Chroń liść flagowy zbóż! Choroby suszy się nie boją!

Susza dotknęła już przeważającą część kraju. Mimo tak trudnej sytuacji o zboża trzeba zadbać szczególnie w fazie liścia flagowego. Dowiedz się co na zabieg T2 i dlaczego warto go wykonać mimo niesprzyjających warunków!

Nie bez podstawy mówi się, że liść flagowy zbóż jest najważniejszy. Brak przemyślanej ochrony w tej fazie rozwojowej może przyczynić się do znacznych strat w plonie. Dwa ostatnie liście zbóż czyli wspomniany już liść flagowy oraz liść podflagowy odpowiadają za produkcję asymilatów, które budują ziarno w kłosie. Oznacza to, że jeśli nie zadbamy o ich ochronę starty w plonie mogą być znaczne. Tylko po co chronić skoro po raz kolejny mamy do czynienia z suszą, a zdaniem wielu rolników patogenów nie będzie. Odpowiadamy! Mimo trudnych warunków można przydłużyć zieloność liścia flagowego wybierając odpowiednie substancje czynne. Jeśli chodzi o patogeny one już są lub będą! Pamiętajmy, że niektórym chorobom nie straszna sucha pogoda, a zestresowane rośliny są na nie bardziej podatne!

Reklama

Co na zabieg T2 w zbożach?

liść flagowy zbóż

Co na zabieg T2 w zbożach?

Susza, susza, susza. Na każdym kroku o niej słyszymy. Rolnicy są pełni obaw o swoje plony. Wielu z nich nawet rozważa rezygnację z zabiegu T2 w zbożach. Warto jednak przemyśleć taką decyzję. Rezygnacja z ochrony fungicydowej w tej fazie rozwojowej może okazać się opłakana w skutkach. Dlaczego? Dłużej zielony liść flagowy to wyższa jakość i wielkość plonu nawet w przypadku suszy. Oczywiście w tym przypadku nie wszystkie substancje czynne zdadzą egzamin. Zatem które z nich wybrać? Wartymi uwagi są związki z grupy karboksyamidów, czyli tzw. SDHI. Substancje czynne z tej grupy chemicznej wpływają pozytywnie na gospodarkę wodną roślin. Zboża traktowane SDHI zużywają mniej wody w porównaniu z niechronionymi.

Zastosowanie produktu z wymienionymi substancjami czynnymi wpływa także na redukcję wytwarzania etylenu, co przekłada się na opóźnienie procesu starzenia roślin. W związku z tym wydłuża się wegetacja, a przez to okres produkcyjny, w czasie gdy panują odpowiednie warunki do budowania plony. Karboksyamidy zatem działają wielotorowo i nawet przy braku porażenia ze strony patogenów ich stosowanie może przełożyć się na uzyskanie wyższego plonu.

Rdza podczas suszy zaatakuje zboża!

rdza brunatna , co na zabieg T2

Porażony liść flagowy przez rdzę brunatną

fot. Małgorzata Srebro

Większość patogenów chorobotwórczych jest mniej aktywna podczas suszy. Jednak nie wszystkie z nich do rozwoju oraz zarodnikowania potrzebują wody. Zarówno rdza brunatna jak i żółta doskonale mogą się rozwijać nawet podczas ciepłej i suchej pogody.

Inwazja na liść flagowy

Tegoroczna zima okazała się być najcieplejsza w historii, dzięki temu patogeny miały doskonałe warunki do rozwoju. Rdzy brunatnej oraz żółtej sprzyja taki przebieg pogody, a objawy porażenia na liściach mogą pojawić się już w maju. Jako pierwszej na polu można spodziewać się rdzy brunatnej, natomiast w późniejszym czasie rdzy żółtej.

Pamiętajmy, że zaniechanie ochrony przeciwko rdzom może przyczynić się do spadku plonu rzędu 50-70 %, a w latach epidemicznego wystąpienia choroby może to być nawet 100 %. Objawy choroby mogą pojawić się na wszystkich nadziemnych częściach rośliny nie tylko na liściach, ale także na  pochwach liściowych, źdźbłach, kłosach, a czasem i na rozwijających się ziarniakach. Na liściach można zaobserwować wydłużone chlorotyczne pasy ograniczone nerwami, a na nich w rzędach ułożone uredinia sprawcy choroby.

Gdzie znaleźć SDHI?

brunatna plamistość liści , co na zabieg T2

ELATUS™ Era doskonale zwalcza inne choroby liści między innymi brunatną plamistość

Jedną ze ze sprawdzonych i skutecznych substancji czynnych z grupy SDHI jest SOLATENOL™, który  możemy znaleźć w produkcie ELASTUS™ Era od Syngenta. Substancja SOLATENOL™ szybko wchłania się w warstwę woskową i tkanki liścia. Następnie po szybkim pobraniu, powoli się w nich przemieszcza, co zapewnia ich długą ochronę, a dodatkowo także ochronę nowych przyrostów. W zwalczaniu chorób chodzi o jak najdłuższy czas działania, a substancja czynna SOLATENOL™ zapewnia ten efekt. Po dwudziestu paru dniach od zabiegu SOLATENOL™ działa podobnie jak fluksapyroksad.

Jednak już po 40 dniach jest już wyraźna różnica – SOLATENOL™ ma skuteczność na poziomie 80%, standard rynkowy nieco ponad 60%. Później przewaga SOLATENOL™ jeszcze się powiększa. Rekomendowaną dawką produktu ELATUS™ Era jest 0,8 – 1 l/ha, a czas stosowania przypada na fazy BBCH 31-69 w przypadku pszenicy, oraz BBCH 31-59 w jęczmieniu.

Więcej o ELATUS™ Era 

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *