Ceny skupu świń 2022 w Unii Europejskiej wciąż rosną
Mija kolejny tydzień wzrostów notowań na rynku trzody chlewnej w UE, które są rezultatem niewystarczającej podaży żywca wieprzowego. Jak wygląda aktualna sytuacja na rynku trzody chlewnej i jakie są ceny skupu świń 2022 w kraju i za granicą? Sprawdźmy!
Zakłady mięsne nie są w stanie wykorzystać swoich pełnych mocy przerobowych. – komentuje KZP-PTCh ,,POLPIG”. Europejscy producenci nie mogą przenieść wysokich cen surowców na sieci dystrybucyjne. Taka sytuacja może dominować przed Wielkanocą, ale i również w późniejszych miesiącach 2022 roku. W ciągu ostatniego tygodnia notowania trzody chlewnej w Niemczech według VEGZ wzrosły o 10 ₵/kg. Na dzień 16 marca 2022 ceny skupu świń 2022 w wadze poubojowej w notowaniach VEZG wynosiły 1,85 €/kg.
Spis treści
Jakie są ceny skupu świń w Europie?
W UE ceny tuczników rosną w różnym tempie w zależności od kraju. W ciągu ostatniego tygodnia ceny skupu trzody chlewnej wzrosły nawet o 25 ₵/kg. Najwyższe wzrosty notowań cen świń w krajach UE zanotowano w Belgii, Holandii i Austrii, natomiast najniższe w Danii:
- Belgia (+25₵),
- Holandia (+25₵),
- Austria (+25₵),
- Hiszpania (+8₵),
- Francja (+6₵),
- Dania (+5₵).
Ceny skupu świń 2022 na krajowym rynku
Podwyżki cen skupu trzody chlewnej widoczne są również na krajowym rynku. Aktualnie ceny skupu tuczników klasy E wynoszą 8,50 zł/kg, co oznacza wzrost o 10 gr w porównaniu do notowań sprzed tygodnia.
W najbliższych tygodniach oczekuje się, że ceny tuczników 2022 na krajowym rynku wzrosną ze względu na:
- zmniejszoną podaż żywca,
- Święta Wielkanocne,
- zapowiadany prywatny system przechowywania świń w krajach UE.
Czytaj również: Dopłaty 2022 ARiMR – wnioski, terminy i zmiany. Sprawdź!
Cena żywca wieprzowego 2022 a problemy producentów
Z jednej strony w ostatnim czasie ceny skupu świń 2022 rosną, z drugiej natomiast strony producenci wciąż borykają się z problemem przechowywania wieprzowiny, a także z zapewnieniem odpowiedniej ilości paszy dla zwierząt. Problemem dla nich są także rosnące koszty produkcji.
Problem, który obecnie stał się pierwszoplanowy w UE to nie przechowywanie przez kilka miesięcy unijnej wieprzowiny, a zapewnienie wystarczającej ilości pasz dla utrzymywanych zwierząt. – informuje KZP-PTCh ,,POLPIG”. Zakup paszy to nie jedyny problem hodowców trzody chlewnej. Producenci muszą również sprostać rosnącym kosztom produkcji, a także wyzwaniom logistycznym po agresji Rosji na Ukrainę. Do tego potrzebują wsparcia finansowego.
Źródło: KZP-PTCh ,,POLPIG”
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!