Co na rynku zbóż 2023? Ceny pod silną presją!
Co na rynku zbóż w 2023 wpływa najbardziej na ich ceny? Jakie czynniki decydują o obecnej sytuacji? Poniżej zwięzła analiza.
Co na rynku zbóż 2023 przyniosą najbliższe dni? Przede wszystkim ich ceny pozostają pod presją na rynkach. A Polska czeka na decyzję KE w sprawie podtrzymania importu zboża z Ukrainy.
Spis treści
Sytuacja na rynku unijnym
Zanim sprawdzimy, co na rynku zbóż 2023, warto przytoczyć najnowsze dane dotyczące produkcji.
Mianowicie Komisja Europejska po raz kolejny dokonała korekty szacunków zbiorów zbóż w UE-27. W przypadku pszenicy mają one być niższe o 300 tys. ton niż szacowano miesiąc wcześniej i wynieść 126,1 mln ton. To nieznacznie więcej niż w słabym ubiegłym roku, kiedy to zebrano 125,8 mln ton. Spadki produkcji pszenicy rok do roku mają dotknąć m.in. Niemcy i Polskę. Tymczasem we Francji i w Rumunii mają być one wyższe rok do roku odpowiednio o 2,4 i 1 mln ton.
Mniejszy o około 600 tys. ton ma być także eksport pszenicy, a jego wolumen ma wynieść 32 mln ton.
A co z zakazem importu zbóż z Ukrainy do UE?
Ministrowie rolnictwa pięciu państw przyfrontowych wspólnie opowiedzieli się za przedłużeniem do końca roku 2023 zakazu importu zbóż z Ukrainy. Mimo to tranzyt nadal jest możliwy, choć ministrowie doszli do wniosku, że Unia powinna dotować tranzyt zboża z Ukrainy. Jednakże większość pozostałych krajów UE sprzeciwia się przedłużeniu zakazu.
Co na rynku zbóż 2023? Notowania na giełdach
Na największych światowych giełdach w chwili obecnej widać spadki cen zbóż. Sytuacja taka ma miejsce zarówno w Paryżu, jak i w Chicago. Tygodniowe spadki cen pszenicy na MATIF wyniosły 1 września ponad 5%, a kukurydzy nieco ponad 1%. Tymczasem w Chicago spadki wyniosły odpowiednio 4,35% dla pszenicy i 1,27% dla kukurydzy. Poniedziałek przyniósł dalsze spadki cen na MATIF, podczas gdy giełda w Chicago była tego dnia nieczynna z powodu lokalnego święta.
Na europejskim rynku kontraktów terminowych ceny kontraktów z terminem, który upływa w poniedziałek — 11 września, gwałtownie spadły. W piątek ledwie udało im się utrzymać na poziomie 220 euro/t. W ostatni poniedziałek (4 września) ceny pszenicy spadły nawet nieco poniżej progu 220 euro/t na początku dziennych notowań.
Co na rynku zbóż 2023 wpływa na ceny?
Jednymi z czynników, które wpłynęły na spadek cen pszenicy na unijnym rynku, jest konkurencja ze strony producentów z regionu Morza Czarnego. Spadków cen nie zatrzymały rosyjskie ataki na porty naddunajskie. Nie spowodowało tego też fiasko rozmów prezydentów Erdogana i Putina na temat powrotu do umowy zbożowej.
Ponadto sytuacji nie poprawiają rosnące szacunki zbiorów w Rosji i duże zapasy rosyjskich zbóż z poprzednich zbiorów, które w dalszym ciągu wywierają presję na obniżenie światowych cen pszenicy.
Jednocześnie unijny rynek zbóż wsparł bezpośredni zakup około 60 tys. ton bułgarskiej pszenicy przez egipski GASC. Niestety, w tym samym czasie kraj ten kupił także bezpośrednio 480 tys. ton pszenicy z Rosji. W przypadku obu transakcji cena zboża wyniosła 270 USD/t. Ponadto GASC zaopatruje Egipt w jeszcze tańszą od rosyjskiej pszenicę z Francji i Rumunii. Jednakże te zakupy zrealizowano na drodze przetargów.
Źródła: Agrarheute; swiatrolnika.info; e-WGT; aljazeera.com
Czytaj też: Ceny żyta w skupach: ile za konsumpcyjne, a ile za paszowe?
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!