Ceny rzepaku luty 2023 — co się dzieje na rynku?
Miniony rok wstrząsnął branżą rolniczą. Gwałtowne zmiany cen środków produkcji sprawiły, że koszty produkcji rosły na niespotykaną skalę. Zawirowania te ostatecznie odbiły się na cenach skupu płodów rolnych w tym oczywiście rzepaku. Sprawdźmy zatem jakie przynosi ceny rzepaku luty 2023 i co na nie wpływa. Przy okazji zajrzyjmy do prognoz na resztę roku.
Jak pokazują ostatnie miesiące, precyzyjne przewidywania dotyczące kluczowych dla rolnictwa cen, są niezwykle trudne do sformułowania. Niemniej analitycy starają się wyciągać wnioski z rekcji rynków na informacje i wydarzenia. Dlatego pomimo nadal dużej nieprzewidywalności, sprawdzalność nowych prognoz najprawdopodobniej będzie rosła.
Spis treści
Rynek rzepaku
Po wzrostach cen rzepaku z pierwszej połowy 2022 r. nie ma już śladu. Choć w ostatnich miesiącach mogliśmy zauważyć krótkotrwałe wzrosty, to w perspektywie roku trend jest malejący. Od maja ubiegłego roku ceny rzepaku spadają. Tradycyjnie już tendencje te są widoczne zarówno na światowych giełdach, jak i w cennikach krajowych podmiotów skupujących rzepak.
Choć oczywiście polski rynek rzepaku kształtują także czynniki o charakterze regionalnym, to ogromny wpływ na ceny rzepaku ma sytuacja na europejskich i światowych rynkach. Korelacja cen w krajowych skupach z cenami rzepaku na MATIFie czy nawet giełdzie w Winnipeg jest bardzo wyraźna.
Co zatem wpływa na kształtowanie cen rzepaku na tych rynkach?
Niebagatelne znaczenie ma choćby tak fundamentalny czynnik rynkowy, jak relacja popytu do podaży. Ostatni sezon zapisze się w statystykach jako rekordowy pod względem wielkości zbiorów. Wpływa to na poziom cen rzepaku na skalę globalną.
Drugi niesłychanie istotny fakt ma największe znaczenie dla ryków Unii Europejskiej. Otóż na spadek ceny rzepaku niewątpliwie wpływ miał wzmożony import rzepaku z Ukrainy. Do krajów UE napłynęły duże ilości tańszych płodów rolnych, co miało zasadnicze znaczenie dla ustalania ceny rzepaku czy zbóż w skupach.
Ceny rzepaku luty 2023
Ceny rzepaku w lutym 2023 są znacząco wyższe niż w analogicznym okresie roku 2020 czy nawet 2021. Niestety w relacji do ubiegłego roku odnotowaliśmy znaczący spadek. Według danych gromadzonych w Zintegrowanym Systemie Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, na koniec pierwszego tygodnia lutego 2023 r., średnia cena tony rzepaku wyniosła 2 679 zł netto.
Jest to kwota niższa zarówno w relacji do wyżej wspomnianych ubiegłorocznych cen, jak i tych, jakie oferowano w ostatnich tygodniach. W kolejnych dniach ceny zaczęły jednak rosnąć. To najpewniej efekt najnowszych prognoz opublikowanych przez USDA. Przewidywania dotyczące światowej produkcji nasion roślin oleistych w sezonie 2022/2023 mówią o spadku rzędu 3 mln ton, w stosunku do szacunków sprzed miesiąca.
Na te dane zareagowały światowe i europejskie giełdy, więc zauważalne jest to także na poziomie krajowej ceny rzepaku w skupie. Jednak czy trend wzrostowy utrzyma się wystarczająco długo by odrobić spadki z ostatnich miesięcy?
Ceny rzepaku — prognozy na 2023
Według raportu Agro Nawigator, przygotowanego przez Centrum Analiz PKO BP ceny rzepaku w 2023 r. mogą pozostać w trendzie spadkowym. Ma to wynikać ze zmniejszonego zapotrzebowania na surowiec spowodowanego przez spowolnienie gospodarcze. Jednak kiedy na te przewidywania nałożymy wspomniane wyżej najnowsze dane dotyczące prognozowanych zbiorów roślin oleistych, spadki nie wydają się przesądzone. Analitycy z PKO BP zastrzegają wszakże, że na kształtowanie ceny rzepaku w 2023 r. decydujący wpływ będą miały tegoroczne zbiory.
Podsumowując, na dziś trudno pokusić się o jednoznaczną opinię na temat kierunku dalszych zmian cen rzepaku. Ta niepewność to efekt zarówno wyżej przytoczonych czynników, jak i choćby korelacji ceny rzepaku z ceną ropy naftowej na światowych giełdach. Choć wielu ekspertów przewiduje spadki, to nie brakuje także realnych scenariuszy mogących pociągnąć ceny w górę. Pozostaje więc trzymać rękę na pulsie.
Czytaj również: Ceny zbóż luty 2023 — sytuacja na rynku i przewidywania
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!