Czochradła dla bydła dobre na wszystko
Czochradła dla bydła – aktywne, bierne wahadłowe czy sztywne szczotkowe? Ile powinno być ich w oborze i jak często mogą korzystać z nich krowy? Po co krowom czochradła? Jakie korzyści płyną z montażu czochradeł w oborze i czy taką inwestycję należy przewidzieć w swoim budżecie gospodarskim? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
W ostatnich czasach bardzo duży nacisk w produkcji mleka kładziemy na dobrostan krów oraz ich zdrowie. Nie jest tajemnicą, że zdrowa krowa będąca w komforcie wyprodukuje więcej mleka o prawidłowych parametrach, niż ta, której coś dolega. Czochradła dla bydła są bardzo dobrym środkiem dla osiągnięcia powyższych celów. Służą do zapewnienia krowie jednego z wielu, ale bardzo ważnego aspektu, czyli zdrowia.
Spis treści
Rodzaje czochradeł
Obecnie na rynku istnieje wiele podmiotów zajmujących się fachowym wyposażeniem obór w przyrządy dla zwierząt. Proponują różnego rodzaju czochradła dla bydła w szerokiej gamie cenowej, wykonanych z różnych materiałów, z rozmaitymi udogodnieniami. Możemy wyróżnić:
- Czochradła aktywne, czyli szczotki obrotowe napędzane mechanicznie. Najczęściej reagujące na nacisk, jaki wywiera krowa, opierając się o nie i wykonują ruch obrotowy.
- Bierne – szczotkowe. Są to najczęściej 2 szczotki połączone prostopadle sprężynami lub zawieszona na ruchomym ramieniu szczotka o przekroju okrągłym. Zwierzęta po prostu się o nie ocierają. Takiego rodzaju czochradła nie posiadają mechanizmu napędowego. Zwierzęta najczęściej korzystają z nich, jeśli mają potrzebę podrapania się w konkretnym miejscu na ciele np. na pysku, na „grzywce”.
Po co krowom czochradło?
Większość krów lubi czystość. Pielęgnacja skóry krów to zabieg poprawiających ich samopoczucie. Nie trzeba wielkich badań, żeby stwierdzić, iż krowy, które dobrze się czują, dają więcej mleka o prawidłowych wskaźnikach. Czochradła to pierwszorzędne narzędzie do czyszczenia skóry bydła. A jak wiadomo, odgrywa ona bardzo ważną rolę dla organizmu zwierzęcia, gdyż jest barierą ochronną. Zaniedbana, obklejona i brudna nie spełni swojej funkcji i będzie jak otwarte wrota do ataku pasożytów i drobnoustrojów chorobotwórczych. Nie będzie też spełniała bardzo ważnej funkcji, jaką jest odbiór bodźców ze środowiska zewnętrznego. Nie można zapomnieć o tym, że u bydła skóra odgrywa też funkcję termoregulacji i oddawania nadmiaru wody.
Czyszczenie skóry, a zarazem sierści polega na usunięciu z ich powierzchni zanieczyszczeń, takich jak: kurz, resztki paszy, cząstki ściółki, zrogowaciały naskórek, pasożyty skórne czy też odchody. Czesanie to najlepsza metoda codziennego dbania o czystość zwierząt. Dodatkowo pobudza ono zakończenia nerwowe zlokalizowane na powierzchni skóry oraz poprawia jej ukrwienie. Lepszy przepływ krwi wpływa na poprawę przyswajania składników pokarmowych, wzmaga przebieg procesu przemiany materii i poprawia apetyt zwierzęcia, w konsekwencji dając lepsze wyniki produkcyjne.
Jak zamontować czochradła dla bydła?
Czochradła odgrywają bardzo ważną rolę w stadzie bydła, gdyż mogą przyczynić się do poprawy bilansu ekonomicznego. Czyszczenie skóry za sprawą czochradeł to przyjemna czynność i krowy ją bardzo lubią. Ważne jest więc żeby zwierzęta miały swobodny dostęp do tych urządzeń. Z własnego doświadczenia wiem, jakie potrafią być „awantury” w kolejce do szczotki. Warto zatem przemyśleć możliwości i miejsca do zamontowania czochradeł tak by w tym samym czasie mogły z tej przyjemności korzystać 2–3 krowy. Oczywiste jest również, że w miarę możliwości montujemy szczotki we wszystkich sektorach. Nie tylko krowy mleczne w czasie produkcyjnym czerpią korzyści z czesania, ale również jałówki, których wzrost i rozwój przebiega lepiej, gdy są czyste i zadbane. A także krowy zasuszone, dla których czesanie ma wpływ rozluźniający i uspokajający. Wszystkie te grupy czerpią przyjemność ocierając się o szorstkie szczotki.
Ocieranie się jest wpisane w naturalny behawior krów. Jeśli nie będzie w oborze czochradeł, krowy będą się ocierały o wszelkie wystające części i konstrukcje. To nie przyniesie nic dobrego, gdyż może doprowadzić do uszkodzeń skóry. Ocieranie się można znakomicie zaobserwować na pastwiskach z zadrzewieniami. Krowy lubią czochrać się o korę drzew czy wystające konary.
Czochradło dla higieny, ale co z higieną czochradła?
Jak już wspomniałam wcześniej, czochradła to dobry sposób na pozbycie się ze skóry i sierści zwierząt, rozmaitych zanieczyszczeń. Niestety część z nich zostaje na szczotkach, więc należy również dbać o czystość czochradeł. Najlepszym sposobem na czyszczenie czochradeł jest ich zdemontowanie i umycie myjką ciśnieniową wodą z detergentem. Nie tylko spłuczemy podstawowy bród ze szczotek, ale również zapobiegniemy namnażaniu się między szczotkami patogenów. Takie mycie dobrze jest wykonać kilka razy w roku. Jeśli nie ma możliwości częstego demontażu i szczegółowego mycia szczotek możemy je spryskiwać płynem dezynfekcyjnym nie drażniącym dla krów. Jednak należy wtedy pamiętać, że ten sposób raczej jest dla szczotek bez napędu.
Podsumowując
Zdrowie i dobrostan krów produkujących mleko ma ogromne przełożenie na poziom i jakość produkowanego mleka oraz na inne ważne cechy funkcjonalne np. prawidłowo działający układ rozrodczy. Czysta, zadbana skóra bez uszkodzeń mechanicznych to swoista bariera ochronna, o którą należy dbać praktycznie codziennie. Czochradła umieszczone w oborze pozwalają hodowcy na zapewnienie krowom komfortu, a krowom dają możliwość zadbania o siebie w każdym momencie dnia.
Czytaj również: Wykoty owiec – postępowanie z owcą i jagnięciem
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!