Co na chwasty w zbożach ozimych? Raport z pola
Jesień to doskonały czas na wykonanie zbiegu herbicydowego w zbożach. Choć o tej porze roku kalendarz prac polowych jest szczelnie wypełniony, warto uwzględnić w nim czas także na odchwaszczanie zbóż. Dlaczego zwalczanie chwastów w zbożach jesienią ma przewagę nad terminem wiosennym? Odpowiadamy.
Chwasty znacznie lepiej niż zboża radzą sobie w konkurencji o przestrzeń i składniki odżywcze. Ich wzrost jest szybszy niż roślin uprawnych, co w konsekwencji prowadzi do spowolnienia rozwoju zboża. Dlatego jesienny zabieg herbicydowy mimo tego, że tak odległy od terminu żniw, ma ogromny wpływ na ich wynik. Paleta środków chwastobójczych jest szeroka, więc wielu z nas zadaje sobie pytanie, co na chwasty w zbożach ozimych wybrać?
Spis treści
Dlaczego warto postawić na zwalczanie chwastów w zbożach jesienią?
Wykonanie zabiegu herbicydowego przed wschodami chwastów, lub zaraz po nich stwarza najlepsze warunki do rozwoju zbóż. Choć wyeliminowanie konkurencji to z pewnością koronny argument za zwalczaniem chwastów w zbożach jesienią, to nie jest to jedyna przesłanka.
Niejako przy okazji zabiegu herbicydowego ograniczamy także presję chorób bakteryjnych, grzybowych czy wirusowych, a także szkodników. Wynika to z faktu, że chwasty często są żywicielami tych agrofagów.
Skuteczność zwalczania chwastów w zbożach jesienią
Jesienny termin zabiegu herbicydowego w zbożach korzystnie wpływa na skuteczność zwalczania chwastów. Bowiem znajdują się one w bardzo wczesnych fazach rozwojowych. Sprawia to, że są bardziej podatne na działanie substancji chwastobójczej. Dlatego warto wybrać właśnie jesienny termin zwalczania chwastów w zbożach.
Co na chwasty w zbożach ozimych?
Środek na chwasty w zbożach ozimych powinien charakteryzować się skutecznością w zwalczaniu zarówno miotły zbożowej jak i chwastów dwuliściennych. Herbicyd do zwalczania chwastów jesienią powinien także być odporny na ograniczenie jego skuteczności przez kapryśną o tej porze roku pogodę.
Warunki te z powodzeniem spełnia środek Amstaf 800 EC. Zawiera on substancję czynną z grupy karbaminianów – prosulfokarb. Zwalcza on zarówno miotłę zbożową jak i kłopotliwe chwasty dwuliścienne: gwiazdnicę pospolitą, jasnotę purpurową, komosę białą, przetacznik bluszczykowy, przetacznik perski czy przytulię czepną.
Co niesłychanie ważne, Amstaf 800 EC jest pobierany przez chwasty już w ciągu godziny od wykonania zabiegu. Dzięki temu opady deszczu po tym czasie nie obniżą skuteczności jego działania chwastobójczego. Dlatego jest to świetny środek do zwalczania chwastów w zbożach jesienią.
Jak stosować herbicyd Amstaf 800 EC?
Środka Amstaf 800 EC możemy użyć do jesiennego zwalczania chwastów w uprawie pszenicy, jęczmienia, pszenżyta i żyta. Zabieg wykonujemy po siewie zbóż, do fazy BBCH 13, czyli do fazy trzeciego liścia. Zalecana dawka tego preparatu to 3 l/ha. Zwalczanie chwastów w zbożach jesienią środkiem Amstaf 800 EC zapewni doskonałe warunki do rozwoju zboża.
Zobacz film: Jak skutecznie zwalczać chwasty w zbożach jesienią?
Przeczytaj też o jesiennej ochronie herbicydowej rzepaku.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!