Czy będą kolejne dopłaty do nawozów w 2023 r.?

Z powodu wysokich cen nawozów rolnicy w 2022 r. otrzymali dopłaty do nawozów. Na początku 2023 r. sytuacja na rynku nawozów nie uległa zmianie. W związku z tym producenci zastanawiają się i pytają: Czy będą kolejne dopłaty do nawozów w 2023 roku? Do kwestii ponownego uruchomienia programu dopłat do nawozów odniosła się również Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Przypomnijmy, że rolnicy mogli ubiegać się o dopłaty do nawozów, składając wnioski w terminie do 31 maja 2022 r. Następnie po weryfikacji wniosków rozpoczęła się wypłata dopłat do nawozów, która ostatecznie zakończyła się dopiero z końcem października 2022 r. Znacząca część rolników skorzystała z dofinansowania zakupu nawozów, dlatego też producenci liczą na to, że kolejne dopłaty do nawozów pojawią się również w 2023 r.

Kolejne dopłaty do nawozów?

Uruchomienie kolejnego programu dopłat do nawozów wydaje się konieczne. Tym bardziej że komunikat wydany przez Komisję Europejską nie udzielił konkretnych odpowiedzi na problemy, jakimi borykają się europejscy rolnicy. Tak uważa KRIR, która swoje uwagi w sprawie komunikatu KE, jak i dopłat do nawozów przekazała do ministra Henryka Kowalczyka.

Komisja Europejska w wydanym komunikacie na początku listopada 2022 r. ogłosiła, że zajmie się dostępnością i przystępnością cenową nawozów w UE. Jednak zdaniem samorządu rolniczego nie znalazły się w nim konkretne działania, które pomogą rolnikom prowadzić produkcję, zapewniając również bezpieczeństwo żywnościowe.

Brak przedstawionych przez KE działań krótkoterminowych zagraża rentowności, a nawet płynności finansowej wielu gospodarstw rolnych – dodaje KRIR.

W zamian za to Komisja Europejska przedstawiała działania mające na celu m.in. zwiększenie znaczenia nawozów organicznych oraz ekologicznych. Z powodu jednak braku konkretnych rozwiązań kolejne dopłaty do nawozów, według KRIR powinny się pojawić.

Dopłaty do nawozów także w 2023 r.?

Samorząd rolniczy zwrócił się więc do szefa resortu rolnictwa o podjęcie pilnych działań, a także o przedstawienie planu zabezpieczenia produkcji rolnej, w tym także produkcji nawozów. Oprócz tego, tak jak już wspomnieliśmy, Krajowa Rada Izb Rolniczych zaapelowała o uruchomienie programu, dzięki któremu kolejne dopłaty do nawozów rzeczywiście się pojawią.

Czytaj również: Składka zdrowotna KRUS — zmiany w styczniu i lipcu 2023 r.

Źródło: LIR; KRIR; Komisja Europejska

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 216

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Udowodnione wyższe plony!Zobacz Encera SC = Efekty

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Rolnik biedny pisze:

    nie wyobrażam sobie sypać saletry ok 3.6-4 tys przy cenie zbóż na tym poziomie. a rzepak to już wogole się nie kalkuluje. cała nadzieja w wyborach . są wybory to i o nas ktoś pomyśli

  2. ANTY- PIS pisze:

    zadłużenie polski 1,7bilona i rośnie dzięki PIS na których głosują rolnicy , cały czas Kowalczyk ich zwodzi ze zrobi coś z nawozami , słyszę to od roku a rolnicy nie słyszą? jak rządzili poprzednicy , to co chwilę robili rozróby na drogach i przypomnę zw tona RSM kosztowała 600 zł a tona pszenicy 600 zł a kłamali jak to żle na rolnictwie , obłuda i kłamstwo ,Teraz czekają aż ktoś za nich wyjdzie na ulicę bo PIS -owi się nie sprzeciwią

  3. ANTY- PIS pisze:

    zadłużenie polski 1,7bilona i rośnie dzięki PIS na których głosują rolnicy , cały czas Kowalczyk ich zwodzi ze zrobi coś z nawozami , słyszę to od roku a rolnicy nie słyszą? jak rządzili poprzednicy , to co chwilę robili rozróby na drogach i przypomnę zw tona RSM kosztowała 600 zł a tona pszenicy 600 zł a kłamali jak to żle na rolnictwie , obłuda ,Teraz czekają aż ktoś za nich wyjdzie na ulicę bo PIS -owi się nie sprzeciwią