Chwasty jednoliścienne w rzepaku – czym zwalczać?

Tegoroczna trudna w niektórych rejonach kraju, aura związana z obfitymi, częstymi opadami opóźniła zbiór zbóż będących często przedplonem dla rzepaku ozimego. Tak późny termin sprawia, że rolnicy upraszczają uprawę roli, aby zbytnio nie przesunąć siewów rzepaku ozimego. Często więc zaledwie kilka dni po siewie sygnalizują problem – chwasty jednoliścienne w rzepaku, w tym samosiewy zbóż, pojawiają się masowo. Jak sobie z nimi poradzić?
Na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu czy w Małopolsce wciąż jeszcze nie wszystkim udało się posiać rzepak ozimy. Takie opóźnienie spowodowane jest intensywnymi sierpniowymi opadami i niemożnością zbioru zbóż, ale także wjazdem na silnie uwilgotnione pole maszyn rolniczych w celu uprawy gleby. Chcąc nadrobić czas rolnicy upraszczają uprawę lub rezygnują z niektórych czynności, m.in. przedsiewnego odchwaszczania doglebowego.
W innych natomiast częściach Polski, po siewach rzepaku ozimego w optymalnych terminach, ulewne deszcze i ochłodzenie wstrzymało wschody lub nawet doszło do podtopienia a gdzieniegdzie – zalania pól. Nie zawsze przyczyniały się do tego opady, ale wysoki stan zlewni wód. Powodował on, że pozamykane śluzy uniemożliwiły spływ wód z rowów melioracyjnych. W takiej sytuacji woda występowała z koryt. Rolnicy zastanawiają się, czy rzepak w ogóle jeszcze wzejdzie? Większość nie ma wątpliwości. W takiej sytuacji doglebowe herbicydy, jeśli nie zostały wypłukane, to i tak nie będą działały z dużą skutecznością. Na pewno „film” herbicydowyposiewny się nie utrzymał. Dlatego nie tylko chwasty jednoliścienne w rzepaku będą problemem, ale także dwuliścienne. Mimo wielkiej chęci przedwschodowego ich zwalczania, będą stanowiły zagrożenie dla rzepaku.
Spis treści
Zwalczamy chwasty jednoliścienne w rzepaku wraz z dwuliściennymi
Zbędna roślinność dwuliścienna i chwasty jednoliścienne w rzepaku, pojawiające się wraz ze wschodami rośliny uprawnej, można próbować zwalczać jednym zabiegiem. O tym, że użycie herbicydowów jesienią jest niezbędne, większości rolników przekonywać nie trzeba. Rzepak już teraz, w okresie wschodów lub liścieni jest poddany stresowi suszy w zachodnio-północnych regionach Polski, a podtopieniom, czy nawet zalaniom w całym pasie na wschód od Wisły. Dodatkowy stres przyhamowania wzrostu, związany z zacienieniem przez chwasty jednoliścienne czy dwuliścienne, i konkurencją o stanowisko – nie jest absolutnie wskazany.
Zastanawiając się, czym jednocześnie eliminować chwasty jednoliścienne w rzepaku i dwuliścienne, można zwrócić uwagę na takie substancje jak:
- dimetachlor,
- metazachlor,
- chinomerak,
- imazamoks.
Kiedy i czym eliminujemy chwasty jednoliścienne w rzepaku?
Na plantacjach, na których masowo pojawiają się chwasty jednoliścienne, w tym samosiewy zbóż, rolnik powinien szybko reagować. Próg szkodliwości, gdy występują chwasty jednoliścienne w rzepaku wynosi 10–15% pokrycia gleby. Przy takim nasileniu decyzja o użyciu graminicydów jest nieunikniona.
Niezależnie od fazy wzrostu rośliny uprawnej chwasty jednoliścienne mogą być zwalczane haloksyfopem-P (substancją czynną herbicydów Gallant Super 104 EC,Perenal 104 EC). Od w pełni rozwiniętych liścieni rzepaku (od BBCH 10) chwasty jednoliścienne eliminujemy kletodymem (np. V-Dim 240 EC), chizalofopem-P etylu w ilości 50 g w litrze środka (np. Targa Super 05 EC) lub chizalofopem-P etylu w ilości 100 g w litrze środka (np. Pilot 10 EC).
Gdy rzepak ma rozwinięty 2. liść właściwy, do zestawu zalecanych graminicydów dochodzą: cykloksydym (Focus Ultra 100 EC),fluazyfop-P butylu (np. Fusilade Forte 150 EC, Tapani 150 EC, Trivko), propachizafop (np. Agil-S 100 EC).
Chwasty jednoliścienne w rzepaku koniecznie trzeba zwalczać we wczesnych fazach ich wzrostu i rośliny uprawnej. Trawy błyskawicznie się adaptują na polu uprawnym. Ich rozwijający się wiązkowy system korzeniowy, zlokalizowany w warstwie ornej, jest bardzo ekspansywny. Nadziemna część rośliny jednoliściennej to zaledwie ułamek jej całości. Przykładowo – tylko jedna roślina wiechliny rocznej na metrze kwadratowym zmniejsza plon o 0,03%. Jeżeli natomiast stanowisko opanowane jest przez perz właściwy, to jego piętrowe kłącza utrudniają bytowanie we wszystkich warstwach gleby.
Przeczytaj również: Czym zwalczać chwasty dwuliścienne w rzepaku po wschodach?
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
