Czy będzie susza w 2022 r.? Dowiedz się więcej!
Czy będzie susza w 2022 r.? To pytanie można z pewnością już zadać, głównie dlatego, że sezon prac polowych na dobre wystartował. Koniec marca w pogodzie zapisze się pod znakiem słonecznej i bezdeszoczowej pogody. Nie jest to jednak dobra informacja w czasie trwających siewów zbóż jarych i aplikacji nawozów. Czy w związku z tym, grozi nam susza w 2022 r.? Sprawdźmy!
Przypomnijmy, że tegoroczna zima należała do ciepłych i bezśnieżnych, natomiast obecnie dominuje pogoda słoneczna i pozbawiona deszczu. Z tego względu pojawiły się pierwsze symptomy świadczące o nasileniu się suszy. To zjawisko oznacza dodatkowe problemy dla rolników. Z powodu braku opadów wysiew zbóż jarych, a także zastosowanie nawożenia w optymalnym terminie bywa utrudnione. Czy ta niekorzystna sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna utrzyma się przez dłuższy czas? Sprawdźmy!
Spis treści
Czy będzie susza w 2022 r.? Niepokojące sygnały od IMGW-PIB
Z informacji o sytuacji hydrologicznej w Polsce przekazanej przez IMGW-PIB wynika, że na początku marca wskaźnik wilgotności gleby w płytkiej warstwie korzeniowej (0-7 cm głębokości) był znacznie wysoki na przeważającym obszarze Polski.
W związku z tym, odpowiedź na pytanie: Czy będzie susza w 2022 r.? pozostaje jak najbardziej twierdząca, ponieważ obecnie w Polsce mamy do czynienia z tzw. suszą meteorologiczną.
Obserwujemy spadek stanów wody i wysychanie gleby, szczególnie w strefie korzeniowej (do 7 cm), co ma istotne znaczenie dla rolnictwa z powodu gorszych warunków do ukorzeniania się wysiewanych roślin – wyjaśnia IMGW-PIB.
W całej Polsce mamy do czynienia z suszą atmosferyczną (brak opadu od ponad 20 dni), powoli rozpoczyna się wegetacja a to potęgować będzie rozwój suszy hydrologicznej i glebowej.
Ze względu na niskie temperatury nie postępuję ona w takim tempie jak w okresie letnim. #IMGW pic.twitter.com/IZHYakrLsj— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) March 21, 2022
Susza w Polsce 2022 – prognozy
Pomimo tego, dalszy rozwój suszy według IMGW-PIB powinien zostać zahamowany, ze względu na prognozowane opady, które mają pojawić się w kwietniu. Ich ilość powinna być wystarczająca, aby zapewnić odpowiednią ilość wody dla prawidłowej wegetacji roślin. Oprócz tego, topniejąca pokrywa śnieżna powinna również poprawić stan wód w rzekach w południowej części Polski.
Świzdu gwizdu i 1500 w piach 😏rym będzie jak deszcz przybędzie 🤪 pic.twitter.com/jUf7aAvcE2
— Marek (@marek_marorg) March 22, 2022
Niemniej jednak, odpowiadając na pytanie: Czy będzie susza w 2022 r.? IMGW-PIB podkreśla, że pomimo prognozowanych opadów deszczu lokalnie zagrożenie suszą będzie wciąż duże:
Aktualnie sytuacja hydrologiczna i wilgotnościowa gleby jest umiarkowanie dobra. Prognozowane na kwiecień opady powyżej normy oraz utrzymująca się w głębszych warstwach gleby dość wysoka wilgotność będą hamować rozwój suszy. Należy jednak pamiętać, że lokalnie warunki mogą układać się inaczej, w zależności od rozkładu i rodzaju opadów, rodzaju gleby czy uprawianych roślin. Dlatego w niektórych regionach zagrożenie suszą będzie większe.
Równamy zatrzymujemy wodę… pic.twitter.com/eX4oOFc9bo
— 🇵🇱 RolnikSamWdolinie 🐄 🐂 (@k_krupinski) March 23, 2022
Czytaj również: Dopłaty do zakupu nawozów 2022 – kiedy wniosek i pomoc?
Źródło: IMGW-PIB; Twitter
Nowy raport IUNG-PIB – Gdzie jest susza rolnicza, dane 2022
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!