Ciągniki rolnicze – sprzedaż nowych maszyn spada, używanych rośnie

Rosnąca inflacja i problemy z dostępnością maszyn sprawiają, że sprzedaż nowych ciągników rolniczych spada, a rośnie używanych. Czego się należy spodziewać w kolejnych miesiącach 2022 roku?

Z danych AgriTrac Polska wynika, że w kwietniu 2022 roku zarejestrowanych zostało 996 nowych ciągników. To wynik niższy o 18 proc. w skali miesiąca i o 9,35 proc. w skali roku. Z czego wynika fakt, że sprzedaż nowych ciągników rolniczych spada?

– Nie ma prostej odpowiedzi na to dlaczego tak jest. Z jednej strony wysoka inflacja w jakiś sposób powoduje, że rolnicy chcą inwestować pieniądze i robią to inwestując w rozwój gospodarstw. Z drugiej strony coraz wyższe stopy procentowe powodują, że kredyty, pożyczki stają się coraz droższe, a większość jednak nie kupuje tych maszyn za gotówkę – zauważa Tomasz Rybak, manager AgriTrac Polska. Rekordowe ceny za płody rolne, z drugiej strony bardzo drogie środki ochrony roślin, paliwo, sprawiają, że rolnicy do końca nie wiedzą jeszcze z jakim bilansem zamkną ten rok. To powoduje, że pewna grupa wstrzymuje się z inwestycjami – zaznacza.

Ciągniki rolnicze – sprzedaż wzrośnie po udanych żniwach?

Zdaniem Łukasza Chęcińskiego z New Holland sytuacja na rynku ciągników i decyzje zakupowe rolników będą uzależnione od żniw i cen płodów rolnych.

Z jednej strony jest szansa na udane żniwa, mieliśmy opady deszczu w ciągu ostatnich dni, w większości regionów kraju woda się pojawiła. Jeśli dołożymy do tego ceny zbóż, które są wysokie to może się okazać, że pomimo znacznych wydatków np. na środki ochrony roślin i nawozy rachunek ekonomiczny w przypadku większości gospodarstw może być pozytywny. Z drugiej jednak strony, cena pieniądza na rynku rośnie. Rolnicy, którzy kupowali maszyny za gotówkę nadal to robią. Ale gospodarze, którzy brali pod uwagę kredyt czy leasing wstrzymują się z decyzją zakupową. Mieliśmy posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która po raz kolejny podniosła stopy procentowe, inflacja szaleje. Więc wielu rolników patrzy z niepewnością na to co się dzieje –  mówi Łukasz Chęciński.

Jak podkreśla Łukasz Chęciński, z tą sytuacją lepiej poradzą sobie większe gospodarstwa, natomiast te mniejsze oglądają cztery razy każdą złotówkę zanim ją wydadzą. Z tym, że udane żniwa mogą być pozytywnym impulsem przekonującym rolników do inwestycji zgadza się Paweł Korbanek, Prezes Zarządu Korbanek ​Sp. ​z ​o.o. Podkreśla jednak, że jego zdaniem nie należy spodziewać się „szału zakupowego”.

– W tym roku jest mocno prawdopodobne, że ceny zbóż pozostaną wysokie. Wpływa na to sytuacja na światowych rynkach, którymi wstrząsnęła m.in. wojna na Ukrainie. Jednak koszty produkcji również mocno wzrosły (maszyny, środki ochrony roślin, nawozy). To sprawia, że rolnicy są mocno zdegustowani i wyczekują, aż sytuacja się poprawi twierdzi Paweł Korbanek.

ciągniki rolnicze sprzedaż

Ciągniki rolnicze – sprzedaż nowych maszyn spada, używanych rośnie

fot. Tomasz Kuźdub

Coraz droższe maszyny rolnicze, czas oczekiwania się wydłużył

Sprzedaży ciągników nie sprzyjają również coraz wyższe ceny maszyn oraz problemy z ich dostępnością.

Ciągniki bardzo podrożały, inflacja przemysłowa jest wyższa niż konsumpcyjna. Ponadto rolników zniechęca wydłużony czas oczekiwania na maszyny, pozrywane i zakłócone łańcuchy dostaw. To wszystko skłania gospodarzy do zakupu używanej maszyny – ocenia Paweł Korbanek.

Rolnicy coraz chętniej stawiają na używane ciągniki

Zgadza się z tym Tomasz Rybak. Jak podkreśla, rolnicy, którzy potrzebują zmian w parku maszynowym, mimo niestabilnej i drugiej waluty, importują maszyny.

– Pokazują to wyniki rejestracji, ponad 7100 maszyn z importu i jest o kilka maszyn lepszy wynik od tego z tamtego roku. A przypomnę, że tamten rok zamknął się wynikiem jednym z lepszych od czasu kiedy posiadamy dane – zaznacza.

W kwietniu br. zarejestrowano w sumie 1682 używanych ciągników z importu. Najczęściej rolnicy stawiali na używane maszyny takich marek jak John Deere, Massey Ferguson, a także Renault. 

