Ceny usług żniwnych 2021. Ile za koszenie i prasowanie? Sprawdź!

Wraz z rozpoczęciem się zbiorów zbóż, a także rzepaku wzrasta zainteresowanie usługami żniwnymi. Nie każde gospodarstwo dysponuje odpowiednim sprzętem takim jak prasa, czy kombajn zbożowy. Wówczas rolników zaczynają interesować ceny usług żniwnych 2021. Sprawdźmy więc jak przedstawia się cennik usług w trakcie tegorocznych żniw. 

Ceny usług w żniwa 2021 to temat, który interesuje rolników podobnie jak ceny skupu poszczególnych zbóż. To właśnie w trakcie żniw wzrasta zainteresowanie usługą prasowania, czy koszenia. Jak w takim razie wypadają ceny usług żniwnych 2021 w momencie gdy zbiory zbóż już wystartowały? Sprawdźmy!

Przeczytaj również: Aktualne ceny zbóż i rzepaku w żniwa

Ceny usług żniwnych 2021 – ile za kombajnowanie zboża?

Zestawienie cen usług w żniwa 2021 publikują poszczególnie Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Spośród nich przeanalizowaliśmy ceny obowiązujące w wybranych województwach.

W zachodniej części Polski, a konkretnie w woj. dolnośląskim cena usługi kombajnowania wynosi od 300 do 400 zł/godz.

W przeliczeniu na ha podawane są natomiast ceny usługi kombajnem 2021 w woj. kujawsko – pomorskim. Aktualne ceny w zależności od powiatu wahają się między 305 zł a 350 zł/ha.

Podobne ceny można również spotkać w woj. świętokrzyskim. Jak podaje ŚODR cena za kombajnowanie zarówno zbóż, jak i rzepaku wynosi od 350 do 370 zł/ha. Jednocześnie podkreśla, że w przypadku pracy kombajnu bez sieczkarni można liczyć na zmniejszenie ceny o około 10 – 20 zł/ha.

Prasowanie słomy i siana – cennik 2021

Oprócz usługi koszenia zboża rolników mogą interesować ceny za prasowanie słomy prasą rolującą czy zwijającą. Usługa prasowania słomy prasą rolującą w woj. świętokrzyskim kształtuje się od 13 do 17 zł/szt. Powyższa cena zależna jest od średnicy balotu, a także jest to cena z siatką usługodawcy.

Usługa prasowania słomy lub siana w woj. dolnośląskim podawana jest w zł/ha. Cena usług żniwnych 2021 w odniesieniu do prasy waha się między 100 a 250 zł/ha. Natomiast usługa związana z prasą zwijająca w woj. kujawsko – pomorskim wynosi od 10 do 15 zł/szt. 

Ceny usług w żniwa 2021 – rolnicy relacjonują

Warto podkreślić, że ostateczne ceny usług żniwnych 2021 uzależnione są od powierzchni na której będzie świadczona usługa, odległości pola od usługodawcy, czy też stanu plantacji. O tym wspominają również użytkownicy forum rolniczego agrofoto.

Wszystko zależy od areału. Jak w jednym kawałku koszenia na cały dzień i sypane w locie to i za 300 można skosić, ale jak 5 hektarów w 4 kawałkach to i za 350 nie warto jechać. Tak więc przed komputerem ciężko określić odpowiednią stawkę – podaje użytkownik sw_kamil.

Rolnicy przypuszczają, że cena za tegoroczne kombajnowanie wyniesie nawet 400 zł, ze względu na droższe ceny za paliwo i maszyny.

U mnie było 350/ha, a w tym roku zobaczymy ale myślę że 400 trzeba szykować nie chodzi o same paliwo ale maszyny podrożały jakieś 30% w ciągu roku. Jakby usługa podrożała 30% to wychodzi 450, ale tak drogo może nie będzie. Tak samo wszystkie usługi pójdą w górę bo raczej nie ma co liczyć że maszyny zaczną tanieć –pisze Mario5.

Źródło: DODR; ŚODR; KPODR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 114

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Powiązany temat: Ceny usług 2021
Marcinnnnn
Ile wziąć za gniecenie kukurydzy, ciągnik 120 km i 5,5 t wagi + obciążnik 500kg to wychodzi 6t. Myślę żeby wziąć 150zl /ha. Nie za dużo czy za mało?  zobacz więcej »
Lukas85
Podpowiecie na ile wycenić za ha: - Talerzowanie lemken rubin 9 i case mx 120 - wałowanie nh td90 i wały ok 6m szerokosci zobacz więcej »
witejus
15 minut temu, krzysiek3512 napisał: 200 zł za 2.5 godziny koszenia hektara powierzchni ?  Kosą?🤪 zobacz więcej »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *