Ceny nawozów azotowych spadły! Agrochem podał nowy cennik

Ceny nawozów azotowych w lutym 2023 ogłoszone końcem stycznia przez Agrochem Puławy autoryzowanego dystrybutora Grupy Azoty są zdecydowanie niższe. Czy to dobra informacja? Dla tych co nie kupili wcześniej z pewnością rewelacyjna. Ale Ci rolnicy, którzy zdecydowali się na zakup przed obniżką wręcz tragiczna. Wielu będzie na gigantycznej stracie, bo pewnie cena płodów również spadnie. Sprawdźmy zatem, jakie aktualnie są ceny nawozów azotowych (cennik hurtowy na luty 2023).

Jak informuje krajowy producent nawozów, spadek cen nawozów nastąpił na skutek styczniowej stabilizacji cen gazu w Europie. Pomimo występującego wzrostu pozostałych surowców wykorzystywanych do produkcji nawozów, w tym także ceny energii elektrycznej, węgla, fosforytów, czy też soli potasowej. Ceny nawozów azotowych na początku lutego 2023 r. są niższe, co widać również w cenniku opublikowanym przez Agrochem Puławy.

Ceny nawozów azotowych w lutym 2023

Opublikowany przez Agrochem Puławy – autoryzowanego dystrybutora Grupy Azoty, w końcówce stycznia br. nowy hurtowy cennik przynosi zdecydowanie niższe ceny nawozów azotowych w lutym 2023.

W związku z decyzją podjętą przez spółkę Grupa Azoty ceny hurtowe nawozów azotowych obniżyły się diametralnie. Krajowa spółka zaktualizowała cenniki nawozów w odpowiedzi na pojawiające się uwarunkowania rynkowe, ale nie pierwszy raz. Podobna sytuacja miała miejsce w październiku 2022 r.

To już kolejna tak znacząca aktualizacja cen polskiego producenta w odpowiedzi na zmieniające się uwarunkowania rynkowe. Podobną sytuację można było obserwować w październiku 2022 r. Decyzja znajdzie odzwierciedlenie w cennikach nawozowych naszych ogólnopolskich autoryzowanych dystrybutorów – przekazał krajowy producent nawozów.

Jakie są ceny nawozów azotowych na początku lutego 2023 r.?

Niższe ceny nawozów widać również w cenniku nr 1/N/H/2023 opublikowanym przez Agrochem Puławy obowiązującym od 1 lutego 2023 r. Tym samym przestaje obowiązywać cennik nawozów nr 12/N/H/2022.

W nowym, opublikowanym cenniku od Agrochem Puławy znajdują się niższe ceny nawozów takich jak:

 • PULAN® saletra amonowa 34,4% N – 2860-2920 zł,
 • PULSAR® siarczan amonu – 1700-1760 zł,
 • PULREA®+ INu (46N + inhibitor ureazy) – 2740-2800 zł,
 • RSM 32% N – 2475-2490 zł.

Ceny pozostałych nawozów azotowych od Agrochem Puławy można znaleźć w załączonym poniżej cenniku:

Aktualności rolnicze - Ceny nawozów Agrochem Puławy

Agrochem Puławy opublikował nowy cennik nawozów azotowych obowiązujący od 1 lutego 2023 r.

fot. Agrochem Puławy

Warto przy tym, zaznaczyć, że ceny nawozów wieloskładnikowych nie uległy zmianie, lecz są takie same od 21 grudnia 2022 r.

Ceny nawozów azotowych a dostępność

Grupa Azoty w wydanej informacji prasowej zwróciła również uwagę na zbliżający się sezon aplikacyjny i związaną z nim większą ilością zamówień. Informując również o możliwych utrudnieniach niezależnych od Spółki, które mogą pojawić się w związku z zewnętrznym transportem i logistyką.

