Chryzantema ma w sobie to ,,coś”

Listopada niezmiennie kojarzy się nam się z zadumą i z przemijaniem. Z początkiem listopada na grobach naszych bliskich umieszczamy chryzantemy – kwiaty, które kojarzą nam się głównie z żałobą. Całkiem niesłusznie, gdyż charakteryzują się trwałością, którą możemy wykorzystać przy tworzeniu kompozycji florystycznych w domu i w ogrodzie.
Spis treści
Skąd się wzięła chryzantema?
Nazwa rodzajowa chryzantema pochodzi od greckiego słów chrysos anthemon, co w języku polskim oznacza ,,złoty kwiat”. Chryzantema należy do rodziny astrowatych liczy około 50 gatunków, które występują w stanie dzikim w Chinach, Japonii, Korei i Mongolii. To właśnie w sztuce japońskiej chryzantemy odgrywają najbardziej istotną rolę. Występują one zwykle na ceramice, obrazach i na kimonie. Ponadto, złocista chryzantema o szesnastu płatkach w Japonii symbolizuje zdrowie, długowieczność i szczęście. Jest herbem cesarza Japonii i funkcjonuje jako godło tego kraju. W Europie ,,złociste kwiaty” pojawiały się na obrazach francuskich impresjonistów. Można je było również dostrzec w epoce wiktoriańskiej, gdzie zdobiły werandy, ogrody, a także parki.
Na co trzeba zwrócić uwagę uprawiając chryzantemy?
Chryzantemy to rośliny dnia krótkiego tzn. zawiązują i rozwijają pąki kwiatowe, gdy dzień liczy od 8 do 12 godzin. Preferują stanowiska słoneczne, gdzie występują gleby żyzne, próchniczne o odczynie obojętnym (pH około 7,0). Wysadza się je najczęściej na początku kwitnienia (wrzesień – październik) wprost do gruntu, w odstępach od 50 – 100 cm (w zależności od odmiany). Wymagają one regularnego podlewania, nie należy ich jednak przelewać, gdyż mają skłonność do gnicia i do rozwoju chorób grzybowych.
Czy wiesz, że …?
Chryzantemy wysadzane są w szklarniach od końca kwietnia do połowy czerwca. W tym czasie ogrodnicy kontrolują ich uprawę. Krótko mówiąc sztucznie skracają dzień, a wydłużają noc poprzez sztuczne cieniowanie i doświetlanie roślin.
Jak wspomóc trwałość złotego kwiatu?
Najważniejszą cechą tej rośliny jest jej trwałość, która w przypadku kwiatów ciętych może wynosić nawet 4 tygodnie. Jeżeli chcemy przedłużyć żywotność chryzantemy to musimy pamiętać o przycięciu końców łodyg pod skosem przed włożeniem do wazonu. Ma to na celu odblokowania wiązek przewodzących umożliwiających pobieranie wody. Wodę należy wymieniać codziennie, można dodać do niej odżywkę do kwiatów ciętych, bądź aspirynę, która również przedłuża trwałość kwiatów ciętych.
- chryzantema doniczkowa
Pędy chryzantem uprawianych w donicach po przekwitnięciu warto skrócić o ponad połowę. Następnie przenieść ją do chłodnego i jasnego pomieszczenia na okres zimowy. Wiosną można wystawić ją na zewnątrz, nie zapominając o jej regularnym podlewaniu, nawożeniu i uszczykiwaniu wierzchołków.
Uszczykiwanie wierzchołków – co to takiego?
To specjalny zabieg, który przeprowadza się w celu lepszego rozkrzewienia chryzantemy. Polega on na usuwaniu krótkich, niezdrewniałych wierzchołków pędów. Pod miejscem uszczykiwania powinno pozostać na pędzie 5-7 liści. Drugie zabieg przeprowadza się, gdy pędy boczne chryzantemy posiadają 3-4 liście.
Więcej ciekawostek na temat chryzantem możecie znaleźć tutaj i tutaj.
Dowiedz się więcej o ochronie roślin ozdobnych i przeczytaj nasz artykuł.
