Co na chwasty w rzepaku i choroby zbóż? Nowości od Cortevy
Na rynku środków ochrony roślin pojawiły się nowe rozwiązania. Co na chwasty w rzepaku i choroby w zbożach proponuje Corteva Agriscience?
Tegoroczne nowości zaprezentowano podczas konferencji prasowej, która odbyła się 11 października w Warszawie. Oferta Corteva Agriscience obejmuje herbicydy zawierające substancję czynną Arylex™ active oraz fungicydy bazujące na Inatreq™ active. Co to za substancje i w jakich produktach je znajdziemy?
Spis treści
Co to jest Arylex™ active i jak działa na chwasty dwuliścienne?
Arylex™ active to nowej generacji substancja czynna opracowana i opatentowana przez Corteva Agriscience. Mianowicie substancja ta należy do nowej klasy strukturalnej herbicydów w obrębie grupy O klasyfikacji HRAC. Jak działa?
Jest to syntetyczna auksyna, której cząsteczki po pobraniu przez roślinę są metabolizowane do postaci aktywnej. Następnie przemieszczają się one po całej roślinie, kumulując się w jej stożkach wzrostu. Tam wiążą się z receptorami auksyn w jądrze komórkowym, prowadząc do degradacji białka represorowego. Brak tego białka powoduje aktywację genów regulowanych przez auksyny. W efekcie w ciągu kilku minut po aplikacji następuje niekontrolowany wzrost chwastów, zakłócający wiele procesów fizjologicznych w roślinach. Tym samym w ciągu kilku dni od zastosowania herbicydu można zaobserwować pierwsze objawy zamierania chwastów wrażliwych.
Arylex jest przeznaczony do stosowania w zbożach i innych uprawach. Zwalcza wiele chwastów dwuliściennych, w tym wiele gatunków odpornych na inne herbicydy z grupy ALS. Są to m.in.: przytulia czepna, gwiazdnica pospolita, poziewnik szorstki, dymnica pospolita, komosa biała, stulicha psia, mak polny, chaber bławatek, jasnota różowa, bodziszki.
Ze względu na zdolność wiązania się z receptorami auksyn i wysoką skuteczność przy zastosowaniu niskich dawek Arylex wchodzi w skład nowej linii środków herbicydowych Corteva. Jakie to produkty?
Nowości 2023/2024. Co na chwasty w zbożach i rzepaku?
A zatem wśród produktów zawierających Arylex™ active Corteva zaprezentowała Starane™ Forte i Elipris™ (do ochrony zbóż) oraz LaDiva™ (do ochrony rzepaku). Ponadto do zwalczania chwastów w uprawach kukurydzy firma proponuje Principal™ Flex (dikamba, nikosulfuron, rimsulfuron).
W tym zestawieniu uwagę zwraca tegoroczna nowość LaDiva™, herbicyd do ochrony rzepaku przed chwastami dwuliściennymi. Produkt jest oparty właśnie na substancji czynnej Arylex™ active i służy do jesiennego stosowania powschodowego. Nie wymaga dodatku innych substancji czynnych, można go więc podawać solo. To rozwiązanie eksperci Corteva polecają w przypadku trudności z aplikacją produktów posiewnych np. w związku z wystąpieniem suszy lub nadmiernych opadów deszczu.
Rekomendowany termin aplikacji to faza 2–4 liści właściwych rzepaku (BBCH 12–14), zalecana dawka wynosi 0,25 l/ha. Jeśli chodzi o najbardziej wrażliwe stadium chwastów wrażliwych, LaDiva™ najskuteczniej je zwalcza w fazach od liścieni do 2–4 liści właściwych. Herbicyd LaDiva™ wykazuje skuteczność wobec takich chwastów jak:
- bodziszek drobny,
- chaber bławatek,
- dymnica pospolita,
- jasnota purpurowa,
- komosa biała,
- mak polny,
- maruna bezwonna,
- niezapominajka polna,
- przytulia czepna,
- rumianek pospolity,
- stulicha psia,
- tasznik pospolity.
Co na choroby zbóż? Rozwiązania nie tylko na chwasty
Drugą substancją czynną nowej generacji jest Inatreq™ active. Jej działanie polega na hamowaniu procesu oddychania w mitochondriach grzybów poprzez blokadę elektronów w łańcuchu oddechowym i związanie się z kompleksem III w wewnętrznej błonie mitochondrialnej. W ten sposób dochodzi do zmniejszenia ilości wytwarzanego ATP, głównego nośnika energii. Wskutek tego Inatreq zaburza procesy życiowe komórek grzybowych, hamuje ich wzrost i rozwój infekcji.
Substancja czynna Inatreq™ active wchodzi w skład takich fungicydów, jak Questar™ i Queen™.
Kompleksowa ochrona zbóż, czyli co może nowy fungicyd
Co prawda część nowości od Cortevy jest przeznaczona na chwasty, ale nie tylko. Fungicyd Queen™ zawiera wspomnianą już substancję czynną Inatreq™ active oraz protiokonazol. Dzięki temu połączeniu środek działa zarówno zapobiegawczo (do 6 tygodni), jak i interwencyjne (do 7–10 dni). Zastosowany w dawce 1,25 l/ha skutecznie zwalcza:
- mączniaka prawdziwego zbóż i traw,
- septoriozę paskowaną liści,
- brunatną plamistość liści,
- rdzę brunatną,
- rdzę żółtą,
- rynchosporiozę zbóż.
Ponadto w dawce 1,5 l/ha jest polecany do zwalczania:
- fuzariozy kłosów.
Rejestracja obejmuje stosowanie w uprawach pszenicy ozimej i jarej, pszenżyta ozimego i jarego oraz żyta ozimego.
Kompleks Inatreq™ active + protiokonazol szczególnie dobrze sprawdza się przy zwalczaniu septoriozy paskowanej liści, nawet odpornej. Potwierdzają to badania AHDB, w których fungicyd Queen™ uzyskał najwyższą ocenę skuteczności zwalczania tej choroby (5/5). Dodatkowo wykazano jego pozytywny wpływ na jakość plonu, wyrównanie oraz MTZ.
Na uwagę zasługuje forma tego środka, tzw. technologia i-Q4™. Zawarty w preparacie adiuwant powoduje, że krople cieczy roboczej docierają do 98% powierzchni liścia. W ten sposób uzyskujemy precyzyjne i równomierne pokrycie roślin opryskiwanych cieczą użytkową. Ponadto dzięki i-Q4 substancja czynna szybciej przenika przez warstwę woskową rośliny i rozprzestrzenia się w niej, tworząc „aktywne biologicznie zapasy” w liściach. W efekcie fungicyd Queen™ w formulacji i-Q4 podnosi skuteczność zabiegu, zapobiega rozwojowi grzybów i rozprzestrzenianiu się infekcji.
Queen™ będzie dostępny w opakowaniach 5-l i 7,5-l — informuje Vasyl Golubka, Marketing and Commercial Effectiveness Leader w Corteva Agriscience Polska.
Czytaj też: Cena rzepaku a nowe prognozy zbiorów. Duże wahania na rynkach
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.