Ciągnik rolniczy na drodze — oznakowanie i przepisy drogowe
Ciągnik rolniczy na drodze podlega przepisom kodeksu drogowego. Właściciela traktora obowiązują wszystkie zasady, które dotyczą pozostałych uczestników ruchu. Co więc trzeba wiedzieć przed wyjechaniem ciągnikiem na drogę? Pora odpowiedzieć na to pytanie.
Z jaką prędkością może się poruszać ciągnik rolniczy na drodze? Jakim przepisom drogowym podlega? Jakim traktem powinien jeździć? A co się stanie, jeśli jego operator złamie prawo? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy poniżej…
Spis treści
Definicja prawna ciągnika i inne przepisy, którym podlega ciągnik rolniczy na drodze
Kodeks drogowy określa ciągnikiem pojazd silnikowy przeznaczony do prac na polu, w lesie lub ogrodzie.
Z jaką maksymalną prędkością może się poruszać ciągnik rolniczy na drodze?
Ciągnik rolniczy to pojazd silnikowy zdolny osiągnąć prędkość co najmniej 6 km/h. Traktor może stanowić część zespołu złożonego z siebie samego i przyczepy, czyli identycznie jak samochody osobowe i pojazdy ciężarowe. Co ważne, prawo określa nie tylko minimalne, ale również maksymalne tempo, z jakim może się poruszać ciągnik rolniczy na drodze. Zgodnie z przepisami jest to 30 km/h, niezależnie od tego, czy operator kieruje samym ciągnikiem, czy maszyną, do której dołączona jest przyczepa.
Po jakich drogach można jeździć ciągnikiem?
Jako pojazd wolnobieżny traktor podlega ograniczeniom określającym typy szlaków komunikacyjnych, po których może się poruszać. Rolnik ma prawo do wjeżdżania takim pojazdem na drogi powiatowe i gminne, zarówno w terenie zabudowanym, jak i niezabudowanym. Ciągnikiem nie wolno jednak poruszać się po drogach ekspresowych i autostradach. W trakcie jazdy kierowca powinien także przestrzegać zasad dotyczących ruchu. Traktor nie może utrudniać poruszania się innym pojazdom, dlatego należy nim jechać jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. W ten sposób ułatwia się manewr wyprzedzania.
Obowiązkowe oznakowanie ciągnika rolniczego — trójkąt ostrzegawczy
Poruszanie się ciągnikiem rolniczym po drogach publicznych stawia przed właścicielem podobne wymagania, co przed posiadaczami samochodów osobowych. Każdy traktor powinien mieć rejestracje poświadczające fakt zgłoszenia pojazdu do urzędu miejskiego lub powiatowego. Oprócz tego na rolniku spoczywa jeszcze obowiązek umieszczenia trójkąta ostrzegawczego z tyłu pojazdu. Precyzyjna instrukcja nakazuje wyeksponować trójkąt wierzchołkiem skierowanym w górę i prostopadle w stosunku do osi pojazdu oraz powierzchni jezdni. Pod tym skomplikowanym wyjaśnieniem nie kryje się jednak nic innego, jak konieczność zamocowania trójkąta na tylnej szybie lub za nią, na środku lub z lewej strony ciągnika.
Warto mieć też na uwadze, że trójkąt ostrzegawczy powinien być dobrze widoczny. Z tego powodu nie może znajdować się niżej niż 50 cm i wyżej niż 150 cm nad jezdnią. W szczególnych przypadkach, jeśli budowa ciągnika nie pozwala na przestrzeganie tej drugiej wartości, wolno trójkąt powiesić wyżej, maksymalnie na pułapie 250 cm. Takie oznakowanie jest obowiązkowe z wyjątkiem sytuacji, gdy traktor należy do grupy pojazdów, nie będąc przy tym ostatnim z nich. Jeśli jednak jedzie na końcu, trójkąt ostrzegawczy jest obowiązkowy.
Dokumenty wymagane do jazdy ciągnikiem
Pierwszym dokumentem, o którym powinien pamiętać właściciel świeżo nabytego traktora, jest dowód własności. Do rejestracji ciągnika niezbędny więc będzie dowód zakupu u dealera lub umowy kupna-sprzedaży zawartej z poprzednim posiadaczem, a do tego faktura VAT. Warto przy tym zastanowić się nad tym drugim rozwiązaniem, ponieważ pozwala zaoszczędzić pieniądze.
