Co z dopłatami do nawozów? Wymijająca odpowiedź KE

Co dalej z dopłatami do nawozów? Czy KE da zielone światło i rolnicy otrzymają wyczekiwane dofinansowanie do nawozów? Czy wręcz przeciwnie? Sprawdźmy jakie nowe informacje w tej sprawie przekazało MRiRW a także Komisja Europejska.
Przypomnijmy, że ze względu na wysokie ceny nawozów jeszcze w lutym 2022 r. premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do Komisji Europejskiej o uruchomienie dopłat do nawozów. Mimo upływu czasu decyzji w tej sprawie wciąż nie podjęto. Zamiast tego Komisja Europejska przedstawiła plan REPowerEu, który ma pozwolić na uniezależnienie się krajów UE od rosyjskiego gazu, ropy, a także węgla. Co dalej z dopłatami do nawozów? Czy to sprawa wyjaśni się wkrótce pomyślnie dla rolników?
Co dalej z dopłatami do nawozów? Wymijająca odpowiedź KE
Komisja Europejska w dniu 8 marca 2022 r. wydała komunikat w którym zamiast informacji o dopłatach do nawozów przedstawiła plan zakładający przyspieszenie przejścia na energię odnawialną. Dzięki temu państwa europejskie mogłyby uniezależnić się od dostaw surowców energetycznych z Rosji.
Co dalej z dopłatami do nawozów? To pytanie zapewne zadaje sobie wielu rolników dla których niebotycznie rosnące ceny nawozów są coraz bardziej odczuwalne.
Pytania w tej sprawie kierowane są także do ministra rolnictwa, Henryka Kowalczyka, który poinformował o wymijającej odpowiedzi KE w sprawie dopłat do nawozów: – Komisja Europejska dała wymijającą odpowiedź w sprawie rekompensowania skutków wzrostu cen energii, aby wspierać energię odnawialną.
Jednocześnie szef resortu rolnictwa zapowiedział szybkie opracowanie propozycji, aby zgoda KE w sprawie: co dalej z dopłatami do nawozów została podjęta możliwie jak najszybciej.
Dżem dobry i sypiemy białym złotem (choć złoto przy tym to jest jakiś śmieszny metal) 🚜#JestRolnikJestŻywność #PTR pic.twitter.com/w8ULh824qh
— TomeK 🚜⚽🇵🇱 (@qbasiaq) March 11, 2022
Dopłaty do nawozów 2022 – kiedy będą?
Co dalej z dopłatami do nawozów? Decyzji w tej sprawie oczekują rolnicy, a także europejska organizacja zrzeszająca związki zawodowe i organizacje spółdzielcze – Copa i Cogeca. Jednak KE przedstawiła plan REPowerEU, który jedynie częściowo ustosunkowuje się do tematu: co dalej z dopłatami do nawozów?
Oczekiwano, że ten komunikat obejmie palące kwestię cen nawozów i rynków. Copa i Cogeca zauważyły, że odniósł się on do niej jedynie częściowo. Mamy nadzieję, że kolejny kluczowy komunikat w sprawie odporności łańcucha żywnościowego, który ma zostać opublikowany 23 marca, udzieli rolnikom pełniejszej odpowiedzi – czytamy w komunikacie prasowym Copa-Cogeca.
Co dalej z dopłatami do nawozów? Copa-Cogeca podkreśliła jednocześnie, że konieczne jest podjęcie pilnych kroków w tej sprawie. Rosnące ceny nawozów wynoszą ponad 600 euro za tonę.
Czytaj również: Cennik nawozów marzec 2022 ostro w górę! Saletra po 6100 zł
Źródło: MRiRW; Copa-Cogeca
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.