Rynek ciągników rolniczych – dane AgriTrac Polska

Natomiast na rynku nowych ciągników rolniczych najpopularniejszą marką jest niezmiennie New Holland. Z danych AgriTrac Polska wynika, że w kwietniu 2022 r. rolnicy zarejestrowali w sumie 149 ciągników tej marki. Ex aequo, czyli na tym samym miejscu znalazł się również John Deere. Na trzecim miejscu z ilością 108 sztuk uplasowały się niemieckie ciągniki Deutz – Fahrt, na czwartym – japońskie maszyny Kubota.

ciągniki rolnicze sprzedaż rynek ciągników rolniczych

Ciągniki rolnicze – jaka sprzedaż w 2022 roku? Liderem rynku nowych ciągników jest marka New Holland

fot. Tomasz Kuźdub / agroFakt.pl

New Holland jest zdecydowanym numerem jeden w Polsce. Z czego wynika nasza pozycja na rynku? Kluczem do sukcesu jest mocna sieć dealerska. To ludzie, którzy są z nami nieraz od ponad 20 lat. Oni dobrze znają rynek. A relacje jakie oni zbudowali i zaufanie, które udało im się zdobyć w poprzednich latach – to wszystko teraz procentuje. Nasi dealerzy to fachowcy z dużym doświadczeniem, których pasją jest dostarczanie rolnikom najlepszych maszyn. Nie tylko doradztwo w momencie wyboru i zakupu, ale również profesjonalna obsługa posprzedażowa – podkreśla Łukasz Chęciński.

Jednak sytuacja na rynku ciągników, inflacja i niepewność jaką można obserwować w nastrojach zakupowych rolników sprawiają, że nawet liderzy rynku nie wykluczają zmian w swojej ofercie.

Monitorujemy sytuację na bieżąco, analizujemy różne scenariusze, staramy się dopasować naszą ofertę do warunków rynkowych. Nie wykluczam, że w najbliższym czasie w naszej ofercie zajdą zmiany. W drugim półroczu roku zaprezentujemy kilka premier produktowych, liczymy że będą się one cieszyły powodzeniem wśród naszych rodzimych gospodarzy – zaznacza Łukasz Chęciński.

Ciągniki rolnicze – jaka sprzedaż w 2022 roku? Prognozy

Czego należy się spodziewać w ciągu najbliższych miesięcy 2022 roku? Czy rzeczywiście po udanych żniwach rolnicy będą bardziej skłonni do inwestycji w nowe maszyny? A może zniechęci ich do tego wysoka inflacja i rosnące koszty w rolnictwie (środki ochrony roślin, nawozy)?

– Z rozmów przeprowadzanych z dilerami, czy importerami maszyn, tak naprawdę spowolnienie przewidywane jest w drugiej połowie roku. Natomiast jak będzie to wyglądało i czy tak będzie, duże znaczenie będzie miał ten bilans ekonomiczny gospodarstw – podkreśla Tomasz Rybak.

Wpływu inflacji na rynek jeszcze nie widać?

Według Waldemara Zaremby z Argo Tractors wpływ inflacji na decyzje zakupowe rolników będzie tak naprawdę widoczny dopiero we wrześniu 2022 r. Czy to oznacza, że sprzedaż ciągników rolniczych spadnie jeszcze bardziej?

– We wrześniu br. możemy odczuć znaczny spadek sprzedaży ciągników. Teraz bowiem rejestrujemy maszyny, które sprzedaliśmy kilka miesięcy temu, nawet pół roku temu – wtedy gdy takiej inflacji jeszcze nie było – prognozuje Waldemar Zaremba. W wakacje każdego roku odnotowujemy spadek sprzedaży. Rolnicy są wtedy zajęci żniwami, dopiero we wrześniu powracamy do wysokiego poziomu sprzedaży i wtedy możemy odczuć dzisiejsze wahania rynkowe. Wiele decyzji będzie spowodowanych ceną płodów rolnych i realnym kosztem ich pozyskania. Wtedy może się okazać, że wynik finansowy nie pozwoli wielu rolnikom na zakup maszyny – dodaje.

Sprzedaż ciągników rolniczych – prognozy

Jednak zdaniem Waldemara Zaremby, pomimo wyraźnego spadku sprzedaży ciągników, jaki będzie zauważalny we wrześniu 2022 r. ogólny wynik za 2022 rok będzie niezły.

W porównaniu do wyjątkowo udanego 2021 roku spadek na rynku ciągników jest widoczny. Jednak jeśli porównamy dane tegoroczne z tymi z 2020 roku to nadal mamy lepsze wyniki sprzedażowe. Uważam, że spadek jest niewielki, prawie symboliczny spowodowany jedynie problemami z dostępnością maszyn, a nie tym, że klienci zaczęli się wycofywać – mówi. – Moim zdaniem rok 2022 będzie nieznacznie gorszy. Jednak uważam, że rynek z takim poziomem sprzedaży i minimalnym spadkiem pozwoli optymistyczne patrzeć na kolejne lata – podkreśla.

Więcej informacji na temat sytuacji na rynku ciągników rolniczych w materiale wideo Daniela Biernata:

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.9 / 5. Liczba głosów 7

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *