Chów gęsi na jaja i puch: doskonały biznes

Download PDF

Sekretem biznesu jest wiedzieć to, czego nie wiedzą inni – mawiał Arystoteles Onanssis. Receptę na dobry biznes greckiego miliardera znał chyba, lub tak jak on miał nosa do interesów, Janusz Bystroń ze wsi Sławki na Pomorzu, decydując się w roku 1990 na hodowlę gęsi zarodowych. Pomysł się sprawdził i dziś pan Janusz jest jednym z największych producentów jaj gęsich w Polsce – sprzedaje rocznie ok. 150 tys. jajek od 2 tys. niosek.

Janusz Bystroń wraz z żoną Izabelą prowadzi 80-hektarowe gospodarstwo odziedziczone po rodzicach, ale tylko 40 ha nadaje się pod uprawy, resztę zajmują lasy, nieużytki i 20-hektarowe jezioro. Dlatego, przejmując w latach 90. ubiegłego wieku ojcowiznę, aby się utrzymać z tych, wprawdzie malowniczo położonych, ale nie najlepszej jakości gruntów, musiał szukać alternatywnych sposobów na efektywne wykorzystanie posiadanej ziemi.

Ojciec pana Janusza, oprócz produkcji roślinnej, zajmował się również hodowlą trzody chlewnej, krów mlecznych i gęsi.

Niestety, była to produkcja bardzo rozdrobniona, a ja żeby otrzymać unijne dopłaty, musiałem się zdecydować, co chce dalej robić jako rolnik. Wybrałem chów gęsi zarodowych i nie żałuję – mówi Janusz Bystroń.

P9280402
Chów gęsi na jaja i puch: doskonały biznes

Stamtąd też pochodzą ptaki znajdujące się na fermie w Sławkach. Zanim jednak trafiły na Kaszuby, ambitny rolnik wybudował im nowoczesny dom – gęśnik – oraz przebudował starą oborę na nowoczesną odchowalnie piskląt. O gęsi zarodowe – jak podkreśla hodowca – trzeba bardzo się troszczyć i zapewnić im optymalne warunki do życia, bo muszą znosić zapłodnione jajka i to o doskonałej wartości biologicznej, bo za takie tylko wylęgarnia zapłaci.

2 / 10
P9280402
10
P9280390 P9280402 P9280370 P9280444 P9280439

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dni Polowe OnlineZobacz Lustracje z całej Polski

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o