Profesjonalna uprawa ziemniaka wymaga skutecznej ochrony [REPORTAŻ]
Zaraza ziemniaka i alternarioza to powszechne bolączki plantatorów, wpływające na obniżenie ilości oraz jakości plonów. Walka z chorobami polega na stosowaniu odpowiednich zabiegów agrotechnicznych i chemicznych.
Gościliśmy w gospodarstwie Kombinatu Rolnego Świdnica Sp. z o.o. w miejscowości Pszenno (woj. dolnośląskie). O ochronie plantacji ziemniaków przed chorobami rozmawialiśmy z głównym agronomem – Piotrem Abramowiczem.
Spis treści
Przedplon ma znaczenie
– Powierzchnia gospodarstwa wynosi 1800 ha – informuje pan Piotr, dopowiadając – zajmujemy się uprawą ziemniaka, rzepaku oraz pszenicy ozimych, jęczmienia jarego oraz kukurydzy na kiszonkę. Wysiewane są także buraki cukrowe i groszek zielony. Jeśli chodzi o glebę – dominuje III klasa. W Kombinacie prowadzona jest również produkcja zwierzęca.
Zaraza ziemniaka i alternarioza to powszechne bolączki plantatorów, wpływające na obniżenie ilości oraz jakości plonów.
Ziemniak uprawiany jest na areale 350 ha. Jako przedplon stosuje się głównie zboża. – W tym roku 40 ha zostało posadzonych po buraku cukrowym, a reszta po pszenicy ozimej. Nie powinno się sadzić ziemniaków po uprawach okopowych, jednak tak się zdarzyło, że nie mieliśmy wyboru – opowiada pan Piotr.
Produkcja ziemniaka na frytki i chipsy
W Pszennie produkcja ziemniaka odbywa się z przeznaczeniem na frytki oraz chipsy. – Odmian jest kilkanaście – stwierdza nasz rozmówca, po czym wymienia – Odmiany frytkowe to Markiz, Innovator, Daisy i Lady Anna, chipsowe zaś – Omega oraz Lady Claire. Frytkowe odstawiamy do firmy McCain z Chociwla, a chipsowe do Inter Snack w Nysie.
W Kombinacie Rolnym Świdnica uprawiane są także ziemniaki jadane. Jednak w tym roku, ze względu na problemy ze zbytem, zaniechano produkcji.
Pan Piotr, pytany o sadzeniaki, odpowiada – Sadzeniaki są podkiełkowane, aby pobudzić je do wschodów. Zaprawiane bezpośrednio przed siewem, dzięki sadzarkom z zamontowanymi aplikatorami.
W oczekiwaniu na deszcz
W Kombinacie Rolnym Świdnica dopiero zaczynają wschodzić odmiany wolnej kiełkujące. Część wcześniej sadzonych odmian już wzeszło – do fazy zwarcia międzyrzędzi mamy jeszcze jakieś 10-14 dni – dopowiada główny agronom.
Ze względu na pogodę, ziemniaki w Pszennie zostały wysadzone z opóźnieniem. Pan Piotr Abramowicz wyjaśnia – Sadzenie rozpoczęliśmy w połowie kwietnia. Wówczas warunki były korzystne, niestety później nastąpiła susza. Ostanie formowane redliny są mocno rozpulchnione. Przez co obawiamy się, że zostaną rozmyte, jeśli wystąpią ulewne deszcze.
Odmiany, które zostały posadzone najwcześniej, posiadają jeszcze wilgoć. – Gorzej się mają te z ostaniego sadzenia. Redliny były mocno przesuszone. Czekamy na deszcz, aby zaczęły wschodzić – uzupełnia nasz rozmówca.
Odpowiedni fungicyd to podstawa
Aby uchronić plantację ziemniaka przed chorobami, niezwykle ważna jest odpowiednia ochrona fungicydowa. W Kombinacie Rolnym Świdnica pierwszy zabieg fungicydowy planowany jest na przełomie maja i czerwca. – Jeśli jednak będą sprzyjające warunki do rozwoju zarazy ziemniaka, zabieg zostanie wykonany wcześniej.
Pan Piotr, na pytanie o stosowany fungicyd, odpowiada stanowczo – Cabrio Duo. Stosujemy go naprzemiennie z preparatami zawierającymi inne substancje aktywne.
Dlaczego akurat ten środek? – Przede wszystkim jest bardzo skuteczny na dwa typy alternariozy. Część produkowanych przez nas odmian dobrze plonuje i łatwo się przechowuje, są jednak wrażliwe na grzyby z rodzaju Alternaria. Po wykonaniu zabiegu fungicydem Cabrio Duo mogę być spokojny i pewny, że rośliny są prawidłowo zabezpieczone – tłumaczy pan Piotr.
Zaraza ziemniaka i alternarioza – chroń swój plon
W Kombinacie Cabrio Duo stosowany jest od 3 lat. Co najmniej raz na odmianach Markiz, Innovator, Lady Clair oraz Daisy oraz dwa razy, gdy odmiany są podatne na alternariozę, lub gdy zagraża im zaraza ziemniaka. – Zawsze stosujemy górną dawkę preparatu, czyli 2,5 l/ha. Im wyższa dawka, tym dłuższy efekt ochrony roślin przed szkodliwymi patogenami. Górna dawka zawsze jest stosowana przy pierwszym zabiegu, bez względu na warunki atmosferyczne – informuje agronom.
Stosowany w gospodarstwie fungicyd to sprawdzony produkt – Bardzo dobrze sprawdził się w każdych warunkach. To świetny preparat, uzupełniający strategię fungicydową. Stosując Cabrio Duo naprzemiennie z preparatami opartymi o inne substancje aktywne, rośliny zawsze są dobrze zabezpieczone – informuje nasz rozmówca.
Pan Piotr Abramowicz podkreśla, jak ważna jest dla gospodarstwa prawidłowa ochrona – Ponieważ mamy możliwość przechowywania ziemniaków – dysponujemy przechowalniami z KA, bardzo istotna jest dla nas optymalna ochrona. Tak, by ziemniaki mogły być przechowywane jak najdłużej.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!