy wydam na żarcie dla siebie ,lepiej na tym wyjdę.