Choroby płuc u cieląt: jak ograniczyć ich występowanie?

Choroby układu oddechowego, a w szczególności schorzenia płuc to druga po biegunkach dolegliwość, która może powodować osłabienie kondycji cieląt, a nawet ich śmierć. Do zadań hodowców należy zapewnienie młodym zwierzętom takiego odżywiania i takich warunków bytowych, aby choroby dróg oddechowych ograniczyć do minimum.

U cieląt tuż po porodzie płuca nie są jeszcze do końca wykształcone, rozwijają się one w ciągu pierwszych 4 tygodni życia malucha. Po tym czasie cielę jest najbardziej narażone na schorzenia układu oddechowego, w tym groźne zapalenia płuc. Choroby płuc mogą powodować zarówno czynniki zakaźne (wyjątkowo zjadliwe wirusy), jak i niezakaźne, jak np. przeciągi, duża wilgoć w pomieszczeniu, nadmierne stłoczenie cieląt na zbyt małej powierzchni, a nawet stres.

Po zauważeniu objawów (…) należy zareagować szybko i przede wszystkim oddzielić chorego malucha od reszty stada.

Objawy zapalenia płuc u cieląt są dosyć charakterystyczne i praktycznie nie da się ich pomylić z czymkolwiek innym. Na początku pojawia się kaszel, który staje się coraz bardziej donośny i uciążliwy. Bardzo szybko do kaszlu dochodzą duszności, płytki i mocno przyspieszony oddech, wycieki z nosa oraz wysoka gorączka. Chore cielę praktycznie przestaje też pobierać pokarm, przez co tym bardziej staje się osłabione. Po zauważeniu takich objawów hodowca może być pewien, że cielę ma zapalenie płuc. Należy zareagować szybko i przede wszystkim oddzielić chorego malucha od reszty stada. Takie działanie nie ma jednak sensu, gdy objawy chorobowe wykazuje ponad 10% cieląt w stadzie – wtedy należy profilaktycznie leczyć wszystkie maluchy. Zapalenie płuc u cieląt leczy się przede wszystkim antybiotykami oraz różnego rodzaju środkami wspomagającymi. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nawet szybko rozpoczęte leczenie nie zawsze będzie w 100% skuteczne.

choroby płuc u cieląt

Jednym z czynników zwiększających ryzyko zachorowania cieląt na choroby płuc jest zbytnie stłoczenie zwierząt na małej powierzchni.

Ponieważ zapalenie płuc jest trudne w leczeniu, dużo lepszym rozwiązaniem z perspektywy opłacalności produkcji jest zadbanie o odpowiednie standardy żywienia i utrzymania cieląt. Przede wszystkim, cielęta tuż po urodzeniu zawsze powinny otrzymywać dobrej jakości siarę o odpowiedniej zawartości immunoglobulin, które korzystnie wpływają na rozwój ich nie do końca ukształtowanego układu immunologicznego.

 

Przeczytaj koniecznie: Zapalenie płuc u cieląt: największe ryzyko jesienią!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Powiązany temat: Choroby cieląt
soltys48
Jajka zobacz więcej »
micgal39533
Mam pytanie macie jakieś domowe sposoby na wzmocnienie cielaka po zapaleniu płuc, bo ma teraz problemy ze wstawaniem i tak myślę czym go wzmocnić zobacz więcej »
gazdaadam
Witam jest problem z cielakiem w sobotę się krowa ocieliła poród ciężki we wtorek cielak zaczoł dyszeć był weterynarz dał antybiotyk i kazał podawać proszek z mlekiem wczoraj wie... zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *