Czy kombajn z hederem na drodze publicznej jest dopuszczalny?
Część środowisk rolniczych nie daje za wygraną i ponawia petycje odnośnie do zaakceptowania prawnego, aby kombajn z hederem zamontowanym w trybie roboczym mógł przemieszczać się drogami publicznymi. Zobaczmy, jak na powyższe wezwania odpowiada ministerstwo infrastruktury.
„Szczególnie w okresie żniw kombajn z hederem powinien być dopuszczony do poruszania się po drodze publicznej” uważają rolnicy. Jednak czy całe środowisko popiera ten postulat? Co o nim myśli MI?
Spis treści
Kombajn z hederem na drodze w świetle obowiązujących przepisów
Obecnie po drogach może poruszać się kombajn z hederem zdemontowanym jeśli jego szerokość nie przekracza 3 m. W wypadku, gdy maszyna rolnicza wraz z transportowanym elementem przekracza tę dopuszczalną miarę, kwalifikuje się już jako pojazd nienormatywny wolnobieżny, wymagający zezwolenia właściwego organu państwowego.
Na drodze kombajn z hederem zamontowanym — opinia rolników
Petycję w tej sprawie opublikowaliśmy na naszych łamach w lipcu. Czyli w okresie wzmożonych prac polowych przy żniwach. Reakcje rolników, na ten postulat były skrajne. Jednak podkreślić należy racjonalność argumentacji będącej w kontrze do tego apelu. Oto co myślą sami użytkownicy naszego portalu o nowelizacji prawa odnośnie do zgody, aby kombajn z hederem zamontowanym mógł poruszać się po drodze.
Stanowisko ministerstwa infrastruktury
Na pismo, w sprawie zainicjowania zmian w obowiązujących przepisach o ruchu drogowym, dopuszczające poruszanie się kombajnów z podłączonym zespołem pożniwnym o szerokości 5 m po drogach publicznych, odpowiada Rafał Weber, Sekretarz Stanu w ministerstwie infrastruktury. Jest ono poniekąd zbieżne z opinią Czytelnika, przytoczoną powyżej.
Skutki zdarzeń drogowych z udziałem tego rodzaju pojazdów mogą być bardzo poważne. Chociażby ze względu na wystające ostre elementy zespołu tnącego. Mogą one bowiem stanowić bardzo duże zagrożenie dla użytkowników drogi, zwłaszcza pieszych i rowerzystów. Ponadto należy zauważyć, iż ruch pojazdów rolniczych, w tym również kombajnów odbywa się w większości po drogach zlokalizowanych na terenach wiejskich. Najczęściej są to drogi powiatowe i gminne o szerokości pasa ruchu od 2,25 m do 3,5 m. W związku z tym poruszanie się kombajnów z podłączonym zespołem pożniwnym o szerokości 5 m po drogach publicznych może przyczynić się do znacznego pogorszenia bezpieczeństwa na tych drogach. Generalnie utrudnia to lub wręcz uniemożliwia korzystanie z pasa ruchu przez pojazdy poruszające się w kierunku przeciwnym do pojazdu wolnobieżnego. Przez co zmusza się kierowców do: zjeżdżania na pobocze, hamowania lub całkowitego zatrzymania pojazdu.
W przypadku, gdy po drodze poruszałby się kombajn zbożowy wraz z hederem o szerokości np. 4,5 m, wykonanie manewru wymijania i wyprzedzania przez inny pojazd byłoby niemożliwe. Dotyczy to nie tylko samochodów ciężarowych i osobowych, ale także czterokołowców i jednośladów.
Nie dla kombajnu z zamontowanym hederem na drodze — uważają rolnicy
Podkreślić należy, że kombajny często przemieszczają się po drogach publicznych również po zmierzchu. W takich warunkach oszacowanie przez innego użytkownika ruchu właściwej szerokości pojazdu wolnobieżnego jest bardzo trudne. Dostrzegają to sami operatorzy kombajnów, uważając, że domaganie się zmiany prawa jest bezzasadne.
Powyższe zdanie nie było osamotnione wśród komentarzy zamieszczonych na naszym portalu.
Kombajn z hederem pogorszy bezpieczeństwo na drodze publicznej
Tak uważa Rafał Weber, jednocześnie ucinając dalszą dyskusję na ten temat.
Resort dostrzegam przedstawione potrzeby rolników oraz dotykające ich uciążliwości związane z użytkowaniem kombajnów. Jednak przeprowadzone konsultacje i analizy, mające na celu umożliwienie rolnikom przemieszczanie się kombajnami zbożowymi z zamontowanym hederem wskazują jednoznacznie na pogorszenie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Dlatego obecne kierownictwo resortu nie zmieni dotychczasowych przepisów. Natomiast jaka będzie decyzja nowego ministra, poinformujemy, gdy tylko taka zapadnie.
Czytaj również: Od kiedy ułatwienia w poruszaniu się kombajnów po drogach?
Źródło: OIR
to stawiam 10 tys jak ktos zamontuje MDW514 heder w ciagu mniej niz godziny nie zmiescisz sie to placisz mi oczywiscie gotowy do pracy robie to od 20 lat no i plac musi byc duzy i rowny na wertepach tego nie zrobisz
Sam kombajn zbożowy ma szerokość przekraczającą 3,5m przepisy nie są adekwatne do teraźniejszości do technologii maszyn bo się nie tyczy tylko kombajnów a inny maszyn rolniczych
sam kombajn zbożowy ma ponad 3,5m