Ceny środków ochrony roślin 2021 – apokalipsy rolniczej ciąg dalszy?

Jeszcze nie przebrzmiały echa towarzyszące drastycznym podwyżkom cen nawozów sztucznych a na rolników spada nowe „nieszczęście”. Ceny środków ochrony roślin w drugiej połowie 2021 roku poszybowały w górę. Czy wieś nie zazna już spokoju? Czy to koniec nowoczesnego gospodarowania?
Gwałtowny wzrost środków produkcji dla rolnictwa wstrząsnął niejednym gospodarstwem. Horrendalne ceny zmuszają rolników do odejścia od prawidłowych i zgodnych z nauką zasad gospodarowania. Przy niedoborach żywności na świecie to bardzo niepokojące zjawisko.
Spis treści
Nie tylko nawozy – rosną ceny środków ochrony roślin 2021
Dlaczego nie ma a jak jest, to czemu tak drogo? Takie pytania od czasu do czasu zadają rolnicy chcący zabezpieczyć swoje uprawy przed chorobami, szkodnikami, chwastami. Prawdę powiedziawszy odpowiedź jest prosta: ceny środków ochrony roślin rosną na całym świecie. W Chinach, które są światowym eksporterem herbicydów, fungicydów i insektycydów odnotowano ceny najwyższe od 10 lat. Najgorsze jest jednak to, że one nadal zwyżkują. Podobna jest sytuacja w USA. Znaczący wzrost cen odnotował działający na tamtejszym rynku niemiecki producent Bayer AG.
Przeczytaj również: Do kiedy wywóz obornika? Stosowanie nawozów naturalnych – nowy termin
Środki do produkcji rolnej drożeją. Przyczyny wzrostu cen
Eksperci wymieniają kilka podstawowych przyczyn powodujących, że ceny środków ochrony roślin w 2021 r. tak gwałtownie wzrosły. Przede wszystkim wymienia się tu:
- przerwane łańcuchy dostaw,
- bardzo wysokie koszty frachtu (opłata za przewóz towarów drogą morską) i poważne problemy logistyczne,
- gwałtownie rosnące ceny energii,
- niedobory siły roboczej i krótkie zapasy.
To oczywiście tylko niektóre problemy, które utrudniają dostawy i windują ceny oraz zaburzają tak ważną ciągłość dostarczania środków ochrony roślin.
Ceny środków ochrony roślin 2021 w Chinach
Olbrzymi wpływ na światowe rynki wywarła zmiana rolniczej produkcji chemicznej. Wprowadzone nowe przepisy dotyczące ochrony środowiska spowodowały znaczne obniżenie produkcji. Faktycznie skala ograniczeń jest ogromna.
Ogólnie mówiąc, do grudnia wytwarzanie żółtego fosforu zostanie obniżone do 10% dotychczasowej produkcji. Najprawdopodobniej ograniczenie jest związane z organizowaniem przez Chiny Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie 2022. Nawiasem mówiąc, to kuriozalna sytuacja, gdy ceny środków ochrony roślin 2021 uzależnione są od organizacji zawodów sportowych.
Świat rolniczy obserwuje Chiny
Rosnące ceny środków ochrony roślin są niezaprzeczalnym faktem. Eksperci ostrożnie szacują wzrost cen w granicach 15 – 25%. To oczywiście nie koniec podwyżek. Ale to prawo monopolistów. Jak podają obserwatorzy rynku cena glifosatu w Chinach osiągnęła poziom 8 -9 tys. dolarów za tonę. Dwukrotnie podrożał glufosynat jeden z najważniejszych herbicydów na światowym rynku. Już we wrześniu płacono za tonę ok. 46,5 tys. dolarów. W dodatku nie pozostały w tyle także ceny fungicydów i insektycydów. Mianowicie za środek grzybobójczy – trifloksystrobinę trzeba zapłacić 87 000 USD za tonę. Wreszcie środek owadobójczy – imidachlopryd wyceniono na ok. 24 000 USD za tonę.
Można więc powtórzyć za Czepcem z „Wesela”:
Cóż tam, panie, w polityce?
Chińcyki trzymają się mocno!?
No pewnie!
Środki ochrony roślin coraz droższe – podsumowanie
Po podwyżkach cen nawozów rosnące ceny środków ochrony roślin 2021 to kolejny cios dla rolnictwa. Wzrost cen środków do produkcji rolnej jest oczywiście trendem światowym i trudno z tym dyskutować. Ceny pestycydów rosną i będą pewnie jeszcze przez jakiś czas osiągać szokujące wartości. W tych okolicznościach trzeba liczyć się naturalnie ze wzrostem cen żywności. Problem w tym, aby koszty zostały równo rozłożone i nie obciążały tylko jednej grupy – producentów.
Na wszelki wypadek przypominamy adres wyszukiwarki środków ochrony roślin, z której można korzystać planując uprawy.
Przeczytaj też: Opłata za środki ochrony roślin. Rolnicy znowu dostaną po kieszeni!
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