Niezależnie od decyzji warto zwrócić uwagę na oferty ciągników używanych i nowych na portalu z ogłoszeniami Mascus.pl. Po wybraniu upatrzonego modelu pozostaje jedynie spisać stosowny dokument i udać się do wydziału komunikacji lokalnej administracji samorządowej. W zależności od miejsca zamieszkania będzie to urząd powiatowy lub miejski.
Poza umową do zarejestrowania pojazdu potrzebna jest:
- ważna polisa OC;
- dowód rejestracyjny z adnotacją o pozytywnym zakończeniu przeglądu technicznego. Powinien być on ważny jeszcze przez minimum 30 dni od momentu zgłoszenia się do urzędu;
- karta pojazdu.
Jeśli rolnik kupił traktor na firmę, musi przynieść też:
- zaświadczenie o wpisie do ewidencji przedsiębiorców, czyli CEIDG.
Należy też wypełnić wniosek o rejestrację. W tym dokumencie wpisuje się swoje imię i nazwisko lub nazwę firmy, adres prywatny albo działalności gospodarczej, PESEL lub REGON, nazwę i adres swojego urzędu skarbowego, przeznaczenie ciągnika (do pracy w polu, lesie lub sadzie), typ, markę, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, VIN i datę kupna.
Urząd miejski lub powiatowy może jeszcze wymagać przetłumaczenia dokumentów przez tłumacza przysięgłego. Dotyczy to traktorów sprowadzanych zza granicy. Po dopełnieniu wszystkich formalności pozostaje czekać.
Proces rejestracji ciągnika trwa do 30 dni. Przez ten czas można nim już jeździć, legitymując się przed policją pozwoleniem na czasowe użytkowanie. Do pełnego załatwienia sprawy niezbędne będzie jeszcze złożenie deklaracji PPC-3 i opłacenie podatku od czynności cywilno-prawnych w urzędzie skarbowym. Nabywca ciągnika ma na to 14 dni od momentu zakupu.
Do jakich znaków powinien stosować się kierowca ciągnika?
Kierowcę ciągnika rolniczego obowiązują te same przepisy, co innych uczestników ruchu! Przy czym z oczywistych względów niektóre z nich (np. informujące o ograniczeniach prędkości) go nie dotyczą.
Oprócz tego rolnik jadący po drodze publicznej powinien zwracać uwagę na znaki wjazdu na autostrady i drogi ekspresowe oraz znak B-6. Informuje on o zakazie przemieszczania się ciągnikiem na danym obszarze. Czasem łączony jest z B-8 zakazującym poruszania się pojazdem zaprzęgowym. Ponadto kierowca traktora powinien przestrzegać ogólnych reguł takich jak zasada pierwszeństwa, jazda z włączonym oświetleniem przez całą dobę, stosowanie się do wskazań sygnalizacji ulicznej itd.
Ciągnik rolniczy na drodze — zasady jazdy, mandaty, punkty karne
Nieprzestrzeganie któregokolwiek z przepisów kodeksu drogowego karane jest mandatem i otrzymaniem punktów karnych. Poza paragrafami dotyczącymi wszystkich uczestników ruchu rolnicy powinni uważać także na te odnoszące się głównie do nich.
Kierujący ciągnikiem, zobowiązany jest m.in. do poruszania się po poboczu, a jeśli to niemożliwe — do zjeżdżania jak najbardziej na prawo. Nie wolno mu również przewozić osób w sposób zagrażający ich bezpieczeństwu, czyli np. w przyczepie i zaśmiecać drogi wskutek spadania ładunku na jezdnię. Ważne jest również zabezpieczenie go w taki sposób, by nie zasłaniał świateł i tablicy rejestracyjnej.
Zobacz również inne artykuły z kategorii: Maszyny
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!
Jakie prawo jazdy uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym. Specjalnie ukończyłem kurs kat T ,a naokoło wszyscy jeżdżą kat B lub C .
jakie wymiary trójkąta?
ogólne „bicie piany”nic nowego