Ceny pszenicy 2024: drastyczne zmiany na rynku zbóż

Ceny pszenicy 2024 na początku stycznia zapowiadały się obiecująco. Jednak szybko okazało się, że to tylko chwilowy optymizm. Co się dzieje z pszenicą na giełdach? 

Cena: Pszenica konsumpcyjna

865.3 zł
-0.46%
Zobacz aktualne ceny

Ceny pszenicy 2024 na MATIF coraz bardziej zaskakują. Po chwilowym ożywieniu w połowie stycznia, kontrakty marcowe z dnia na dzień zaliczają kolejne minima. Ile kosztuje pszenica na giełdzie MATIF?

Ceny pszenicy pod koniec stycznia 2024

Ceny pszenicy na MATIF są w silnym odwrocie już od tygodnia. Albowiem od czwartku (25 stycznia) spadki pogłębiają się z dnia na dzień. W rezultacie piątkowa sesja zamknęła się dla unijnej pszenicy na poziomie 214,75 EUR/t. Tym samym kontrakt marcowy odnotował stratę rzędu 3,25 euro w skali tygodnia. Natomiast w ujęciu miesięcznym spadek ten wynosi już -8,25 EUR/t. Zaś wobec analogicznego okresu w 2023 roku, cena pszenicy jest o 74 EUR/t niższa.

Z kolei w Chicago zamknięcie piątkowej sesji (26.01) nastąpiło z podwyżką o 1,2% do 220,66 USD/t. Była ona jednak tylko chwilowa. Albowiem już w poniedziałek (29.01) po obu stronach Atlantyku trend spadkowy pogłębił się. W efekcie amerykańska pszenica SRW zeszła poniżej 6,0 USD/buszel.

Na MATIF pszenica ustanawia nowe długookresowe minima

Początek tygodnia na giełdzie paryskiej był dla pszenicy fatalny. Pogłębił sytuację z ostatnich dni do tego stopnia, że cena pszenicy 2024 na MATIF osiągnęła nowe długookresowe minima dla marcowego kontraktu. Albowiem na koniec poniedziałkowej sesji cena pszenicy wyniosła 213,75 EUR/t (-1 €/t), zaś środa zakończyła się już ceną pszenicy 210,75 EUR/t (-3 €/t). Najwyraźniej kontrakty terminowe na pszenicę pozostają pod silną presją sytuacji na Morzu Czarnym oraz prognozowanej dla Rosji wysokiej produkcji pszenicy w 2024 r.

ceny pszenicy 2024 - ceny pszenicy MATIF wykres - MATIF cena pszenicy styczeń 2024 wykres KAACK

Ostatni tydzień na MATIF to dla kontraktów na pszenicę (marzec 2024) nieustający trend spadkowy

fot. zrzut ekranu / KAACK

Spadki odnotowuje również amerykańska pszenica, która tydzień zaczęła od 1,12% przeceny (5,93 USD/buszel). Co prawda we wtorek pszenica SRW w Chicago odrobiła o 2,02% do 6,05 USD/buszel. Jednak w środę znów straciła na wartości, kończąc sesję 1,69% stratą (5,95 USD/buszel).

Ile kosztuje tona pszenicy w tej chwili?

Zatem luty 2024 rozpoczął się najniższą w skali roku ceną kontraktu na pszenicę z dostawą w marcu. Mianowicie ceny pszenicy 2024 spadły 31 stycznia do poziomu 210,75 EUR/t na MATIF i 5,95 USD/buszel na giełdzie w Chicago. Jeśli chodzi o rynek krajowy, to ceny skupu pszenicy konsumpcyjnej zaczynają się od 710 zł/t i nie przekraczają 1020 zł/t. Średnio więc tona pszenicy kosztuje 830 zł. Natomiast za pszenicę paszową można obecnie dostać około 705 zł/t, przy czym najniższa stawka to 645 zł/t, a maksymalna 790 zł/t.

Ta drastyczna sytuacja cenowa odnosi się nie tylko do pszenicy. W ostatnich dniach bowiem spadki odnotowują również ceny pozostałych zbóż.

Źródło: KAACK, e-WGT

Czytaj też: Dopłaty bezpośrednie 2023 w toku. Co z ekoschematami?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 54

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 1. Tomek pisze:

  Wczoraj oferta na Dolnym Śląsku – pszenica 660, jęczmien 620.
  Leci z nami pilot?

 2. Andrzej Kojot pisze:

  U nas już dziś po 620

 3. Abc pisze:

  no nic panowie chyba czeka nas bankructwo….

 4. Jak tu żyć pisze:

  W zeszłym roku 930 plus dopłata rządowa A teraz partyjne ustawki Kołodziejczyk na drogach pół dnia i dogadane bez postulatów

 5. Realista pisze:

  Ja nie rozumiem, jak można do czegoś takiego dopuścić. Wrąbać rolników w drastyczne koszty (czyli ogólna tego akceptacja), a potem udawać świętą krowę, i pozwalać, aby sprzedawali w cenach „dumpingowych, prowadząc do ich tragedii. Nie ma gospodarza w Unii, są tylko grupy interesów, mnóstwo spekulantów i szemrane interesy zdrajców (z krajów unijnych) z Rosją, Ameryką Południową itd. itp. Przemysł i handel swoje marże utrzymują, ale rolnicy jadą na minusie, I daleko nie zajadą. Katastrofa zbliża się nieuchronnie.

 6. Rolnik pisze:

  a obszarnicy co chcieli majątek zbijać czasami dobrze czasami żle i czas do tego przyzwyczaić się !!