Ceny skupu ziemniaków mocno poleciały w dół
fot. Pixabay.com

Ceny skupu ziemniaków mocno poleciały w dół

Ceny ziemniaków w skupach poszybowały w dół. Wszystkiemu winna jest pogoda we wrześniu, która obniżyła jakość plonów. Jakie są aktualne ceny ziemniaków?

W wielu regionach kraju zbiory ziemniaków nadal trwają. Niestety, kto dopiero teraz zbiera bulwy z pola, musi liczyć się z niższym zarobkiem. Ceny skupu ziemniaków w ostatnich dniach mocno poszybowały w dół.

Tuż przed zbiorami ziemniaków zapowiadały się zarówno ładne plony, jak i nienajgorsze ceny. I faktycznie, kto zebrał ziemniaki we wrześniu, mógł liczyć nawet na 50-60 groszy za kilogram. Tyle płaciły za dostawy w hurcie duże sieci handlowe oraz większe skupy. Niestety, dobra passa plantatorów skończyła się. Powodem jak zwykle jest pogoda. Nawet plantacje, które kilka tygodni przed zbiorami były w bardzo dobrym stanie, w ostatnim czasie mocno pogorszyły się.

ziemniaki ceny

Ceny ziemniaków są niższe.

Na ceny skupu ziemniaków wpłynęła pogoda

– We wrześniu spadło zbyt dużo deszczu, co nie tylko utrudniło zbiory, ale również pogorszyło ich jakość. Zebrane bulwy są duże i dorodne, lecz bardzo szybko gniją i tracą wartość konsumpcyjną – mówi Jan Tomaszewski, plantator ziemniaków z Kętrzyna. – W obecnej sytuacji, kto jeszcze nie zwiózł ziemniaków, w niektórych miejscach nie ma co zbierać, bo i tak nigdzie słabej jakości bulw nie sprzeda.
W obliczu trudnej sytuacji i problemów ze zbiorami wielu plantatorów decyduje się na zaniechanie zbiorów. Nie chcą dodatkowo generować kosztów, mając świadomość, że większość ziemniaków może być do wyrzucenia.

W skupach tendencja spadkowa

Choć aktualnie na pogodę nie ma co narzekać, nadmiar wrześniowych opadów nadal zbiera swoje żniwo. W wielu regionach kraju na pola trudno jest wjechać ciężkim sprzętem, a z każdym dniem jakość bulw się pogarsza. Ceny w skupach również wykazują tendencję spadkową.
– Aktualnie ceny skupu ziemniaków u nas wynoszą od 33 do 47 groszy, w zależności od odmiany oraz jakości bulw – mówi pracownik punktu skupu w Kętrzynie. – A jeszcze miesiąc temu plantatorzy za ziemniaki dostawiali co najmniej 50 groszy. Ceny zmieniają się w ostatnich tygodniach dynamicznie, ale na niekorzyść rolników.

Rolnicy, którzy dopiero zwożą ziemniaki z pola muszą liczyć się z tym, że z każdym tygodniem ich zarobek może się zmniejszać.

Większa produkcja roślinna w Polsce w 2017 r.

Jaki był miniony rok dla producentów ziemiopłodów? - GUS podał wstępne szacunki.

13 lutego 2018

Ceny unijne zbóż i rzepaku, podobnie jak polskie – spadają

Podobnie, jak w Polsce, aktualne unijne ceny zbóż i rzepaku spadły. Jest to jednak chwilowe wahanie rynku - zapewniają eksperci. Sprawdź aktualne ceny!

11 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij