Ceny skupu trzody chlewnej – kryzys na rynku trzody chlewnej się pogłębia
Jak co roku w styczniu aktywność na rynku trzody chlewnej w Unii Europejskiej spada. Obecnie liczba ubojów jest mniejsza ze względu na brak personelu w zakładach przetwórczych, a także utrzymującą się nadpodaż żywca na rynku. Jak natomiast wygląda sytuacja w Polsce? Jakie są aktualne ceny skupu trzody chlewnej? Sprawdźmy!
Kryzys na rynku żywca wciąż się pogłębia. Według ISN w ubiegłym tygodniu Hiszpania, Holandia, Francja, Belgia i Austria utrzymały ceny skupu żywca. Ponadto jak podaje POL-PIG, eksport trzody chlewnej z UE do Chin również pozostaje stosunkowo na niskim poziomie. Zazwyczaj przed chińskim świętem Nowego Roku zamówienia znacznie wzrastały, jednak tym razem było inaczej. Oznacza to, że rynek chiński jest nasycony wieprzowiną.
Spis treści
Ceny skupu trzody chlewnej. Kryzys pogłębia się przez Omikron?
Sytuacja pandemiczna na świecie również zwiększa niepewność na rynku wieprzowiny. Przez kolejną falę – tym razem Omikrona, coraz więcej pracowników rzeźni, a także zakładów rozbioru przebywa na kwarantannie. Ponadto sytuację na rynku trzody chlewnej pogorszyły wieści z północnych Włoch, gdzie wykryto przypadki ASF. W konsekwencji kraje trzecie zaprzestały importu wieprzowiny z tego kraju.
Ceny skupu trzody chlewnej w Europie
Jak podaje POLPIG, na rynku trzody chlewnej w Danii cena spadła o 4₵ t/t. W Niemczech natomiast ponownie obniżono ceny dla producentów sprzedających bez podpisanych umów kontraktowych. Presja cenowa żywca znajduje odzwierciedlenie w notowaniu VEGZ. Według tych notowań, w Niemczech na dzień 19 stycznia 2022 r. ceny tuczników spadły o 3 centy do poziomu 1,20 €/kg (wbc).
Jakie są ceny skupu świń w Polsce?
Sytuacja, jaka panuje na świecie wpływa również na krajowy rynek. W notowaniach krajowych kryzys na rynku pogłębia się – informuje POLPIG. Zakłady uboju zwierząt obniżyły ceny skupu trzody chlewnej o 20 gr. Aktualnie cena tuczników w krajowych ubojniach wynosi średnio 5,40 zł/kg KL E.
Przeczytaj również: Wzrost cen żywności w 2021 roku – co podrożało najbardziej?
Źródło: POL-PIG
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!