Ceny zbóż na MATIF – jak giełdy kształtują sytuację rynku rolnego?

Drożejąca z dnia na dzień żywność skłania konsumentów do szukania przyczyn tego niepokojącego zjawiska. Wśród wielu czynników powodujących taki stan rzeczy wymienia się wzmożone zakupy zboża przez Chiny. Sytuację na rynku europejskim obrazuje poziom ceny zbóż na Giełdzie MATIF.

Podwyżki cen paliw, nawozów, środków ochrony roślin, robocizny itd. powodują wzrost cen zbóż na rynkach światowych. Jakby tego było mało, nasiliły się także działania spekulacyjne funduszy inwestycyjnych.

Reklama

Chiny wykupują zboża na potęgę

Chiny gromadzą olbrzymie rezerwy podstawowych zbóż. Do ich magazynów trafiają miliony ton ryżu, kukurydzy, pszenicy. Według opinii ekspertów wielkość chińskich zapasów przekracza rezerwy wszystkich innych krajów świata. Departament Rolnictwa USA szacuje, że Chiny przechowują w swoich magazynach 69 proc. światowej kukurydzy, 60 proc. ryżu, 51 proc. pszenicy i ponad 30 proc. soi.

W tym wypadku nie ma znaczenia, czy Państwo Środka bierze pod uwagę ceny zbóż MATIF lub CBOT? Najprawdopodobniej takie zachowanie Chin na rynkach światowych wpływa znacząco na wzrost żywności na całym świecie. Czy takie działania państwa o największej liczbie mieszkańców wynika ze słabych plonów rodzimego rolnictwa, a może ze stagnacji produkcji krajowej? Indeks światowych cen żywności wyniósł w grudniu 133,7 punktu. To o 23,2 proc. więcej, niż rok wcześniej – podała Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Ceny zbóż na MATIF

Generalnie rzecz biorąc wycena zbóż odbywa się w oparciu o notowania głównie dwóch giełd tj. amerykańskiej CBOT i europejskiej MATIF. Ceny podane są w euro za 1 tonę. Warto też wiedzieć, że na giełdzie MATIF handluje się kontraktami min. 50 ton. Co ważniejsze, na giełdzie kupuje się lub sprzedaje kontrakty, a nie fizycznie zboże.

Przykładowo ceny zbóż na MATIF w dniu 10 stycznia 2022 r. kształtują się na poziomie:

  • średnia cena pszenicy – 1325 zł/t,
  • cena kukurydzy – 1090 zł/t.

Jakie ceny zbóż utrzymują się natomiast na krajowym rynku? Jak podaje MRiRW, średnia cena pszenicy konsumpcyjnej na początku stycznia 2022 roku wynosiła 1229 zł/t, natomiast pszenicy paszowej 1203 zł/t.

Jakie będą ceny pszenicy w 2022 r.? Prognozy

Prognozy Agro Navigatora PKO BP na przyszły rok, przeprowadzającego analizy sektorowe również na rynkach zbóż, są następujące:

Szacujemy, że przeciętna cena skupu pszenicy w 2022 r. będzie wyższa o 25-35% r/r, przy stopniowym spadku dynamiki w kolejnych miesiącach roku. Prognoza zakłada, że zbiory w 2022 r. w niektórych ważnych obszarach produkcyjnych zostaną uszczuplone (w stosunku do potencjału) przez zmniejszone zużycie nawozów. Wiązać się to będzie prawdopodobnie z ograniczoną ich dostępnością oraz historycznie niskim poziomem relacji cen zbóż do cen nawozów, zmniejszającym opłacalność ich stosowania. Dodatkowo wzrost cen gazu, wskutek ograniczenia dostaw przez Rosję w drugiej połowie grudnia, prawdopodobnie przyniesie dalsze podwyżki cen nawozów.

Jak się wydaje na taką sytuację zareagują zwyżkami ceny zbóż MATIF i inne giełdy.

Ceny zbóż MATIF – podsumowanie

Krótko mówiąc, rosnące ceny zbóż są wskazywane jako jedna z przyczyn rosnących cen żywności. Poza tym na krajowym rynku jest w tej chwili tyle zamieszania, że raczej trudno operować tu konkretnymi liczbami. Ze względu jednak na to, że ceny zbóż MATIF przedstawia bardzo realnie nie należy zbyt optymistycznie patrzeć na tegoroczny rynek.

Czytaj również: Cena skupu zbóż na krajowym rynku – prognoza na 2022 rok

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 121

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Pan pisze:

    Szykują się do wojny

  2. Krzysztof pisze:

    Stal i nawozy relatywnie bardziej podrożały , jedyny plus to inwestycje zrealizowane na kredyt . Łatwiej spłacać sprzedając rzepak czy pszenicę, tylko odsetki trochę wyższe.

  3. Jolka pisze:

    Nawozy podrożały prawie 300% a pszenica 35% sprawiedliwe podwyżki. Rolnik zawsze traci.

  4. Tim pisze:

    Może za dużo niepewnych w tym wzorze?
    Wystarczy że Chiny przestaną kupować a wszystkie zaangażowane fundusze zostaną z ręką w nocniku. Już nie ma sprzedaży na statki. A za chwilę nie będzie komu sprzedać bo ile ludzie zjedzą?
    Życzę powodzenia tym którzy nadal czekają na wyższe ceny.
    Chytry dwa razy traci, oby to były fundusze powiernicze

  5. Gregor pisze:

    Trzeba być kompletnym idijota żeby nie rozumieniec tego co robią Chiny i szkoda nawet tu się rozpisywać bo kto ma trochę rozumu to wie o co chodzi.Unia nasz kraj doprowadzi do takiego uzależnienia że jak by przyszedł jakiś kryzys to nie będziemy nawet mieli co do miski włożyć. Oni robią zapasy a my wszystko sprzedajemy.Zapasy naszego zboża żadne. Jak było zboze tanie państwo powinno skupować a nie wysyłać za granicę Dzisiaj nie mamy gazu bo nie mamy swoich zasobów nie mamy ropy bo też nie mamy zasobów ale mamy węgiel ale nie możemy nim palić bo unia nie każe ale Niemcy mogą itd.itd