Chwasty w zbożach wiosną. Jak je skutecznie zwalczać?
Chwasty w zbożach wiosną i pytanie, które zadaje sobie zapewne wielu gospodarzy. Jak skutecznie zwalczać chwasty w zbożach wiosną? Odpowiedź prosta, krótko mówiąc – skutecznie! Zimna i mokra jesień nie sprzyjała siewom zbóż ozimych, a tym samym wykonaniu jesiennego odchwaszczania. Czy można skutecznie i bezpiecznie dla roślin uprawnych wykonać zabieg herbicydowy wiosną? Dlaczego warto zastosować herbicyd Rexade?
Kapryśna pogoda jesienią sprawiła wiele problemów rolnikom. Opóźniający się zbiór kukurydzy spowodował nawarstwienie się prac jesiennych. Gro pszenic jest sianych właśnie po kukurydzy. Nie lada wyczynem było posianie zbóż, nie wspominając już o zrobieniu oprysku herbicydem. Ci, którym się to udało często decydowali się najtańszy zabieg. Dlaczego? Bowiem liczyli się z koniecznością zabiegu korekcyjnego wiosną. Chwasty w zbożach wiosną
Spis treści
Chwasty w zbożach wiosną
Siewy zbóż opóźniały się przez ciągłe opady deszczu, który uniemożliwiał wjazd w pola. W terminie siewu jęczmienia i żyta pogoda była sprzyjająca, nikt nie spodziewał się zmiany jaka przyszła w październiku. Przeciągające się opady deszczu spowodowały opóźnienie siewów, a znaczna wilgotność gleby i chłód ograniczył rozwój roślin. W tak niesprzyjających warunkach dla upraw świetnie radzą sobie chwasty, które spokojnie rosły, ponieważ zahamowanie wegetacji w przypadku chwastów nastąpiło dopiero w styczniu br. wraz z wystąpieniem mrozów i opadów śniegu.
Czekać, czy nie czekać?
Większość zbóż jest słabo rozwinięta w przeciwieństwie do chwastów. Stanowią one duże zagrożenie dla roślin uprawnych będąc konkurencją do składników pokarmowych, wody oraz światła, a także mogą powodować zanieczyszczenie ziarna nasionami obcymi np. przytulia czepna czy owies głuchy. Zanim ruszy wegetacja zbóż, chwasty w zbożach wiosną będą już w pełni rozwoju. Nie należy zwlekać z wykonywaniem oprysku herbicydem z kilku powodów. Po pierwsze przez konkurencję roślin uprawnych z chwastami. Po drugie przez większą wrażliwość siewek chwastów na herbicyd.
Chwasty w zbożach wiosną to problem. Jednak ostatecznie możemy z nim sobie poradzić.
Ekspert z firmy Corteva Agriscience, Marian Kraśner podpowiada jak skutecznie zwalczać chwasty w zbożach wiosną. Materiał filmowy Daniela Biernata.
Zachwaszczenie zbóż wiosną
Dlaczego warto zadbać o skuteczne wiosenne odchwaszczanie zbóż? Jakie zagrożenia niesie za sobą zachwaszczenie? Przede wszystkim zbytnie zachwaszczenie przyczyni się do spadku plonu, jak i jego jakości. Nierzadko na chwastach chętnie bytują szkodniki, np. mszyca, która jest wektorem chorób wirusowych. Rozwijają się na nich także choroby grzybowe. Z kolei pozostawienie przytuli czepnej będzie skutkowało zanieczyszczeniem plonu jej nasionami, co nie jest pożądane przez skupujących. Ze względu na powyższe należy zwrócić uwagę na progi szkodliwości chwastów. Według różnych źródeł, dla wybranych chwastów możemy stwierdzić, że zagrożenie dla uprawy pszenicy stanowi:
- Przytulia czepna 1-2 szt. na 1 m2
- Gwiazdnica pospolita 10-20 szt. na 1m2
- Chaber bławatek 5-10 szt. na 1 m2
- Miotła zbożowa 10-20 szt. na 1 m2
- Mak polny 10-20 sz.t na 1 m2
- Rumian polny 5-8 szt. na 1m2
Wiosenne odchwaszczanie zbóż
Potocznie można przyjąć, że nawet najsilniejsi wrogowie nie mają szans z Rexade. I nie jest to przesada, ponieważ ze względu na swój innowacyjny skład, preparat Rexade skutecznie zwalcza uciążliwe chwasty w zbożach wiosną. Rexade poradzi sobie z takimi chwastami dwuliściennymi jak: fiołek polny, dymnica pospolita, niezapominajka polna, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, mak polny, rumian polny, przetacznik perski, przytulia czepna, samosiewy rzepaku, tasznik pospolity, tobołki polne, chaber bławatek.
Ponadto skutecznie zwalczy miotłę zbożową oraz owies głuchy. Efekty na niektórych chwastach zobaczymy już na drugi dzień po zastosowaniu, a opady deszczu występujące 2 godziny po zabiegu nie mają wpływu na skuteczność oprysku. Co ważne, produkt nie stwarza zagrożeń dla upraw następczych normalnym płodozmianie.
Sprzymierzeniec w walce z chwastami – Rexade!
Corteva Agriscience posiada w swojej ofercie produkt Rexade, w składzie którego jest innowacyjny Arylex Active. Oprócz nowej substancji w składzie produktu znajdziemy również florasulam i piroksysulam. Preparat Rexade sprzedawany jest w pakiecie wraz z herbicydem Esteron, który poszerza spectrum zwalczanych chwastów, również chabra bławatka odpornego m.in. na tribenuron metylu. Rexade Pack zalecany jest do ochrony zbóż takich jak: pszenica ozima, żyto ozime i pszenżyto ozime a także pszenica jara, od fazy początku krzewieniea (BBCH 21), do fazy początku strzelania w źdźbło (BBCH 30). Dla ozimin zalecane dawki to Rexade 50g/ha + Esteron 0,5l/ha, a dla pszenicy jarej jest to odpowiednio 40g/ha i 0,4l/ha.
Jeśli chwasty w zbożach wiosną stanowią problem i chcesz dowiedzieć się więcej na temat ich zwalczania, to przeczytaj – Wiosenne odchwaszczanie zbóż – Jak zwalczyć chwasty w zbożach wiosną?
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!