Co pogarsza plenność loch?

Zagadnienie plenności loch to zjawisko wysoce pożądane w hodowli trzody chlewnej. Nie wygląda ono jednak najlepiej w hodowlach na terenie naszego kraju. Co więc niekorzystnie wpływa na plenność loch?

Zastanawiając się nad tym, z czego wynika pogorszenie plenności loch, możemy skupić się właśnie na zagadnieniach związanych z czynnikami, które negatywnie wpływają właśnie na zjawisko plenności. Jednym z czynników pogarszających plenność loch jest chów wsobny. Przez to, że nie mamy odpowiedniego systemu identyfikującego zwierzęta i tym samym nie prowadzimy dokumentacji dotyczącej świń – w konsekwencji bywają sytuacje, w których kryjemy ze sobą zwierzęta z pierwszej linii pokrewieństwa w bardzo młodym jeszcze wieku. Kolejnym czynnikiem obniżającym plenność loch jest niewłaściwy dobór knura.

Od tego, jakiego knura wybraliśmy do rozpłodu, bardzo wiele zależy. Ważne, aby był on bardzo dobrze utrzymany, zdrowy, a to wszystko wpływa na jego płodność. Knury młode, spasione czy mocno eksploatowane mają zdecydowanie niższą efektywność krycia. Podobna sytuacja ma się z zapewnieniem lochom nieodpowiednich warunków mikroklimatu i wyposażenia chlewu.

plenność loch

Od tego, ile prosiąt rodzą nasze lochy, zależy opłacalność naszej hodowli.

fot. Fotolia

Następnym zagadnieniem są choroby, szczególnie infekcje maciczne, które skutecznie obniżają plenność przez martwe płody – odpowiadają za nie infekcje wirusami bakteriami.

Do jeszcze jednego zagadnienia związanego z pogorszeniem jakości plenności loch jest krycie loch o wadze poniżej 100 kg. Takie loszki często mimo osiągnięcia dojrzałości płciowej, nie osiągnęły jeszcze dojrzałości rozpłodowej, przyczynia się więc to do nieefektywnego krycia.

Warto znać także czynniki polepszające plenność loch:

  • terminowe wykrywanie rui,
  • diagnostyka ciąży,
  • odpowiednia inseminacja,
  • indukcja owulacji,
  • stymulacja rozwoju dojrzałości rozpłodowej.

W celu polepszenia plenności naprawdę konieczne jest wykonywanie wielu tych zabiegów, jeśli wykonamy je poprawnie, mamy dużo większą szansę na poprawę plenności loch.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *