Ceny zbóż marzec 2022 – po ile pszenica, pszenżyto i żyto?

Po tygodniach wzrostów notowań zbóż na krajowym rynku, widoczny jest niewielki spadek cen zbóż w skupach. Skontaktowaliśmy się z wybranymi punktami skupu zbóż, aby sprawdzić, jakie są aktualne cenniki. Jakie są ceny zbóż marzec 2022? Jaka jest zatem aktualna cena pszenicy, pszenżyta, a także żyta na krajowym rynku zbóż? Gdzie można otrzymać najwyższą, a gdzie najniższą cenę za zboża? Sprawdźmy!
Od kilku tygodni obserwowaliśmy ciągłe wzrosty cen zbóż na światowym, a także krajowym rynku zbóż. W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o wzroście cen pszenicy o blisko 500 zł/t. W tym tygodniu krajowe skupy zbóż odnotowały niewielkie korekty w cennikach. Aby sprawdzić, jakie są aktualne ceny zbóż marzec 2022, skontaktowaliśmy się ze skupami zbóż: AgroAs, Elewarr, Adler Agro, a także Osadkowski. Ponadto sprawdziliśmy najnowsze notowania cen zbóż na stronie internetowej Fermy Woźniak oraz resortu rolnictwa.
Niewielki spadek cen zbóż – po ile pszenica?
Jakie zatem ceny zbóż marzec 2022 oferują wybrane przez nas skupy zbóż? Jakie notowania przedstawiły Fermy Woźniak? Cena pszenicy w skupach na krajowym rynku utrzymuje się na na podobnym poziomie co w ubiegłym tygodniu. Na dzień 16 marca 2022 r. widoczne są spadki cen pszenicy w granicach 100-120 zł/t. Aktualna cena pszenicy na stronie internetowej Fermy Woźniak wynosi 1500 zł/t. Najwyższą cenę za pszenicę konsumpcyjną obecnie otrzymać można w firmie Adler Agro, gdzie oferują 1700 zł/t, natomiast za pszenicę paszową oferują 1500 zł/t (z odbiorem ziarna u rolnika).
Jak przedstawiają się cenniki w pozostałych skupach zbóż?
- AgroAs:
– pszenica konsumpcyjna – 1560 zł/t,
– pszenica paszowa – 1450 zł/t, - Osadkowski S.A magazyn Górzec:
– pszenica konsumpcyjna – 1550 zł/t,
– pszenica paszowa 1500 zł/t, - Elewarr Sp. z o.o. Oddział Nowe Proboszczewice. Magazyn:
– pszenica konsumpcyjna – 1550 zł/t,
– pszenica paszowa 1350 zł/t.
Przeczytaj również: Ceny skupu tuczników 2022 idą na rekord – sprawdź!
Ceny zbóż marzec 2022 – pszenżyto i żyto

Sprawdziliśmy, jakie są aktualne ceny zbóż tj. pszenica, pszenżyto, a także żyto w krajowych skupach zbóż
Znamy już ceny pszenicy, jakie oferują krajowe skupy zbóż. Przejdźmy zatem do cen pszenżyta i żyta. Czy w przypadku tych zbóż również wprowadzone zostały zmiany w cenach? Z rozmowy telefonicznej z wybranymi skupami zbóż wynika, że cena żyta utrzymuje się na takim samym poziomie, jak w ubiegłym tygodniu. Ponadto, nasza redakcja otrzymała informację, że firma Osadkowski nie prowadzi skupu żyta oraz pszenżyta, a firma Elewarr nie skupuje pszenżyta.
Sprawdźmy zatem, jak przedstawiają się notowania żyta i pszenżyta w wybranych skupach zbóż na dzień 16 marca 2022 r.:
- Adler Agro (cena z odbiorem ziarna u rolnika):
– żyto konsumpcyjne – 1230 zł/t,
– żyto paszowe – 1230 zł/t,
– pszenżyto – 1300 zł/t, - AgroAs:
– pszenżyto – 1200zł/t,
– żyto paszowe – 950 zł/t. - Elewarr Sp. z o.o. Oddział Nowe Proboszczewice. Magazyn:
– żyto konsumpcyjne – 1100 zł/t,
– żyto paszowe – 1000 zł/t.
Ponadto sprawdziliśmy również, jakie są aktualne ceny zbóż marzec 2022 w przypadku pszenżyta i żyta na stronie internetowej Fermy Woźniak. Z aktualnych notowań cen zbóż FDW wynika, że za tonę pszenżyta rolnicy otrzymują 1350 zł, natomiast za żyto – 1150 zł/t.
Ceny zbóż marzec 2022 według resortu rolnictwa
Najnowsze notowania cen zbóż przedstawiło także Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Z danych resortu wynika, że w okresie 28.02-06.03.2022 r. średnia cena za pszenicę paszową wynosiła 1331 zł/t, a za pszenicę konsumpcyjną – 1464 zł/t.
Poniżej przedstawiamy notowania pszenżyta oraz żyta według MRiRW:
- Żyto konsumpcyjne –1132 zł/t,
- Żyto paszowe –1194 zł/t,
- Pszenżyto paszowe – 1195 zł/t.
W porównaniu do ubiegłego tygodnia można zauważyć, że cena pszenicy konsumpcyjnej, a także paszowej poszła w górę o około 100 zł/t. W przypadku ceny żyta konsumpcyjnego, cena za to zboże wzrosła o 48 zł/t, natomiast cena za żyto paszowe była wyższa o 157 zł/t. Z kolei, cena za pszenżyto paszowe wzrosła o 63 zł/t.
Czytaj również: Ukraiński eksport drobiu zatrzymany – co to oznacza dla nas?
Źródło: agroFakt.pl, MRiRW, Fermy Woźniak