Ceny zbóż 2021. Koniec hossy na rynku?

Hossa na rynku zbóż się kończy? Od kilku miesięcy zwyżki na światowych giełdach przekładały się na wzrost notowań ziarna w kraju. Jednak docierają do nas pierwsze sygnały, że trend wzrostowy się odwróci. Jakie będą ceny zbóż 2021?
Od kilku miesięcy na rynku zbóż obserwujemy trend wzrostowy. Rosnące ceny zbóż 2021 zachęciły rolników do wstrzymania się od sprzedaży ziarna w oczekiwaniu na jeszcze większe zwyżki. Do kiedy utrzymają się te wysokie notowania? Sprawdzamy!
Spis treści
Cena pszenicy 2021
Wzrost ceny ziarna widoczny jest w portach. Jak informuje e-WGT na początku tego tygodnia pszenica konsumpcyjna (z terminem realizacji marzec-kwiecień 2021) wyceniana była na 1020 zł/tonę netto. Pszenżyto oferowane było za 850 zł/tonę, żyto za 730 zł/tonę. Dla porównania, notowania rzepaku osiągnęły poziom 2100 zł/tonę.
Ceny zbóż 2021. Dane MRiRW
Z danych MRiRW wynika, że krajowe średnie ceny zbóż w tygodniu od 15 do 21 lutego wzrosły. Najbardziej podrożały jęczmień browarniany (+8 proc.), paszowy (+3 proc.) jak również żyto paszowe (+2 proc.). Sprawdźmy ceny zbóż według MRiRW:
- Pszenica konsumpcyjna – 935 zł/tona
- Pszenica paszowa – 943 zł/tona
- Kukurydza – 865 zł/tona
- Żyto konsumpcyjne – 661 zł/tona
- Żyto paszowe – 704 zł/tona
- Jęczmień paszowy – 789 zł/tona
- Jęczmień browarniany – 822 zł/tona
- Owies konsumpcyjny – 643 zł/tona
- Owies paszowy – 607 zł/tona
- Pszenżyto paszowe – 802 zł/tona
Podsumowując, obecne poziomy cen pszenicy są w kraju o 1/4, a kukurydzy o blisko 1/3 wyższe niż rok temu – podaje e-WGT.
Aktualne ceny zbóż
Ceny zbóż 2021 poszły na rekord w styczniu tego roku. Notowania pszenicy na Euronext wzrosły do 240 EUR/tonę – były najwyższe od prawie ośmiu lat.
– Obserwowane podwyżki cen są wypadkową wielu czynników. Kluczowy jest rosnący popyt na świecie. Z jednej strony wynika on ze zwiększającego się zapotrzebowania na pasze na rynku chińskim na kukurydzę, pszenicę oraz soję (szybko odbudowujące się pogłowie trzody po spadkach wywołanych ASF). Z drugiej strony pandemia COVID-19 i jej ekonomiczne skutki wzmagają popyt na podstawowe produkty żywnościowe jakim są zboża, przekładając się na zwiększony import w krajach Afryki Pn. i Bliskiego Wschodu. Światowe zapotrzebowanie na zboża rośnie szybciej od szacowanego wzrostu produkcji – tłumaczył Mariusz Dziwulski, ekspert PKO Banku Polskiego.
Nie bez znaczenia okazał się również wzrost popytu spekulacyjnego na rynku zbóż i oleistych. Więcej na temat spekulacji i ogromnego kapitału funduszy grających na duże zmiany pisaliśmy w artykule „Rekordowe ceny pszenicy. Wzrosty to efekt spekulacji?”
Podatek eksportowy napędza ceny zbóż
W drugiej połowie stycznia, ceny zbóż 2021 poszybowały. Tak rynek zareagował na decyzję Rosji o wprowadzeniu podatku eksportowego na pszenicę. Ponadto informacje, że ten podatek może zostać przedłużony na następny sezon przełożyły się na wzrost zainteresowania zakupem pszenicy. Z danych SovEcon wynika, że w styczniu tego roku rosyjski eksport pszenicy mógł bowiem wzrosnąć o 57 proc. w skali roku. Ponadto, od połowy marca w Rosji mają obowiązywać również podatki eksportowe dla kukurydzy (25 EUR/t) oraz jęczmienia (10 EUR/t).
– Prognozy mówią, że na świecie jest najmniejszy stan zapasów zbóż od wielu lat. Zapowiada się na świecie rok mniejszych zbiorów niż w poprzednich latach. Dlatego niektóre kraje robią większe zapasy, zainteresowanie ziarnem rośnie. To sprawiło, że wzrósł eksport, a ceny zbóż poszły w górę – uważa Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.
Ceny zbóż rosną, pasze drożeją
Wysokie ceny zbóż 2021 negatywnie odbijają się natomiast na kondycji kilku segmentów rolno-spożywczych. Po pierwsze nie sprzyjają produkcji pasz dla zwierząt gospodarskich. Po drugie są niekorzystne dla branży piekarniczej. Według MRiRW średnia cena mąki piekarniczej (typ 500, worki) podrożała o około 10 proc.
Mniejszy jest popyt na pasze dla zwierząt gospodarskich, co jest spowodowane niską opłacalnością chowu trzody chlewnej i drobiu. Ponadto podrożała także śruta sojowa, która jest głównym składnikiem pasz.
– Sytuacja ta miała odzwierciedlenie w wynikach finansowych firm paszowych – według PONT Info w trzecim kwartale 2020 roku zysk branży zmalał o blisko 60 proc. w skali roku (wobec +2,6 proc. w drugiej połowie 2020) przy wzroście kosztów o 15,2 proc. w skali roku – czytamy w AgroNavigatorze PKO Banku Polskiego.
Prognoza cen zbóż 2021
Zatem, do kiedy utrzymają się wysokie ceny zbóż 2021? Zdaniem Andrzeja Bąka z e-WGT docierają pierwsze sygnały mogące świadczyć o tym, że trend wzrostowy się odwróci. Choć luty zamknie się na giełdzie w Paryżu dużym wzrostem notowań zbóż i rzepaku, to trzy główne kontrakty w Chicago (czyli pszenica, kukurydza i soja) zamkną miesiąc na poziomie z końca stycznia.
W czwartek słabe dane eksportowe w USA sprowokowały inwestorów finansowych do realizacji zysków z długich pozycji w amerykańskich kontraktach na zboża i kompleks sojowy. Trend spadkowy kontynuowany jest też w piątek podczas nocnej sesji w Chicago. Dla pełniejszego obrazu sytuacji trzeba dodać, że wczoraj przeceny dotyczyły większości rynków surowcowych i akcyjnych, a złe nastroje na rynkach panują też dzisiaj – informował w piątek 26 stycznia Andrzej Bąk z e-WGT
Ceny zbóż 2021. Aktualizacja
Jak podaje e-WGT, podczas pierwszej majowej sesji kontrakty na zboża i rzepak w Paryżu poszły w górę. Cena pszenicy osiągnęła poziom 250 euro/tonę, termin majowy – 230 euro/tonę, a ziarno z nowych zbiorów – 199,75 euro/tonę.
Na jakim poziomie utrzymują się natomiast ceny zbóż 2021 w Chicago? Za oceanem widoczna była wczoraj korekta spadkowa. W poniedziałek notowania amerykańskich zbóż i kompleksu sojowego znacznie spadły pod wpływem redukowania długich pozycji spekulacyjnych – podaje e-WGT.
Czytaj więcej:
Euronext: notowania pszenicy idą w dół
Źródło: e-WGT/Agro Navigator PKO BP/ agroFakt.pl