Co na liść flagowy? Dlaczego warto zrobić zabieg. Raport z pola
Zbieg na liść flagowy zbóż ma za zadanie nie tylko ochronić rośliny przed patogenami, ale także przedłużyć zieloność liści. Dowiedz się co na liść flagowy i dlaczego warto wykonać zabieg!
Odwiedziliśmy z kamerą plantację pszenicy ozimej na Dolnym Śląsku gdzie został wykonany zabieg T2 w fazie liścia flagowego zbóż. Sprawdź nasz Raport z Pola i przekonaj się, że warto wykonać zabieg mimo trudnych warunków!
Więcej w materiale wideo:
Spis treści
Zabieg T2 w zbożach – robić czy nie?
Wielu rolników zastanawia się czy jest sens wykonywać zabieg T2 w fazie liścia flagowego ze względu na pogłębiającą się suszę. Dlatego spieszymy z odpowiedzią – tak, ale tylko wykorzystując odpowiednie substancje czynne. Tylko takie zapewnią długą ochronę przed patogenami oraz przedłużą zieloność liści zbóż. – Ryzyko wystąpienia chorób liści zbóż mimo suszy jest spore. Niektóre z patogenów chorobotwórczych doskonale sobie radzą mimo niesprzyjających warunków pogodowych. Do takich należą między innym rdza brunatna i żółta. Na starszych liściach już w kwietniu mogą się pojawić objawy rdzy brunatnej. Następnie na początku maja można spodziewać się pierwszych objawów rdzy żółtej. Pamiętajmy, że brak ochrony przeciwko rdzom może przyczynić się do spadku plonu rzędu 50-70 %, a w latach epidemicznego wystąpienia choroby może to być nawet 100 %. – mówił Daniel Biernat.
Dłużej zielony liść flagowy to wyższa jakość i wielkość plonu nawet w przypadku suszy. – Oczywiście jak już wcześniej wspomniałem nie wszystkie substancje czynne zdadzą egzamin. Zatem które z nich wybrać? Wartymi uwagi są związki z grupy karboksyamidów, czyli tzw. SDHI. Główną zaletą tych substancji czynnych jest ich pozytywny wpływ na gospodarkę wodną roślin. Zboża traktowane SDHI zużywają mniej wody w porównaniu z niechronionymi, a to z kolei wpływa na przesłużenie zieloności liści i wyższy plon nawet w niekorzystnych warunkach. – dodał nasz reporter.
Co na liść flagowy zbóż?
Na lustrowanym przez nas został wykonywany zabieg fungicydowy. Pszenica osiągnęła fazę liścia flagowego, a to najlepszy termin na przeprowadzenie jego ochrony. – Zabieg został wykonany produktem ELATUS™ Era od firmy Syngenta, który w swoim składzie zawiera jedną ze sprawdzonych i skutecznych substancji czynnych z grupy SDHI – Solatenol™. Dzięki zastosowaniu tego produktu zabezpieczymy oraz zwalczymy już istniejące infekcje na liściach oraz przedłużymy jego zieloność nawet o 40 dni.
Rekomendowaną dawką produktu ELATUS™ Era jest 0,8 – 1 l/ha, a czas stosowania przypada na fazy BBCH 31-69 w przypadku pszenicy, oraz BBCH 31-59 w jęczmieniu. Pamiętajmy, że mimo suszy warto zabezpieczyć zboża przed ewentualnymi infekcjami oraz co najważniejsze przedłużyć zieloność liści, która ma kluczowe znaczenie dla przyszłego plonu nawet podczas suszy. Dziękuję za uwagę i zapraszam na następny Raport z pola. Do zobaczenia. – podsumował Daniel Biernat.
Więcej o ELATUS™ Era
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!