Czy kombajn z hederem na drodze publicznej jest dopuszczalny?

Część środowisk rolniczych nie daje za wygraną i ponawia petycje odnośnie do zaakceptowania prawnego, aby kombajn z hederem zamontowanym w trybie roboczym mógł przemieszczać się drogami publicznymi. Zobaczmy, jak na powyższe wezwania odpowiada ministerstwo infrastruktury. 

„Szczególnie w okresie żniw kombajn z hederem powinien być dopuszczony do poruszania się po drodze publicznej” uważają rolnicy. Jednak czy całe środowisko popiera ten postulat? Co o nim myśli MI?

Kombajn z hederem na drodze w świetle obowiązujących przepisów

Obecnie po drogach może poruszać się kombajn z hederem zdemontowanym jeśli jego szerokość nie przekracza 3 m. W wypadku, gdy maszyna rolnicza wraz z transportowanym elementem przekracza tę dopuszczalną miarę, kwalifikuje się już jako pojazd nienormatywny wolnobieżny, wymagający zezwolenia właściwego organu państwowego.

Na drodze kombajn z hederem zamontowanym — opinia rolników

Petycję w tej sprawie opublikowaliśmy na naszych łamach w lipcu. Czyli w okresie wzmożonych prac polowych przy żniwach. Reakcje rolników, na ten postulat były skrajne. Jednak podkreślić należy racjonalność argumentacji będącej w kontrze do tego apelu. Oto co myślą sami użytkownicy naszego portalu o nowelizacji prawa odnośnie do zgody, aby kombajn z hederem zamontowanym mógł poruszać się po drodze.

kombajn z hederem - opinia rolnika

Stanowisko ministerstwa infrastruktury

Na pismo, w sprawie zainicjowania zmian w obowiązujących przepisach o ruchu drogowym, dopuszczające poruszanie się kombajnów z podłączonym zespołem pożniwnym o szerokości 5 m po drogach publicznych, odpowiada Rafał Weber, Sekretarz Stanu w ministerstwie infrastruktury. Jest ono poniekąd zbieżne z opinią Czytelnika, przytoczoną powyżej.

Skutki zdarzeń drogowych z udziałem tego rodzaju pojazdów mogą być bardzo poważne. Chociażby ze względu na wystające ostre elementy zespołu tnącego. Mogą one bowiem stanowić bardzo duże zagrożenie dla użytkowników drogi, zwłaszcza pieszych i rowerzystów. Ponadto należy zauważyć, iż ruch pojazdów rolniczych, w tym również kombajnów odbywa się w większości po drogach zlokalizowanych na terenach wiejskich. Najczęściej są to drogi powiatowe i gminne o szerokości pasa ruchu od 2,25 m do 3,5 m. W związku z tym poruszanie się kombajnów z podłączonym zespołem pożniwnym o szerokości 5 m po drogach publicznych może przyczynić się do znacznego pogorszenia bezpieczeństwa na tych drogach. Generalnie utrudnia to lub wręcz uniemożliwia korzystanie z pasa ruchu przez pojazdy poruszające się w kierunku przeciwnym do pojazdu wolnobieżnego. Przez co zmusza się kierowców do: zjeżdżania na pobocze, hamowania lub całkowitego zatrzymania pojazdu.
W przypadku, gdy po drodze poruszałby się kombajn zbożowy wraz z hederem o szerokości np. 4,5 m, wykonanie manewru wymijania i wyprzedzania przez inny pojazd byłoby niemożliwe. Dotyczy to nie tylko samochodów ciężarowych i osobowych, ale także czterokołowców i jednośladów.

Nie dla kombajnu z zamontowanym hederem na drodze — uważają rolnicy

Podkreślić należy, że kombajny często przemieszczają się po drogach publicznych również po zmierzchu. W takich warunkach oszacowanie przez innego użytkownika ruchu właściwej szerokości pojazdu wolnobieżnego jest bardzo trudne. Dostrzegają to sami operatorzy kombajnów, uważając, że domaganie się zmiany prawa jest bezzasadne.

kombajn z hederem - opinia operatora

Powyższe zdanie nie było osamotnione wśród komentarzy zamieszczonych na naszym portalu.

kombajn z hederem - opinie

Kombajn z hederem pogorszy bezpieczeństwo na drodze publicznej

Tak uważa Rafał Weber, jednocześnie ucinając dalszą dyskusję na ten temat.

Resort dostrzegam przedstawione potrzeby rolników oraz dotykające ich uciążliwości związane z użytkowaniem kombajnów. Jednak przeprowadzone konsultacje i analizy, mające na celu umożliwienie rolnikom przemieszczanie się kombajnami zbożowymi z zamontowanym hederem wskazują jednoznacznie na pogorszenie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Dlatego obecne kierownictwo resortu nie zmieni dotychczasowych przepisów. Natomiast jaka będzie decyzja nowego ministra, poinformujemy, gdy tylko taka zapadnie.

Czytaj również: Od kiedy ułatwienia w poruszaniu się kombajnów po drogach?

Źródło: OIR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 12

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Ireneusz Bilon pisze:

    to stawiam 10 tys jak ktos zamontuje MDW514 heder w ciagu mniej niz godziny nie zmiescisz sie to placisz mi oczywiscie gotowy do pracy robie to od 20 lat no i plac musi byc duzy i rowny na wertepach tego nie zrobisz

  2. Paweł pisze:

    Sam kombajn zbożowy ma szerokość przekraczającą 3,5m przepisy nie są adekwatne do teraźniejszości do technologii maszyn bo się nie tyczy tylko kombajnów a inny maszyn rolniczych

  3. Paweł pisze:

    sam kombajn zbożowy ma ponad 3,5m