Uwaga! Chowacz podobnik i pryszczarek kapustnik już na polach

Temperatura powietrza niska i wydawało by się, że nie zachęca do żerowania. Nic bardziej mylnego! Już pokazał się na rzepaku chowacz podobnik i pryszczarek kapustnik. Rzepak dopiero co zaczął kwitnąć, a już rozpoczął się nalot szkodników łuszczynowych. Sprawdź, czy i na twoim polu występuje już chowacz brukwiaczek i pryszczarek kapustnik!

Sytuacja na polach z rzepakiem ozimym jest w tym roku nietypowa. A to za sprawą warunków atmosferycznych. W chłodniejszych regionach Polski jeszcze obowiązują komunikaty dotyczące zagrożeń ze strony chowaczy łodygowych i słodyszka. Z kolei w tych cieplejszych już się pojawiły szkodniki łuszczynowe. W województwach, gdzie na plantacjach rzepaku opadają płatki i zaczęły się zawiązywać łuszczyny, pojawił się problem z chowaczem podobnikiem i pryszczarkiem kapustnikiem.

chowacz podobnik występowanie

Kliknij, żeby zobaczyć obszary żerowania

Chowacz podobnik już jest w następujących województwach:

Chowacz podobnik to niewielki chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych o długości 2,5-3 mm. Jest barwy ciemnoszarej z charakterystycznymi białawymi łuskami. Samice tego chrząszcza zaczynają składać jaja do łuszczyn rzepaku, gdy te osiągną długość 1-3 cm. Zazwyczaj samica składa tylko jedno jajo do łuszczyny. Już po około 8-9 dniach wylęga się larwa i zaczyna żerować na zalążkach nasion. Zjada ona średnio 3 do 7 nasion. W miejscu, gdzie wydostaje się dorosła larwa tego chowacza w celu opuszczenia łuszczyny wyraźnie widać niewielki otwór wielkości około 0,8 mm. To uszkodzenie w łuszczynie ułatwia infekcje grzybowe głównie szarej pleśni i czerni krzyżowych oraz umożliwia przedostanie się wody do środka łuszczyny i gnicie nasion. Stąd tak ważne jest zwalczanie chowacza podobnika, ponieważ ten otwór na łuszczynie umożliwia składanie jaj przez drugiego bardzo groźnego szkodnika łuszczyn – pryszczarka kapustnika.

województwo powiat
dolnośląskie oławski, wrocławski, trzebnicki, głogowski
wielkopolskie jarociński, gostyński, rawicki
opolskie namysłowski, brzeski, nyski, kędzierzyńsko – kozielski
śląskie bireuński-lędziński, pszczyński
małopolskie wielicki
lubelskie bialski

Informacje z Internetowego Systemu Sygnalizacji Agrofagów Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa piorin.gov.pl z dnia 09.05.2017r.

pryszczarek kapustnik

Zobacz obszary żerowania szkodnika, stan 9.05.2017

Pryszczarek kapustnik

Pryszczarek kapustnik, to muchówka należąca do rodziny pryszczarkowatych. Owad ten jest niewielkich rozmiarów ok. 1,5 cm długości brunatny z charakterystycznym żółtoczerwonym odwłokiem. Muchówka ta jest najbardziej szkodliwa, gdy występuje na plantacji rzepaku wraz z chowaczem podobnikiem. Dlaczego? Ponieważ dorosła larwa chowacza opuszczając łuszczynę rzepaku (w celu przepoczwarczenia się w glebie) pozostawia po sobie wygryziony otwór w łuszczynie. To umożliwia dorosłej muchówce pryszczarka złożyć do niej jaja. Analogiczna sytuacja jest w przypadku uszkodzenia łuszczyny przez grad. To stanowi kolejną możliwość do złożenia jej przez pryszczarka. Pryszczarek kapustnik może również bezpośrednio sam złożyć jaja do łuszczyny. Dzieje się tak tylko w przypadku, gdy ta jest w początkowej fazie rozwoju i ma do 1 cm długości. Nalot pryszczarka rozpoczyna się zazwyczaj w kwietniu. Z racji niskich temperatur w tym roku i późniejszego rozpoczęcia kwitnienia rzepaku owad ten pojawił się dopiero teraz. W przypadku tego szkodnika w jednej łuszczynie możemy spotkać kilkadziesiąt larw. Na obrzeżach plantacji ta liczba może wzrosnąć nawet do stu!

Pryszczarek kapustnik już występuje w województwie:

województwo powiat
dolnośląskie oławski, wrocławski, trzebnicki, głogowski
wielkopolskie gostyński, rawicki
opolskie namysłowski, brzeski, nyski, kędzierzyńsko – kozielski

Informacje z Internetowego Systemu Sygnalizacji Agrofagów państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa piorin.gov.pl z dnia 09.05.2017

szkodniki łuszczyn rzepaku

Samice chowacza podobnika składają jaja do łuszczyn, gdy te mają 1-3 cm.

Szkodliwość szkodników łuszczynowych

Zarówno chowacz podobnik jak i pryszczarek kapustnik uszkadzają łuszczyny rzepaku. Plantacje, które zostały opanowane przez te szkodniki wyróżniają się słabszymi łuszczynami, które przedwcześnie żółkną, kurczą się i pękają osypując nasiona. Co w konsekwencji oznacza dla nas zmniejszenie plonu. Jeżeli nawet uda się zebrać uszkodzone łuszczyny, to bardzo często są one dodatkowo porażone przez choroby grzybowe – stąd nasiona są gorszej jakości. 

Więcej o szkodach, jakie powodują i sposobach ich zwalczania w Poradniku aF: Szkodniki łuszczynowe atakują

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *