Ceny rzepaku w 2023 r. Jakie są prognozy?

Ceny rzepaku w 2022 r., podobnie jak ceny zbóż wykazywały tendencję spadkową. Było to również widać na giełdzie, gdzie ceny osiągnęły pułap najniższy od stycznia 2022 r. Na początku 2023 r. ceny rzepaku na giełdach podskoczyły jednak do góry. Czy to oznacza, że ceny rzepaku będą wyższe niż w 2022 r.? 

Aktualnie na rynek rzepaku oddziałują lepsze oczekiwania wobec produkcji soi w krajach Ameryki Południowej. USDA, czyli Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych w grudniu 2022 r. przewidywał, że światowa produkcja olejów roślinnych w sezonie 2022/2023 będzie wyższa o 4,1%r/r. Z kolei, ceny rzepaku w pierwszych dniach 2023 r. podrożały. Niemniej jednak, prognozy cen rzepaku na kolejne miesiące 2023 r. nie są już tak optymistyczne.

Reklama

Ceny rzepaku w 2023 r. pójdą w górę?

Ceny rzepaku w grudniu 2022 r. zapisały się pod znakiem najniższych cen od początku 2022 r. W połowie grudnia ceny rzepaku w kontrakcie terminowym na luty 2023 r. (Euronext) wynosiła 559 euro/t. Co oznacza, że cena była najniższa od stycznia 2022 r. Z kolei, w porównaniu do szczytowych cen z maja ceny zmniejszyły się o około 1/3.

Jak podkreślają analitycy w najnowszym opracowaniu Agro Nawigator, obserwowane wahania cen rzepaku stanowiły odzwierciedlenie tendencji pojawiających się na rynku olejów roślinnych i cen ropy na świecie.

Spadkom cen na rynku rzepaku sprzyjała zwiększona podaż nasion z Ukrainy, która wiązała się z przedłużeniem w listopadzie porozumienia dot. korytarza eksportowego dla towarów rolnych z tego kraju – dodają analitycy.

Aktualności rolnicze - Ceny rzepaku w 2023 r.

Stosunek cen rzepaku do cen pszenicy

Jaka będzie cena rzepaku?

Natomiast w 2023 r. z prognoz analityków wynika, że ceny rzepaku będą spadać, znajdując się pod wpływem malejącego popytu. Dalsze prognozy i ceny rzepaku będą także zależeć od zbiorów w 2023 r. Przewiduje się bowiem, że światowa produkcja będzie zahamowana przez mniejszą powierzchnię upraw pod zbiory w sezonie 2023/2024 (-2,8%r/r według IGC).

Ceny rzepaku podążać będą za zmianami cen na rynku ropy. Mimo iż na ogół oczekuje się dalszych spadków tego surowca, to wciąż istnieją ryzyka, które mogą odwrócić tę tendencję, m.in. ewentualny wzrost popytu w Chinach – podkreślają eksperci z Banku PKO BP.

Czytaj również: Rynek zbóż — jakie będą ceny w 2023 r.?

Źródło: Agro Nawigator 4/22; e-WGT

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *