Zwalczanie chowacza brukwiaczka – kiedy stosować insektycyd?

Chowacz brukwiaczek już się pojawił, lecz aktualnie niska temperatura ograniczyła wylot tego szkodnika. Zwalczanie chowacza brukwiaczka może więc być łatwiejsze, niż myślimy.

W ostatnich latach chowacz brukwiaczek pojawiał się już na początku marca. I tak w zeszłym roku mieliśmy wylot chrząszczy tego szkodnika już 6 marca, w 2016 r. – 5 marca, a w 2015 – 10 marca.

Wyłapywanie chowacza brukwiaczka

chowacz brukwiaczek

Chowacz brukwiaczek już się pojawił, ale aktualnie niska temperatura ograniczyła jego wylot.

fot. PROCAM

Odkrywki gleby, które na bieżąco wykonują doradcy z Grupy Technicznej PROCAM wykazują ożywienie chrząszczy w wierzchnich warstwach gleby w ściole, zdolnych już do lotu, a w konsekwencji kilku dni, do kopulacji i składania jaj.

W miejscowości Czempiń (Wielkopolska) wyłapano za pomocą czerpaka entomologicznego pierwszego w tym roku chowacza brukwiaczka. Miało to miejsce 12 marca. Mamy już pierwsze wyloty pojedynczych sztuk szkodników chowacza brukwiaczka. W żółtych naczyniach możemy zidentyfikować już tradycyjnie od wielu lat dość liczne skoczogonki, jak i pojedyncze mszyce oraz muchówki (w tym muchówki z rodzaju śmietek). Aktualnie temperatura powietrza dość mocno obniżyła się poniżej zera. Jednak wraz ze wzrostem temperatury należy na bieżąco kontrolować naloty chowacza brukwiaczka.

skoczogonki chowacz brukwiaczek

W żółtych naczyniach możemy zidentyfikować już tradycyjnie od wielu lat dość liczne skoczogonki.

fot. PROCAM

Zwalczanie chowacza brukwiaczka

Preparaty, które można stosować na tego szkodnika to insektycydy zawierające w swoim składzie chloropiryfos. Substancja biologicznie czynna chloropiryfos atakuje system nerwowy i oddechowy owada. Ochrania rośliny do 10-14 dni po zabiegu przez działanie:

  • żołądkowe (larwa chowacza),
  • gazowe,
  • kontaktowe (postać dorosła chrząszcza).

Kiedy zastosować insektycyd w zwalczaniu chowacza brukwiaczka? Po pierwsze zgodnie z sygnalizacją. Po przekroczeniu progu szkodliwości np. po wyłapaniu się szkodników w żółte naczynia. Aktywność szkodnika wzrasta powyżej 8℃  i kiedy będziemy mieli ok. 8 – 10 dni z temperaturami powyżej 8℃, należy wykonać zabieg chemiczny. Musimy pamiętać, że to przestajemy naliczać, kiedy nastąpi obniżenie temperatury poniżej 6-8℃ (tych dni nie bierzemy pod uwagę). Te dni do zabiegu, sumujemy przed obniżeniem temperatury oraz po wzroście powyżej 8℃. Jest to skorelowane z sumą tzw. efektywnych temperatur.

 Chcesz wiedzieć więcej? Już dziś skontaktuj się doradcami z firmy PROCAM

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *