Co niszczy rzepak i jak temu zapobiec?

Co niszczy rzepak i jak temu zapobiec?

Wielu rolników nie wyobraża sobie swojego gospodarstwa bez rzepaku. Problem w tym, że jego uprawa nie jest łatwa. Nie chodzi tu o wymagania, a raczej o zagrożenia. Co zatem niszczy rzepak i jak temu przeciwdziałać?

Wielu rolników nie wyobraża sobie swojego gospodarstwa bez rzepaku. Problem w tym, że jego uprawa nie jest łatwa. Nie chodzi tu o specjalne wymagania, a raczej o zagrożenia, które czekają na roślinę. Co zatem niszczy rzepak i jak temu przeciwdziałać?

Zwiędnięte liście i żółknące łodygi – to tylko jeden z objawów chorób rzepaku. Wielu chorób. Po czym zatem poznać, że nasze pole zostało zaatakowane i rozpoznać, co niszczy rzepak? Pomocna będzie poniższa tabela, w której prezentujemy uproszczony zestaw chorób i szkodników pojawiających się w uprawach rzepaku oraz najbardziej typowe objawy ich występowania.

Choroby i szkodniki rzepaku

Co niszczy rzepak?
CHOROBYSZKODNIKI
NAZWA
CHOROBY
OBJAWYNAZWA SZKODNIKAOBJAWY

zgorzel siewek

brunatne plamy na korzeniach i szyjkach korzeniowych

chowacz brukowiaczek

pękanie łodyg, zahamowanie wzrostu rośliny

sucha zgnilizna kapustnych

żółte lub szare plamy z czarnymi kropkamichowacz czterozębnynakłucia na roślinie, żółknięcie, zginanie i załamanie łodyg
czerń krzyżowychjasne i ciemne pierścienie i ciemne plamy na całej rośliniegnatarz rzepakowieczniszczone całe liście, zostaje tylko nerw główny
zgnilizna twardzikowajasne plamy z nalotem białej grzybni na łodygachmszyca kapuścianagęste kolonie mszyc na pędach rośliny
cylindrospiriozaspękane plamy na liściach, zniekształcone łuszczynypryszczarek kapustnikżółknące, zniekształcone i pękające łuszczyny
szara pleśńszarobrązowy nalot grzybni na całej rośliniesłodyszek rzepakowywygryzione pąki, które usychają i odpadają
mączniak prawdziwyliście, łodygi i łuszczyny pokryte białym nalotempchełka rzepakowawygryzione otwory, szkieletowanie liści
werticiliozażółknięcie łodyg i liścitantiś krzyżowiaczekmałe „okienka” po zeskrobanej skórce liścia, liczne otwory
kiła kapustyżółknięcie i więdnięcie roślin, narośle na korzeniachśmietka kapuścianabrązowe i nadgniłe korzenie oraz szyjka korzeniowa

Jak walczyć z agrofagami w rzepaku

Najlepszymi, sprawdzonymi metodami walki z tym, co niszczy rzepak, czyli z chorobami i szkodnikami, jest prawidłowa uprawa, w której nie należy stosować uproszczonych zabiegów agrotechnicznych. Pełna uprawa roli skutecznie, mechanicznie, zwalcza również jesienne chwasty.

Rzepak na tym samym polu najlepiej siać po 4–5 latach, jest wtedy mniejsze ryzyko ataku chorób i szkodników.

Jeśli jest taka potrzeba, należy stosować wielokrotne opryski środkami owadobójczymi. Najprostszym wskaźnikiem stwierdzającym występowanie chorób i szkodników jest przegląd pól (czyli tzw. metoda żółtego naczynia – na owady). Konieczne jest również przeprowadzanie oprysków środkami grzybobójczymi, które można łączyć z regulatorami wzrostu. Równie istotne jest zaprawianie nasion przed siewem.

Lepsza prewencja

Bardzo ważną rolę w ochronie rzepaku odgrywa ponadto zmianowanie. Rzepak na tym samym polu najlepiej siać po 4–5 latach, jest wtedy mniejsze ryzyko ataku chorób i szkodników.

Nie należy zapominać o terminie wysiewu – rośliny dobrze rozkrzewione są bowiem odporniejsze na choroby. Nie bez znaczenia jest też dobór odmiany (a dokładnie jej mrozoodporność).

Prawidłowe nawożenie, również mikroelementami, powoduje, że rośliny są silne i łatwiej radzą sobie z chorobami i szkodnikami.

A to tylko niektóre, ważniejsze czynności, o których należy pamiętać, uprawiając rzepak.

Dobre nawożenie rzepaku siarką na start!

Rośliny oprócz startowej dawki azotu potrzebują także siarki i magnezu! Dowiedz się jaki nawóz sprawdzi się najlepiej!

19 marca 2018

Przesiewy upraw ozimych – sprawdź, kiedy opłaca się je ratować!

Koniec lutego przyniósł siarczyste mrozy rodem z Syberii. Rolniku sprawdź stan swoich ozimin!

8 marca 2018

Przezimowanie rzepaku ozimego na Dolnym Śląsku

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Obejrzyj wideo i dowiedz się, jaki jest stan przezimowania rzepaku i jakie mogą być problemy już na początku wegetacji!

21 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij