Co czeka producentów zbóż w 2017 roku?

Co czeka producentów zbóż w 2017 roku?

Czy ceny płodów rolnych w 2017 roku będą zadowalające? Jakie czynniki mają wpływ na ceny w skupach i czy można je przewidzieć?

Zima dobiega końca, temperatury w wielu rejonach polski podnoszą się, powoli znika okrywa śniegowa. Niedługo rolnicy ruszą na pola z pierwszymi zabiegami nawożenia przed intensywnym wzrostem roślin, następnie z pierwszymi zabiegami herbicydowymi i innymi zabiegami agrotechnicznymi. Co czeka producentów zbóż, rzepaku oraz kukurydzy w tym sezonie?

W lepszej sytuacji są producenci zbóż, którzy mogą przechowywać zebrane ziarno w silosach zbożowych

 

Stan ozimin będzie miał bardzo duży wpływ na to, jaką cenę pszenicy czy rzepaku uzyska się w skupie. W ubiegłym sezonie po przymrozkach przyszła sucha wiosna oraz deszczowy okres żniw, opóźniający wyjazd w pola. Przy tak niekorzystnym układzie pogody, zebrane plony nie były pod wieloma względami zadowalające. Czynników pogodowych nie da się przewidzieć, mają one jednak bardzo duży wpływ na jakość płodów rolnych, a co za tym idzie – na ceny oraz opłacalność produkcji. W lepszej sytuacji są producenci zbóż, którzy mogą przechowywać zebrane ziarno w silosach zbożowych bądź ci, którzy posiadają suszarnię. Ci producenci mogą sprzedać ziarno w dogodnym terminie, np. wiosną, kiedy ceny są wyższe. Nie każdy rolnik może sobie jednak na taki luksus pozwolić.

Wpływ pogody na ceny

Stan rzepaku ozimego

Stan rzepaku ozimego 18.02.2017, fot. AgroFoto.pl, użytkownik: griga

Pogoda to nie jedyny czynnik wpływający na ceny. Bodźców obniżających lub podwyższających ceny, po jakich skupuje się płody rolne jest więcej, niż mogłoby się wydawać, wiele z nich da się przewidzieć. Polityka unijna oraz wydarzenia na rynkach globalnych mogą bardzo silnie oddziaływać na rynki lokalne – doskonałym przykładem takiej zależności było zniesienie cła na ukraińskie artykuły rolno-spożywcze w 2014 roku. Poskutkowało to wwiezieniem na teren Unii 1,6 mln ton zbóż rocznie. Ze względu na koszty transportu, ogromna część taniego, ukraińskiego zboża trafiła w ubiegłych latach do Polski. Ilość zboża z Ukrainy przyjmowanego przez Unię Europejską ma w ciągu kolejnych lat wzrosnąć do 2 mln ton. Czy polscy rolnicy odczują ten wzrost?

Webinarium eksperckie

Bilans pszenicy, kukurydzy oraz rzepaku na rynku polskim, europejskim oraz światowym to tylko jeden z tematów, który będzie poruszony na webinarium 21 lutego, na którym Wojciech Bieszczad, Dyrektor Działu Zbóż w firmie Osadkowski SA podzieli się z zainteresowanymi tajnikami swojej pracy. Wojciech Bieszczad to ekspert o ponad 20 letnim doświadczeniu w branży zbożowej nadzoruje pracę zespołu handlowego odpowiedzialnego za obrót prawie 1 mln ton zbóż rocznie.

 

Podczas webinarium zainteresowani dowiedzą się skąd się biorą ceny w skupach, jakie czynniki mają wpływ na ceny w Polsce, czy da się przewidzieć ceny w skupach oraz co będzie najbardziej opłacalną uprawą w nadchodzącym sezonie.
Wspólnie z AgroFoto.pl zapraszamy na webinarium eksperckie pod adresem:

https://agrofoto.clickmeeting.com/ceny-plodow-rolnych-luty-2017

we wtorek 21 lutego o godzinie 20:00

4,6% wzrost gospodarczy w Polsce w 2017 r. – GUS podał wstępne szacunki

W jakim otoczeniu gospodarczym funkcjonują producenci rolni? Czy był to korzystny rok dla rolników?

9 lutego 2018

Ceny unijne zbóż i rzepaku, podobnie jak polskie – spadają

Podobnie, jak w Polsce, aktualne unijne ceny zbóż i rzepaku spadły. Jest to jednak chwilowe wahanie rynku - zapewniają eksperci. Sprawdź aktualne ceny!

11 lutego 2018

Ceny rzepaku i zbóż w Polsce coraz niższe. Sprawdź, o ile potaniały!

Ceny zbóż i rzepaku na krajowym rynku wciąż spadają. Najbardziej potaniał rzepak – zarówno w porównaniu do cen sprzed roku, jak i sprzed tygodnia.

10 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij