Choroba guzowatej skóry bydła! Nowe przypadki, tym razem w Rosji

Choroba guzowatej skóry bydła przemieszcza się z południowych regionów Rosji (Degestan, Czeczenia) na północny wschód w kierunku obwodu samarskiego. 

muchy na krowie

Komary są nie tylko uporczywe, wywołując stres, ale również przenoszą groźne choroby.

fot. Fotolia

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE), w Rosji od połowy 2015 roku do dziś w kontekście choroby guzowatej skóry bydła zarejestrowano;

  • 290 przypadków choroby u bydła,
  • podejrzanych aż 18 tysięcy sztuk bydła,
  • stwierdzono 6605 klinicznych przypadków choroby.
  • ubojowi z konieczności poddano 10 sztuk, natomiast 207 zwierząt padło

 Komary rozwijają się w wodzie

Komary, przez które przenoszona jest choroba guzowatej skóry bydła, swój cykl rozwojowy rozpoczynają w wodzie, gdzie rozwijają się ich larwy. Po osiągnięciu dojrzałości poszukują żywiciela, którym w tym przypadku jest pasące się bydło nad brzegiem rzeki oraz pobliskie gospodarstwa. Teoria związana z przemieszczaniem się komarów w pobliżu rzeki, jest słuszna.

Choroba guzowatej skóry bydła – wędrówka wirusa

choroba guzowatej skóry bydła

Kolejne przypadki Guzowatej choroby skóry bydła. W Rosji zaobserwowano ich aż 290. Źródło http://www.promedmail.org/

Według obserwacji OIE (World Organization for Animal Health) i http://www.promedmail.org/ wirus przemieszcza się z południowego regionu Rosji, z Degestanu i Czeczeni w kierunku obwodu samarskiego. Może mieć to związek z przemieszczaniem się owadów krwiopijnych (komarów) wzdłuż rzeki Wołgi. Wołga wyznacza granicę z Kazachstanem, w którym również choroba guzowatej skóry bydła się pojawiła (około 2 tysięcy przypadków, z czego 51 zwierząt padło).

Wołga od ujścia do Morza Kaspijskiego ciągnie się przez Rosję na północny wschód. Jednak w okolicach Kazania odbija na północny zachód, w kierunku Ukrainy. Jeżeli sprawdzą się przypuszczenia, że komary zainfekowane wirusem przemieszczają się w pobliżu rzeki, możemy spodziewać się, że za niedługi czas dotrą do granic z Ukrainą.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
DzikiSimental25
  Mam problem z krową. Pojawiło się takie coś na nodze. Miała to smarowane specjalnym płynem ale nie pomogło. Krowa dostała autoszczepionkę. Wszystkie dawki. Nic się z tym ni... zobacz więcej »
slawek74
tylko po włosku przez imbryk 😁 zobacz więcej »
Gość
ale...jak to...😲 ... zawiodłam się na Tobie 😲  🤯 zobacz więcej »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *