Chwasty na łące? Mamy skuteczne rozwiązanie

Chwasty na użytkach zielonych są w stanie istotnie obniżyć plon uzyskiwanej masy. Warto je zatem zwalczać, ponieważ nie tylko przeciwstawiamy się podkradaniu przez nie składników pokarmowych trawom, ale też zapobiegamy dostawaniu się tych roślin do kiszonek. Jak zwalczać chwasty na łące?

Piękne i kolorowe, ale niewydajne 

Zwalczanie chwastów na łące powinno odbywać się na kilka sposobów, m.in. mechanicznych. Kiedy jednak te nie poskutkują trzeba sięgnąć po rozwiązanie chemiczne.

Kolorowe łąki wyglądają pięknie – kojarzą się z wiosną, dla niektórych z wakacjami. Dla wielu taka powinna być właśnie łąka – barwna, różnorodna pod względem roślinności. Tymczasem chwasty na łące to dla rolnika utrapienie. Owszem, dziko rosnące, nieużytkowane rolniczo łąki mogą tak wyglądać i urozmaicają wtedy krajobraz. Nie możemy jednak dopuścić do tego, aby kolorowy był użytek zielony, z którego czerpiemy paszę. Wiele roślin na łące czy pastwisku to bioróżnorodność. Jednak w przypadku występowania chwastów – niektórych faktycznie ładnie wyglądających – tracimy wartość materiału na kiszonkę i znacznie obniżamy plonowanie. Zwalczanie chwastów na łące powinno odbywać się na kilka sposobów, m.in. agrotechnicznych oraz mechanicznych. Kiedy jednak te nie poskutkują trzeba sięgnąć po rozwiązanie chemiczne.

Dlaczego na użytkach zielonych pojawiają się chwasty?

Jeśli zauważamy na naszych użytkach zielonych chwasty to możemy być w zasadzie pewni, że w glebie dochodzi do procesów degradacyjnych. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być m.in. nieprawidłowe nawożenie czy podtopienia, co często zdarza się w dolinach oraz na użytkach zielonych znajdujących się przy rzekach i zbiornikach wodnych. Obrazowo rzecz ujmując – „wypada” wówczas trawa, a w jej miejsce wprowadzają się chwasty, które doskonale mogą zagospodarować niekorzystne place na polu. Mogą one pojawiać się także w miejscach zbyt silnie zjeżdżonych przez maszyny – często większe nasilenie chwastów można spotkać w miejscach, gdzie owijane były bale lub przy wjazdach na działkę. Cennym stanowiskiem dla chwastów jest również łąka o nieuregulowanym odczynie pH.

chwasty na łące

Dziko rosnące, nieużytkowane rolniczo łąki mogą urozmaicają krajobraz. Nie możemy jednak dopuścić do tego, aby kolorowy był użytek zielony z którego czerpiemy paszę.

Jakie chwasty występują na użytkach zielonych?

Na łąkach i pastwiskach zaobserwować można zarówno chwasty trujące, jak i takie, które będą po prostu przeszkadzać trawom i roślinom motylkowym we wzroście. Oczywiście najgroźniejsze chwasty na łące to te trujące, takie jak: szalej jadowity, wilczomlecze, knieć błotna czy jaskry. Inne, np. szczaw tępolistny, ostrożeń polny czy barszcz zwyczajny zarówno zabierają składniki pokarmowe, jak i przeszkadzają w zbiorze. Na niektóre gatunki trujące trzeba zwracać szczególną uwagę, ponieważ swoje właściwości toksyczne mogą ujawniać zarówno w formie zielonki, jak i siana czy sianokiszonki, przez co w paszy podamy truciznę. Przykładem takiego chwastu jest szalej jadowity, który jest niezwykle groźny w każdej formie, a nawet niewielkie spożycie tej rośliny może zabić konia czy krowę. 

Czym zwalczać chwasty na łące?

Niestety producenci środków ochrony roślin są raczej niezbyt mocno zainteresowani zwalczaniem chwastów na użytkach zielonych. Być może wiąże się to z faktem, iż pryskanie na łąkach budzi czasem kontrowersje albo też stąd, że wciąż często nie zwalczamy chwastów na łąkach. Niemniej rynek oferuje kilka preparatów, które skutecznie mogą odchwaścić użytki zielone. Pamiętajmy jednak, że po te metodę sięgamy wówczas, gdy zawiodą metody agrotechniczne oraz mechaniczne. 

zadbana łąka

Niezachwaszczona łąka jest w stanie wydać obfity i wartościowy plon

Jedną z propozycji jest Starane 250 EC. Herbicyd ten oparty jest o substancję aktywną fluroksypyr, a zalecana dawka wynosi 0,8 l/ha. Zarejestrowany jest także preparat Starane 333 EC – tu znajdziemy większą ilość substancji aktywnej /l.

W oparciu o substancję chlopyralid do stosowania m.in. na użytkach zielonych zarejestrowano preparat Lontrel 72 SG. Jego dawka wynosi 0,28 kg/ha. 

Skuteczny w walce z chwastami może być herbicyd od Dow Agro Sciences. Fernando Forte 300 EC – bo taka jest nazwa handlowa produktu – posiada dwie substancje aktywne, tj. trichlopyr oraz fluroksypyr. Stosujemy go w dawce 1 – 2 l/ha.

Musimy także wiedzieć, że po zastosowaniu herbicydu musimy zachować karencję w zbiorze czy to na zielonkę, czy siano lub sianokiszonkę – producent zamieszcza informację o okresie karencji na etykiecie środka ochrony roślin.

 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 20

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *