Zwalczanie chwastów w zbożach: jaki herbicyd na wiosnę?

Zwalczanie chwastów w zbożach: jaki herbicyd na wiosnę?

Choć do wiosny i pojawienia się chwastów na polach jeszcze trochę czasu, warto już teraz zastanowić się, czym zwalczać agrofagi!

Zostało jeszcze trochę czasu do rozpoczęcia wegetacji zbóż i pierwszych zabiegów agrotechnicznych. Wśród nich nie można zapomnieć o zwalczaniu chwastów w zbożach. Należy wspomnieć również o tym, że wegetacja chwastów rusza wcześniej niż zbóż, dlatego warto się mieć na baczności i pilnować terminów stosowania herbicydów.

Chwasty w zbożach zmniejszają ilość dostępnych składników pokarmowych dla roślin uprawnych, przez co maleje potencjał plonowania. Chwasty dodatkowo powodują wyleganie zbóż, co utrudnia ich zbiór. Idąc dalej, ziarno zbóż zanieczyszczone nasionami chwastów osiąga niższe ceny w skupie, ale również podawane w paszach wpływa niekorzystnie na zwierzęta gospodarskie. Warto zastanowić się nad tym, jaki herbicyd wybrać, aby był skuteczny i zwalczał chwasty, które najbardziej szkodzą plantacji.

zwalczanie miotły zbożowej

Jednym z najpopularniejszych chwastów w zbożach jest miotła zbożowa.

Zwalczanie chwastów w zbożach – jaki środek wybrać

Ważną cechą charakteryzującą herbicyd powinno być szerokie spektrum działania, czyli działanie na różne gatunki chwastów jedno- i dwuliściennych oraz możliwość zastosowania preparatu w różnych gatunkach zbóż. Dodatkowo atutem będzie elastyczny termin zastosowania preparatu.

Najczęściej występujące w zbożach chwasty jednoliścienne, powodujące największe straty, to:

  • miotła zbożowa,
  • perz właściwy,
  • stokłosa
  • owies głuchy
  • wyczyniec.
chwasty z zbożach - środki nufarm

Grzegorz Wieszołek, Kierownik ds. Doświadczeń w Nufarm Polska.

Jednym z najgroźniejszych chwastów jest perz właściwy, chwast na ogół występuje nierównomiernie na polu, bardzo silnie konkuruje o światło, pokarm i wodę. Dodatkowo zanieczyszcza plon swoimi nasionami. Już nawet od 10 pędów/m2 odrastających z rozłogów bądź kiełkujących z nasion jest w stanie obniżyć plon zboża o 5%, czyli zostanie przekroczony próg szkodliwości. Dlatego tak ważne jest zwalczanie chwastów. – tłumaczy Grzegorz Wieszołek, Kierownik ds. Doświadczeń w Nufarm Polska.

 

wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach

Terminy stosowania herbicydu Apyros wg faz BBCH.

Jest to preparat, który można stosować od ruszenia wegetacji do fazy drugiego kolanka pszenicy.

Grzegorz Wieszołek, Nufarm Polska

Sprawdzony preparat do zwalczania chwastów!

Od przeszło 20 lat na rynku dostępny jest preparat, oparty o substancję czynną sulfosulfuron, który zwalcza powschodowo aż 29 gatunków najbardziej uciążliwych chwastów jedno- i dwuliściennych. Apyros™ 75 WG to herbicyd, który można stosować w pszenicy jarej i ozimej oraz w pszenżycie ozimym. To, co wyróżnia go na tle innych herbicydów stosowanych powschodowo w zbożach, to elastyczny termin zastosowania.

Na tle innych herbicydów, które są stosowane do zwalczania miotły zbożowej, wyróżnia ten fakt, że oprócz miotły zwalczamy również inne chwasty jednoliścienne, np. stokłosy czy perz. Jest to preparat, który można stosować od ruszenia wegetacji do fazy drugiego kolanka pszenicy. To wyróżnia również preparat na tle innych, że jest dłuższy termin stosowania w zakresie zwalczania chwastów w zbożach – mówi Grzegorz Wieszołek.

 

herbicyd apyros zwalczy wiosną chwasty w zbożach

Korzyści ze stosowania preparatu Apyros 75 WG!

 

Jak stosować herbicyd Apyros™ 75 WG?

Maksymalną skuteczność zwalczania chwastów w zbożach można osiągnąć, stosując jednocześnie Apyros™ 75 WG wraz z adiuwantem ATPOLAN 80 EC, który zwiększa przyczepność herbicydu na powierzchni chwastów.

Z wyników badań wychodzi, że stosowanie Apyros wraz z adiuwantem Atpolanem na polach, gdzie występują trudniej zwalczane chwasty, jest znacznie skuteczniejsze.

Grzegorz Wieszołek, Nufarm Polska

– Warto zastosować Apyros dodatkowo z adiuwantem olejowym Atpolan, który zwiększa przyczepność herbicydu na powierzchni rośliny. Z wyników badań wychodzi, że stosowanie Apyros wraz z adiuwantem Atpolanem na polach, gdzie występują trudniej zwalczane chwasty, takie jak perz, jest znacznie skuteczniejsze – dodaje Grzegorz Wieszołek.

Preparat Apyros™ 75 WG występuje w 2 wariantach opakowań w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej. Na 2 ha wystarcza butelka zawierająca 53 g Apyros™ 75 WG. Preparat można kupić także w większym opakowaniu – 133 g Apyros™ 75 WG, który starcza na 5 ha. Wystarczy zaledwie 20g Apyros™ 75 WG, aby zwalczyć miotłę zbożową i chwasty dwuliścienne, natomiast 26,5 g w przypadku perzu, przytulii, stokłosy, owsa głuchego i samosiewów jęczmienia.

perz włąściwy - uciążliwy chwast w zbożu

Perz właściwy jest jednym z chwastów, które strasznie ciężko zwalczyć na polach zbóż.

Wczesnowiosenne zabiegi już niedługo, dlatego warto poświęcić chwilę na dobór odpowiedniego preparatu chwastobójczego do zastosowania w zbożach. Skuteczność zabiegów herbicydowych, wykonanych na początku sezonu, wydatnie wpływa na kondycję upraw (oczywiście korzystnie!) Jednak aby zboża mogły w pełni wykorzystać swój potencjał plonowania, należy pamiętać nie tylko o eliminacji chwastów, ograniczających dostęp do składników pokarmowych, lecz także o dostarczeniu niezbędnych makro- i mikroelementów, których niedobory moga być skutkiem wiosennego zachwaszczenia.

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Do czego służy próba szpadlowa?

Jak za pomocą zwykłego szpadla i pazurków ogrodniczych sprawdzić żyzność gleby w warunkach polowych? Na co zwracać uwagę?

11 lutego 2018

Sesja Naukowa IOR-PIB rozpoczęta po raz 58!

100-lecie ochrony roślin w Polsce oraz omówienie problemu potrzeby praktyki rolniczej oraz doradztwa rolniczego.

7 lutego 2018

Dr Green – Nowa jakość nawozów dolistnych

Chcesz poprawić jakość i wydajność swoich plonów? Dr Green pomoże Ci w tym, z pomocą nowatorskich formuł. Zobacz, jak w prosty sposób zadbać o rośliny!

16 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij