Chów gęsi na jaja i puch: doskonały biznes

Download PDF

Sekretem biznesu jest wiedzieć to, czego nie wiedzą inni – mawiał Arystoteles Onanssis. Receptę na dobry biznes greckiego miliardera znał chyba, lub tak jak on miał nosa do interesów, Janusz Bystroń ze wsi Sławki na Pomorzu, decydując się w roku 1990 na hodowlę gęsi zarodowych. Pomysł się sprawdził i dziś pan Janusz jest jednym z największych producentów jaj gęsich w Polsce – sprzedaje rocznie ok. 150 tys. jajek od 2 tys. niosek.

Janusz Bystroń wraz z żoną Izabelą prowadzi 80-hektarowe gospodarstwo odziedziczone po rodzicach, ale tylko 40 ha nadaje się pod uprawy, resztę zajmują lasy, nieużytki i 20-hektarowe jezioro. Dlatego, przejmując w latach 90. ubiegłego wieku ojcowiznę, aby się utrzymać z tych, wprawdzie malowniczo położonych, ale nie najlepszej jakości gruntów, musiał szukać alternatywnych sposobów na efektywne wykorzystanie posiadanej ziemi.

Ojciec pana Janusza, oprócz produkcji roślinnej, zajmował się również hodowlą trzody chlewnej, krów mlecznych i gęsi.

Niestety, była to produkcja bardzo rozdrobniona, a ja żeby otrzymać unijne dopłaty, musiałem się zdecydować, co chce dalej robić jako rolnik. Wybrałem chów gęsi zarodowych i nie żałuję – mówi Janusz Bystroń.

P9280370
Chów gęsi na jaja i puch: doskonały biznes

Dlatego warunki zoohigieniczne muszą być perfekcyjne i nie można pozwolić sobie na żadne odstępstwa. Bardzo ważne jest też to, czym karmi się ptaki.
Pasze muszą mieć odpowiednią ilość energii i białka. Staram się nie kupować gotowych mieszanek, tylko sam przygotowuję pokarm w oparciu o zboża i susz traw z własnych pól uprawnych. Dla dużej wydajności gęsi ważne jest też, aby ptaki znajdowały się w jak najlepszej kondycji psychicznej i dlatego nie można dopuścić do sytuacji, aby były wystraszone i zestresowane – zaznacza pan Bystroń. – Bo zaraz spadnie ich nieśność, a to przełoży się na mniejsze zyski z hodowli.

3 / 10
P9280370
10
P9280390 P9280402 P9280370 P9280444 P9280439

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o