Niższe ceny nawozów azotowych w lutym 2023

Niższe ceny nawozów azotowych w lutym 2023 mogą cieszyć, ale z pewnością nie wszystkich. Kto w lutym kupuje nawozy? Branża jest przyzwyczajona do tego, że w nawozy zaopatruje się wcześniej, nawet już po żniwach – bo zwykle w tym czasie zakup był korzystniejszy. Cena nawozów w roku 2022 szybowała, co stanowiło problem nie tylko dla samych rolników, ale również pośrednio wpływało na cenę produktów finalnych. Wyższe koszty produkcji rolnej znajdują swoje odbicie w cenach produktów na półkach sklepowych, a te również szybowały i windowały inflację. Ci rolnicy, którzy zdecydowali się na zakup w IV kwartale 2022 r. mogą żałować.

Różnice w przypadku rolników gospodarujących na większych areałach mogą sięgać kilkudziesięciu i nawet kilkuset tysięcy złotych. To samo dotyczy całego łańcucha pośredniczącego w dystrybucji. Finalnie niższa cena nawozów powinna odbić się na cenach płodów oraz produktów spożywczych. Jest to z jednej strony wiadomość pozytywna, bowiem niższa cena surowca powinna przyczynić się do spadku inflacji. Z drugiej jednak strony Ci, którzy się zatowarowali na górce i wstrzymali się jednocześnie ze sprzedażą płodów rolnych, mogą pluć sobie w brodę. Dlaczego? Odpowiedź jest oczywista. Trudno bowiem będzie o dodatni bilans w tym rachunku, co pewnie przełoży się na inwestycje w większych gospodarstwach rolnych. Czy na pierwszy strzał pójdzie redukcja w zakupach maszyn? Zobaczymy, na razie widać, że spadek cen nawozów jest wynikiem niższych cen gazu, co z kolei ma swoje uwarunkowanie również w generalnie ciepłej zimie i nadwyżce tego surowca, który jest kluczowy w produkcji nawozów.

Ceny nawozów azotowych w lutym 2023, co przyniesie marzec?

Ceny nawozów 2023 niższe niż w 2022 r. Czy rząd zrekompensuje straty poniesione przez rolników?

Przypomnijmy, że jeszcze w grudniu 2022 r. ceny wybranych nawozów azotowych były wyższe przekraczając kwotę 3000 zł za tonę. Takie ceny zgodnie z cennikiem Agrochem Puławy obowiązywały w przypadku m.in. saletry amonowej, saletrzaku, czy saletrosanu:

 • Pulan® (saletra amonowa 34,4%N) – 3675 zł (poprzednia cena wynosiła 3625 zł),
 • Saletrzak 27 STANDARD PLUS – 3460 zł (wcześniejsza cena wynosiła 3430 zł),
 • Saletrosan® 30 – 3750 zł (poprzednia cena wynosiła 3720 zł).

Pod koniec 2022 r. rolnicy kupowali więc nawozy o około 1-1,5 tys. zł droższe niż obecnie. W związku z tym Krajowa Rada Izb Rolniczych zaapelowała do ministra Henryka Kowalczyka o wprowadzenie dopłat do nawozów dla rolników, którzy zakupili nawozy w terminie od 1 lipca 2022 r. do 1 lutego 2023 r.

Czytaj również: Kodeks rolny — co zawiera i kiedy wejdzie w życie?

Źródło: Grupa Azoty; Agrochem Puławy; Agrofakt.pl; KRIR; Twitter

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 13

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Z forum
Powiązany temat: Ceny nawozów 2023
STIG13
To nie lepiej ten zamknąć? zobacz więcej »
Bartek933
Zapraszam do tematu: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/301819-ceny-nawozow-2024/   Pisanie nie na temat będzie nagradzane punktami    zobacz więcej »
Jurniczek
Jadą świry jadą, jadą z oranżadą. Kto to śpiewa? zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 1. Lutek pisze:

  Każdy mądrzejszy gospodarz już nawozy na swoim magazynie ma albo już dawno zamówił żeby mieć pewność że będzie miał co rozsiać i to po bardzo wysokich cenach.
  I znowu rząd będzie miał wymówkę żeby nie wprowadzić dopłat do nawozów,prawdziwym rolnikom którzy pomimo wysokich cen chcą produkować żywność dla społeczeństwa.Cena gazu już od dłuższego czasu spadła do poziomu sprzed wojny a obniżki dopiero teraz.To zagrywka polityczna,Polska to chory kraj.