Ceny rzepaku 2020 – sprawdź! Jakie będą tegoroczne zbiory?
Producenci rzepaku mogą odetchnąć z ulgą. Obecna kondycja upraw jest bardzo dobra, a ceny zadowalające. Jakich zbiorów rzepaku możemy się spodziewać i jakie będą ceny rzepaku 2020?
Jeszcze w kwietniu producenci rzepaku byli pełni obaw. Wiele wskazywało na to, że w tym roku będziemy mieć suszę. Na plantacjach gołym okiem było widać, że jest sucho, deszczu było jak na lekarstwo. Jednak opady, które rozpoczęły się na początku maja poprawiły sytuację.
Aktualnie kondycja rzepaku jest bardzo dobra. Jeszcze niedawno obawialiśmy się suszy, w kwietniu brakowało bowiem opadów deszczu. Jednak już w pierwszym tygodniu maja popadało, co znacznie poprawiło sytuację. Ale decydujące będą najbliższe tygodnie, końcówka maja i początek czerwca. Oby wtedy deszczu nie brakowało – ocenia dla AgroFakt Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.
Ceny rzepaku 2020 a notowania innych zbóż – sprawdź!
Spis treści
Ceny rzepaku 2020
Sprawdźmy, jakie są obecne notowania rzepaku. Zainteresowanie jego zakupem nie jest obecnie zbyt duże. Ceny wahają się w przedziale: 1600-1650 zł/tonę.
W ofertach sprzedaży niewiele jest śruty rzepakowej, której notowania utrzymują się na poziomie 1150-1160 zł/tonę. Śruta sojowa w porcie wyceniana jest na 1540 zł/tonę. Podsumowując: ceny rzepaku są zadowalające, a jakie będą zbiory?
Jakie będą zbiory rzepaku?
Z danych Strategie Grains wynika, że ubiegłoroczne zbiory rzepaku w UE wyniosły 16,9 mln ton. Oznacza to, że uplasowały się na poziomie najniższym od 13 lat. Natomiast według szacunków Komisji Europejskiej były jeszcze niższe i wyniosły jedynie 16,7 mln ton.
Skąd te niższe zbiory? Wszystko przez suszę a także dużo mniejszą powierzchnię uprawy rzepaku. Spadki plonów odnotowały Francja, Wielka Brytania jak również Niemcy. Wszystko wskazuje na to, że w tym sezonie UE pozostanie dużym importerem rzepaku. Zgodnie z informacjami DG Agri import w połowie marca tego roku osiągnął bowiem rekordowe 4,4 mln ton. Na zakończenie warto zauważyć, że tegoroczna produkcja rzepaku w UE ma wynieść około 17,0 mln ton. Natomiast w Polsce uplasuje się na poziomie około 2,5 mln ton – prognozuje IERiGŻ.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!