Ceny usług rolniczych 2022 wyższe niż w 2021 r.? Sprawdź!

Czy aktualnie występujące podwyżki wywindowały również ceny usług rolniczych na początku 2022 r.? Ile aktualnie biorą za orkę, siew, a także za wywóz obornika? Sprawdźmy, jak przedstawia się aktualny cennik usług z których korzystają rolnicy. 

Wysokie ceny nawozów, paliwa i energii odczuwalne są przez rolników, których czeka początek kolejnego sezonu. Część z nich zdecyduje się na usługi rolnicze takie jak: orka, siew, wywóz obornika, czy wynajem ciągnika. Czy cennik usług wzrósł, ze względu na obserwowane podwyżki? Sprawdźmy to na podstawie danych przedstawionych przez wybrane Ośrodki Doradztwa Rolniczego.

Ceny usług rolniczych 2022. Ile kosztuje orka lub siew?

Pomimo okresu zimowego wśród rolników nie słabnie zainteresowanie danymi, które przedstawiają ceny usług rolniczych obowiązujących na początku 2022 r. Najnowsze notowania cen dotyczące orki czy siewu podał m.in. Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Pod koniec grudnia i na początku stycznia cena orki za 1 ha w tym regionie wahała się od 200 do 270 zł.

Nieco wyższe średnie ceny za orkę w zestawieniu cen usług rolniczych przedstawił za to Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Średnia cena orki głębokiej wynosi 281,33 zł, a orki średniej 240,71 zł za 1 ha.

Natomiast ceny usług rolniczych na początku 2022 r. takich jak siew bezorkowy-pasowy w woj. kujawsko-pomorskim wynoszą od 270 do 370 zł za 1 ha. Niewiele mniej (217,46 zł/ha) za siew zbóż agregatem uprawowo-siewnym rolnicy zapłacą w woj. zachodniopomorskim.

Usługi rolnicze cennik 2022 – wywóz obornika, wynajem ładowarki i ciągnika

Prace polowe prowadzone przez rolników skupiają się nie tylko na uprawie i siewie. Dlatego sprawdzamy również ile wynosi aktualna cena wywozu obornika, czy wynajmu ładowarki.

Jak informuje Kujawisko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego cena wywozu obornika w tym regionie waha się od 10 do 13 zł/t. Natomiast rozsiew wapna z załadunkiem w woj. zachodniopomorskim średnio wynosi 69,17 zł/t.

Ponadto, rolników interesują także ceny usług rolniczych na początku 2022 r. obejmujące wynajem ładowarki, czy ciągnika. Z danych Agrorynek podanych przez WMODR wynika, że za wynajem ładowarki/cyklop rolnicy muszą zapłacić od 129,60 zł do 155,70 zł/godz. Niewiele mniej (108-120 zł/godz) w tym regionie producenci zapłacą za wypożyczenie ciągnika. Podobnie, a konkretnie 155,14 zł za godz. za usługę wynajmu ciągnika powyżej 80 KM średnio rolnicy zapłacą na terenie woj. zachodniopomorskiego.

Czytaj również: Ceny tuczników 2022. Niewielkie ożywienie to zapowiedź podwyżek?

Źródło: KPODR; ZODR; WMODR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 13

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Powiązany temat: Ceny usług 2022
Norman
Ja tylko ewentualnie jednemu sąsiadowi jak będzie chciał (co roku mu coś prasowalem) myślałem powiedzieć za 120-130 cm18 zł/szt. Prasa pasowa z moją siatką, za 180 cm 28- 30 zł/s... zobacz więcej »
6465
O prasa Pafnucego to maszyna lux. Ona to jak po wystawowa. Takiej to i podlaskie bogole by się nie powstydzili.   On ją sprzedaje tylko dlatego że mu kolorem do traktora n... zobacz więcej »
raven18
Na razie cena jest akceptowalna  zobacz więcej »

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *