Co dalej z nawozami? Ceny gazu gwałtownie rosną

Co dalej z nawozami? To pytanie zadaje sobie wielu rolników. Sytuacja na rynku nawozów od kilku miesięcy pozostaje niestabilna, a obecnie staje się coraz bardziej skomplikowana z powodu wojny na Ukrainie. Ceny gazu gwałtownie rosną, co na dalszym etapie wpłynie na ceny nawozów. Producenci nawozów obawiają się zakłóceń w łańcuchach dostaw, a rolnicy boją się kolejnych podwyżek i tego, że nawozów może zabraknąć. 

Trwa już ósmy dzień wojny między Rosją a Ukrainą. Walki i bombardowania prowadzone na terytorium Ukrainy wpływają na sytuację gospodarczą nie tylko w Europie ale także w Polsce. W wyniku ataku Rosji na Ukrainę ceny gazu ziemnego wykorzystywanego do produkcji nawozów zaczęły gwałtownie rosnąć. To niepokojący sygnał dla rolników w kontekście rozpoczynającego się sezonu intensywnych prac polowych. Co dalej z nawozami? Sprawdźmy jak przedstawiają się wstępne prognozy dla rynku nawozów w odniesieniu do trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Reklama

Co dalej z nawozami? Rekordowe ceny gazu i zakłócenia w dostawie nawozów

Konsekwencje wojny między Rosją a Ukrainą są już widoczne. Jedną z nich są obserwowane w ostatnich dniach podwyżki cen zarówno gazu, ropy naftowej, jak i zbóż. Jak wiadomo na ceny i rynek nawozów w Polsce znacząco wpływają notowania gazu ziemnego, które według portalu Business Insider osiągnęły rekordowe wartości.

Kontrakty terminowe na gaz ziemny w Amsterdamie, które stanowią punkt odniesienia dla całej UE, drożeją w środę po południu o 38 proc. Za megawatogodzinę gazu płaci się obecnie 168 euro, po tym jak wcześniej w ciągu dnia ceny chwilowo sięgnęły rekordowych 193 euro – informuje Business Insider.

Z tego powodu należy więc zadać sobie pytanie: Co dalej z nawozami?

Jak okazuje się, problemy widać już u największego światowego producenta nawozów, czyli w kanadyjskiej firmie Nutrien. Jak przekazuje PAP największy światowy producent nawozów spodziewa się zakłóceń w łańcuchu dostaw.

Z powodu wojny na Ukrainie eksperci prognozują wystąpienie przedłużonych światowych zakłóceń w dostawie nawozów azotowych i potasowych. Problemy z dostępnością nawozów pojawiają się również w Polsce, o czym informują rolnicy na Twitterze:

Ceny nawozów 2022 prognozy

Co dalej z nawozami? Czy oprócz bardziej nasilonego problemu z jego dostępnością wystąpią wkrótce kolejne wzrosty cen nawozów?

Wszystko na to wskazuje, co potwierdzają zarówno informacje płynące ze świata, jak i z Polski.

Na krajowym rynku nawozów nowe, wyższe ceny nawozów wieloskładnikowych. Cennik opublikował w dniu 2 marca br. autoryzowany dystrybutor Grupy Azoty – Agrochem Puławy. Co warto podkreślić ceny nawozów azotowych pozostały bez zmian, czyli obowiązują według cennika z dnia 28 lutego 2022 r.

Aktualności rolnicze - Co dalej z nawozami?

Czytaj również: Wojna Rosja – Ukraina. Co dalej z cenami nawozów i zbóż?

Źródło: Business Insider; PAP; Agrochem Puławy; Twitter

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *