Ceny świń 2022 bez zmian. Będzie dodatkowe wsparcie? Sprawdź!

Hodowcy trzody chlewnej już kolejny tydzień czekają na impulsy do wzrostu cen skupu. Jest to jednak utrudnione, ze względu na popyt i podaż które znajdują się w równowadze w większości krajów unijnych. Z kolei, ceny świń 2022 wykazują tylko symboliczne wzrosty. Czy w związku z tym hodowcy mogą liczyć na pomoc finansową ze strony państwa? Sprawdźmy!

Na rynku wieprzowiny obserwuje się nie tylko spadek dostaw żywca do rzeźni, ale także niższe zapotrzebowanie rynku na wieprzowinę. Co ma związek m.in. z rosnącą inflacją i bardziej powściągliwym podejściem konsumentów do wydatków na żywność. Hodowcy trzody chlewnej czekają jednak na wyższe ceny świń 2022, a także na wsparcie które pokryje rosnące koszty produkcji i straty. Czy wkrótce je otrzymają?

Aktualne ceny świń 2022 w Niemczech i w Polsce

Jak informuje POLPIG na unijnym rynku wieprzowiny widać stagnację. W Niemczech presja na ceny żywca wieprzowego stopniowo maleje jednak nie na tyle, aby notowania tuczników uległy większym zmianom.

Od dnia 25/05/2022 przez kolejny tydzień w Niemczech będzie obowiązywała cena 1,80 €/kg (wbc) – podaje KZP-PTCh ,,POLPIG”.

Z kolei, na krajowym rynku wieprzowiny widać nie tylko niepewność, ale również obawy konsumentów związane z rosnącymi cenami i inflacją. Natomiast ceny świń 2022 wykazują tylko i wyłącznie symboliczne wzrosty.

Rozpoczął się okres komunii i wesel, ale przekłada się to tylko na symboliczne wzrosty cen skupu. Ubojnie średnio za kl. E płacą 8,20 zł/kg (+0,10 t/t) – informuje POLPIG.

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej ,,POLPIG” jednocześnie wyjaśnia, że powrót to większych wzrostów cen utrudnia import tuczników i wieprzowiny głównie z Niemiec.


Sprawdź również: Małe gospodarstwa rolne w Polsce otrzymają unijne wsparcie?


Rynek trzody chlewnej 2022 – na jakie wsparcie może liczyć?

Tak jak już wspomniano ceny świń 2022 pod koniec maja 2022 r. charakteryzują się tylko niewielkimi wzrostami – (+0,10 t/t). Ta niekorzystna sytuacja na rynku trzody chlewnej utrzymuje się od dłuższego czasu.

W związku z tym, jak podaje bankier.pl minister Henryk Kowalczyk zapowiedział przedłużenie programu dopłat dla hodowców trzody chlewnej.

Przypomnijmy, że MRiRW wyprowadziło system dopłat od listopada do końca marca. Obecnie odbywa się realizacja wniosków, wypłacane są również pieniądze hodowcom świń.

Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że limit środków przeznaczonych na ten cel został przekroczony, gdyż wydano 450 mln zł, a nie jak zakładano 400 mln zł.

Niemniej jednak, producenci świń ponieśli przez ostatnie miesiące znaczące straty ze względu na niskie ceny świń 2022.

W związku z tym, MRiRW szykuje się do przedłużenia programu dopłat do trzody chlewnej.

Wiedząc jednak, że ta branża produkcji rolnej poniosła największe straty przez kilkanaście ostatnich miesięcy, szykujemy się do tego, aby ten program w jakiejś części przedłużyć o jeszcze kilka tygodni. Nie w tej kwocie co wcześniej, ale chcemy, aby ci rolnicy, którzy przetrwali, mieli jeszcze odrobinę pomocy przez następne miesiące – zapowiedział Henryk Kowalczyk.

Czytaj również: Koszty produkcji rolnej diametralne rosną. To nie koniec podwyżek?

Źródło: KZP-PTCh ,,POLPIG”; bankier.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 13

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

DOPŁACAMY 80 ZŁ netto*Kup teraz Maksymalna wydajność z uprawy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *