Choroby ziemniaka i ich zwalczanie. Raport z pola

Ciepła i przekropna pogoda w czerwcu sprzyja rozwojowi patogenów porażających liście ziemniaka. Sprawdź sposób na najgroźniejsze choroby ziemniaka i ich zwalczanie!

Kolejny odcinek naszego Raportu z pola został poświęcony chorobom ziemniaka. Odwiedziliśmy dużą plantację na Dolnym Śląsku gdzie rośliny znajdowały się w fazie zakrywania międzyrzędzi. Oznacza to, że w najbliższym czasie niezbędna będzie ochrona fungicydowa. Dowiedz się jakie choroby zagrażają ziemniakom oraz jakie substancje czynne zapewnią pewną ochronę bulw!

Więcej w materiale wideo:

Jakie choroby zagrażają liściom ziemniaka? 

Jak wiadomo do najgroźniejszych chorób w uprawie ziemniaka należą alternarioza oraz zaraza ziemniaka. Sporym kłopotem jest jednak ich rozróżnienie. Pamiętajmy, że pod nazwą alternarioza kryją się dwie choroby, które mogą zaatakować liście i bulwy ziemniaka. – Pierwszą z nich to brunatna plamistość liści ziemniaka wywoływana przez grzyb Alternaria alternata. Jej objawy na liściach można zaobserwować już w czerwcu. Natomiast pod koniec lipca możemy spodziewać się infekcji suchej plamistości liści ziemniaka, powodowanej przez grzyb Alternaria solani. – mówił Daniel Biernat.

Rozwojowi obydwu chorób sprzyjają wysoka wilgotność powietrza oraz wysoka temperatura, występujące na przemian z okresami suszy. – Jak już wcześniej wspomniałem objawy obydwu chorób mogą pojawiać się na liściach, a także bulwach ziemniaka. Brunatna plamistość liści objawia się brunatnymi drobnymi plamami średnicy od 1-5 mm. Objawami suchej plamistości są również brunatne plamy jednak są znacznie większe od 10-20 mm. – dodał nasz reporter. W ostatnich dwóch sezonach wegetacyjnych alternariozy wyrządziły znacznie większe szkody niż zaraza ziemniaka.

Zaraza ziemniaka 

ziemniaki w fazie zakrywania międzyrzędzi

Liście ziemniaka należy chronić przed patogenami przez cały sezon wegetacyjny

fot. Daniel Biernat

Zaraza ziemniaka w ostatnich latach pojawia się równolegle z  brunatną plamistością liści ziemniaka lub nawet po ataku grzyba wywołującego tę chorobę. Poraża liście, łodygi oraz bulwy. Powodowana jest przez organizm grzybopodobny Phytophtora infestans. Charakterystycznymi objawami zarazy ziemniaka są jasno lub ciemnozielone, nieregularne plamy, które stopniowo się powiększają i brunatnieją. Ponadto wokół plam może się tworzyć jasnozielona obwódka, a przy wysokiej wilgotności powietrza po spodniej stronie liści pojawia się biały nalot grzybni.

Choroby ziemniaka i ich zwalczanie

Wiemy, już z jakimi przeciwnikami będziemy mieć do czynienia. Teraz pozostał wybór odpowiednich substancji czynnych. – Godnym polecenia produktem do ochrony plantacji ziemniaków  jest Cabrio Duo od BASF. Jest to fungicyd oparty na dwóch substancjach czynnych – piraklotstrobinie i  dimetomorfie. Dzięki takiemu składowi Cabrio Duo jest produktem uniwersalnym, zwalczającym w praktyce trzy najgroźniejsze choroby ziemniaka. – mówił Daniel Biernat. Skutecznie chroni przed obiema alternariozami alternatą i solani, a także zarazą ziemniaka. Ponadto jest odporny na zmywanie, a opady godzinę po zabiegu lub nawadnianie nie wpływają negatywnie na skuteczność.

Jakie substancje czynne na choroby liści ziemniaka?

Przeciwko alternariozom dobrze mieć na uwadze zastosowanie kilku zabiegów w sezonie. Drugim specjalistycznym preparatem zarejestrowanym jesienią 2019 r do stosowania w ziemniaku przeciwko tym chorobom jest Signum. – Preparat jest oparty na dwóch bardzo cenionych przez plantatorów większości upraw substancjach aktywnych boskalidzie oraz piraklostrobine. Warto wspomnieć, że zarówno Cabrio Duo jak i Signum obok skutecznej ochrony oddziałują pozytywnie na fizjologię ziemniaka. Przejawia się to zmniejszeniem wrażliwości roślin na wszelkie stresy oraz zwyżką plonu. – zakończył reporter. Pamiętajmy, że Cabrio Duo oraz Signum należy stosować w rotacji z preparatami o innych mechanizmach działania.

Więcej o Cabrio DuoSignum 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 60

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Henryk pisze:

    Co jest przyczyną deformacji wierzchołkowych liści? Nie ma zmian koloru ziemniaka. Nie ma plam, tylko liście w kształcie kurzych łapek- no coś podobnego. Wierzchołek krzaka ziemniaka czy pomidora mniejszy. Czy jest to nadmiar nawożenia azotem, albo dawany obornik, w skład którego wchodzi słoma , gdzie był stosowany Lancet Plus, a ostatnio słyszałem, że jak w oborniku słoma z pól traktowanych Mustangiem Forte to też takie deformacje?