Obserwowana jest stosunkowo dobra koniunktura na rynku produktów roślinnych oraz relatywnie niskie ceny nawozów. Wpływa to na opłacalność ich stosowania. Jak będą kształtować się ceny nawozów w najbliższym czasie, w całym sezonie 2017/2018 i pod koniec roku?
Jak kształtują się ceny nawozów?

Dynamika cen nawozów mineralnych w relacji I-II 2018 do I-II 2017 (IERiGŻ)
– Obecnie na rynku ceny nawozów są relatywnie niskie – mówi mgr inż. Arkadiusz Zalewski Zakład Badań Rynkowych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ). Z jego analiz wynika, że ceny nawozów na krajowym rynku w 2017 r. były niższe niż rok wcześniej. Średnioroczne ceny w Polsce były w 2017 r. przeciętnie o 5,4% niższe niż rok wcześniej.
– Spowodowane to było stosunkowo niskimi cenami tych produktów w handlu światowym. Wyraźne zwiększenie dostaw nawozów na krajowym rynku, spowodowane głównie większym importem tańszych nawozów, także skutkowało obniżkami cen nawozów na krajowym rynku – komentuje A. Zalewski. Dodaje, że w trzecim kwartale ub. r. spadek popytu przyczynił się do wyraźnych obniżek ceny nawozów na krajowym rynku.
Jakie mogą być ceny w najbliższym czasie?
– W kolejnych miesiącach 2018 r. ceny nawozów nadal będą pozostawały na poziomach niższych niż rok wcześniej, jednak roczna dynamika cen będzie raczej systematycznie maleć – prognozuje Arkadiusz Zalewski z IERiGŻ.
Lepsze relacje cenowe

mgr inż. Arkadiusz Zalewski Zakład Badań Rynkowych IERiGŻ PIB.
Zalewski zauważa, że od 2012 r. nawozy mineralne systematycznie drożały względem zbóż. Jednak…
– Wzrost cen skupu zbóż w 2017 r. przy niższych cenach nawozów mineralnych spowodował, że ich wzajemne relacje poprawiły się – mówi A. Zalewski z IERiGŻ. Dodaje, że w 2017 r. na zakup 1 kg czystego składnika nawozu mineralnego należało przeznaczyć równowartość średnio 5,2 kg pszenicy. W 2016 r. za taki zakup trzeba było przeznaczyć 5,9 kg pszenicy.
Poprawiły się również relacje cen nawozów mineralnych do cen skupu żywca wieprzowego. W 2017 r. na zakup 1 dt NPK należało przeznaczyć równowartość 68 kg żywca wieprzowego wobec 78 kg w 2016 r. – wynika z badań IERiGŻ
Jakiego popytu na nawozy mineralne można się spodziewać w sezonie 2017/2018?
– Stosunkowo dobra koniunktura na rynku produktów roślinnych oraz relatywnie niskie ceny nawozów wpływające na poprawę opłacalności ich stosowania spowodują, że popyt na nawozy mineralne w sezonie 2017/18 prawdopodobnie nieznacznie wzrośnie w porównaniu z sezonem 2016/17 – prognozuje mgr Zalewski z IERiGŻ.
Jak mogą kształtować się ceny nawozów w sezonie 2017/2018?
– Zwiększonej sprzedaży nawozów będzie sprzyjał stosunkowo wysoki poziom dostaw na krajowy rynek. Dotyczy to także nawozów importowanych. Ich ceny są zazwyczaj niższe od cen nawozów wyprodukowanych przez zakłady w Polsce – prognozuje mgr Zalewski z IERiGŻ.
Jakie będą ceny pod koniec roku?
– Pod koniec 2018 r. ceny nawozów mineralnych na krajowym rynku będą najprawdopodobniej zbliżone lub nawet nieznacznie wyższe od tych, jakie obserwowano w grudniu 2017 r. Stabilizacji cen na krajowym rynku będzie sprzyjał utrzymujący się dość niski poziom cen nawozów w handlu międzynarodowym – podsumowuje ekspert z IERiGŻ.
Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować
Ocena 3.6 / 5. Liczba głosów 8
Dodaj komentarz