Ceny nawozów nie powinny pójść w górę
W ciągu 12 miesięcy ceny środków ochrony roślin wzrosły średnio o 1,7%, podczas gdy ceny materiałów budowlanych zmalały o 2,1%. W ciągu roku ceny maszyn rolniczych zwiększyły się natomiast o 4,2%, w tym najbardziej podrożały kultywatory (o 13,2%).
Na zakup 1 kg nawozów NPK w sierpniu 2015 r. należało przeznaczyć równowartość 5,9 kg pszenicy, tj. o 0,1 kg więcej niż przed miesiącem oraz 0,1 kg pszenicy mniej niż rok wcześniej. Relatywnie najtańszym nawozem mineralnym pozostała sól potasowa (równowartość 4,4 kg pszenicy), a najdroższym superfosfat prosty (7,3 kg pszenicy).
Ceny nawozów wapniowych w sierpniu 2015 r. zmalały o 2,5% w porównaniu z poprzednim miesiącem.
Relacje cen nawozów do cen skupu trzody chlewnej nie zmieniły się w porównaniu z miesiącem poprzednim. Na zakup 1 dt NPK należało przeznaczyć równowartość ponad 87 kg żywca wieprzowego, tj. o 1 kg mniej niż miesiąc wcześniej, ale o 13 kg więcej niż przed rokiem o tej porze.
Natomiast ceny nawozów wapniowych w sierpniu 2015 r. zmalały o 2,5% w porównaniu z poprzednim miesiącem. W ujęciu rocznym nawozy wapniowe potaniały o 12,2%.
W handlu światowym ceny nawozów mineralnych w sierpniu 2015 r. pozostały na poziomie z poprzedniego miesiąca i były średnio o 7,3% niższe niż rok wcześniej. Mocznik potaniał w tym czasie o 15,2%, superfosfat potrójny o 9,0%, fosforan amonu o 8,1%, a ceny soli potasowej podwyższono 5,6%.
Według ekspertów IERiGŻ w najbliższych miesiącach ceny nawozów w handlu światowym mogą nieznacznie spaść. Będzie temu sprzyjać ustabilizowana sytuacja popytu i podaży oraz relatywnie niskie ceny surowców do produkcji nawozów, głównie gazu ziemnego i węgla, które są wykorzystywane w procesie produkcji nawozów azotowych.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.