Ceny papryki w dół. Ile jeszcze wytrzyma polski producent?
To kolejny trudny sezon dla producentów papryki. Jeśli ceny papryki nadal będą spadać, wielu producentów tego warzywa będzie zmuszonych do rezygnacji z produkcji.
Producenci obawiają się kolejnych obniżek ceny papryki w skupach. Jak obecnie wygląda sytuacja?
Spis treści
Napływ taniej papryki z Holandii
Już w lipcu producenci papryki zapowiadali strajki z powodu niskich cen, niepokrywających kosztów produkcji. Dużym problemem był wówczas napływ importowanego towaru i obniżanie cen przez sieci handlowe.
Sieci handlowe chętnie kupowały tańszą paprykę z Holandii, dodatkowo sprzedając ją często w promocyjnych, zaniżonych cenach. Zdarzało się nawet, że słabsza jakościowo importowana papryka po przepakowaniu była oferowana jako polski produkt.
Producenci papryki zwrócili się o pomoc do ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Robert Telus obiecał przyjrzeć się sprawie i wesprzeć krajowych producentów papryki. Zapowiedział m.in. wprowadzenie systemu nadzoru i kontroli importowanej papryki.
O trudnej sytuacji producentów i spotkaniu z ministrem rolnictwa pisaliśmy tu: Producenci papryki zapowiadają strajk. Wszystko przez politykę sieci
Ceny hurtowe papryki na granicy opłacalności
Również notowania na krajowych giełdach nie napawają optymizmem. Ceny papryki czerwonej są na granicy opłacalności, a papryka żółta czy biała oferowana jest poniżej kosztów produkcji. Tymczasem te, z powodu inflacji są z roku na rok wyższe. W obecnym sezonie, ze względu na wzrost cen środków produkcji oraz stawek za robociznę, koszty produkcji 1 kg papryki są wyceniane na średnio 4,0 zł.
Ile kosztuje papryka na giełdach w połowie sierpnia?
Notowania papryki czerwonej na krajowych rynkach hurtowych 16 sierpnia wynosiły średnio 4,0–4,5 zł/kg. Z kolei papryka o innym kolorze owoców jest jeszcze tańsza. W połowie sierpnia za paprykę białą płacono w hurcie 2,8–3,4 zł/kg, a za paprykę zieloną oferowano 3,0–4,0 zł/kg. Przy takich cenach uprawa papryki staje się nieopłacalna.
Czy kolejna obniżka cen papryki będzie gwoździem do trumny krajowej produkcji?
W skupach ceny papryki czerwonej, standardowego kalibru oscylują wokół 4,0 zł/kg, czyli również są na granicy opłacalności. Tymczasem są doniesienia, że podmioty skupujące zastanawiają się nad obniżeniem stawek. Aktualnie jest już po głównej fazie zbiorów i znacząca część papryki trafiła na rynek. Dlatego obniżka ceny wydaje się zupełnie nieuzasadniona.
Krajowi producenci apelują, aby nie sprzedawać papryki skupom taniej niż 4,0 zł/kg. Jeśli producenci papryki sprzedadzą swój towar poniżej tej granicy i skupy postawią na swoim, nie będzie już powrotu do wyższych cen. Dlatego, jak podkreślają plantatorzy, obecna sytuacja jest decydująca dla przyszłości produkcji papryki w Polsce. Jak mówią, to być albo nie być polskich producentów papryki.
Czytaj również: Ile kosztuje 1 kg ziemniaków? Zawirowania na rynku
Źródło: Apel “Papryka Producenci Papryki”, fresh-market